Pryszczyca – przyczyna, objawy, leczenie, diagnoza, powikłania, badania

pryszczyca

Pryszczyca to choroba, która powoduje wrzody w ustach, na dłoniach, na stopach, a czasami pośladkach i nogach. Objawy mogą być bolesne. Choroba zwykle trwa nie dłużej niż tydzień. Choroba dróg oddechowych jest powszechna u dzieci, ale może także wystąpić u dorosłych. Może się pojawić o każdej porze roku, ale najpowszechniej występuje latem i jesienią.

Nie jest to podobne do innych chorób, które mają podobne nazwy: pryszczyca zwana chorobą zwyrodnieniową jamy ustnej lub choroba wściekłych krów. Choroby te prawie zawsze występują u zwierząt. Choroba pryszczyca wywołana jest przez wirus zwany enterowirusem.

Wirus rozprzestrzenia się łatwo przez kaszel i kichanie. Może również rozprzestrzeniać się przez zarażony stolec, np. po zmianie pieluchy lub, gdy w ręce małego dziecka dostanie się stolec, a następnie dotyka przedmiotów, które inne dzieci wkładają w usta. Często choroba wybucha w obrębie społeczności. Zazwyczaj trwa od 3 do 6 dni, gdy osoba ma objawy pryszczycy po narażeniu na wirusa.

Pryszczyca – przyczyny

Najczęstszą przyczyną wystąpienia pryszczycy jest zakażenie coxsackievirusem A16. Coxsackievirus należy do grupy wirusów nazwanych nonpolio enteroviruses. Inne rodzaje enterowirusów powodują czasem pryszczycę. Doustnie spożycie jest głównym źródłem zakażeń wirusem koksu skazańca i pryszczycą. Choroba rozprzestrzenia się poprzez kontakty między osoby a osobą zarażoną w skutek:

 • Wydzieliny nosa lub gardła.
 • Ślina
 • Mocz
 • Stolec
 • Drogą kropelkową w czasie kaszlu lub kichania

Pryszczyca jest najczęstsza u dzieci w placówkach opieki nad dziećmi z powodu częstych zmian pieluszki i treningu na nocnik, a ponieważ małe dzieci często wkładają dłonie do ust. Chociaż dziecko jest najbardziej zakaźne z powodu pryszczycy w ciągu pierwszego tygodnia choroby, wirus może pozostać w ciele przez kilka tygodni po wygaśnięciu oznak i objawów. To oznacza, że dziecko nadal może zarazić innych. Niektórzy ludzie, zwłaszcza dorośli, mogą przenosić wirusa bez objawów choroby.

Objawy pryszczycy

W niektórych przypadkach nie ma objawów lub są one bardzo łagodne. Rodzice mogą zarażać się od swoich dzieci, a nawet tego nie zauważyć.
Pryszczyca może powodować wszystkie poniższe objawy lub tylko niektóre z nich.

 • Gorączka
 • Ból gardła
 • Poczucie złego samopoczucia
 • Bolesne, czerwone, blistrowe zmiany na języku, dziąseł i w policzkach
 • Czerwona wysypka, bez swędzenia, ale czasami z pęcherzami, na dłoniach, podeszwach, a czasem pośladkach
 • Drażliwość u niemowląt i małych dzieci
 • Utrata apetytu.

Zwykły okres od początkowego zakażenia do wystąpienia objawów (okres inkubacji) wynosi od trzech do sześciu dni. Gorączka jest często pierwszą oznaką pryszczycy, a następnie ból gardła, a czasami słaby apetyt i złe samopoczucie. Jeden lub dwa dni po gorączce pojawiają się bolesne rany w ustach lub gardle. Wystąpienie wysypki na dłoniach i stopach oraz ewentualnie pośladków może nastąpić w ciągu jednego lub dwóch dni.

Pryszczyca jest zwykle łagodną chorobą powodującą zaledwie kilka dni gorączki i stosunkowo łagodne objawy przedmiotowe i podmiotowe. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli obrzęki jamy ustnej lub ból gardła uniemożliwiają dziecku picie płynów. Nie można podawać dziecku kwaśnych lub pikantnych potraw i napojów, takich jak salsa lub sok pomarańczowy. Te pokarmy mogą powodować bolesne obrzęki jamy ustnej.

Badania i diagnoza w kierunku pryszczycy

Lekarz prawdopodobnie będzie w stanie rozróżnić doustnie pryszczycę od innych typów zakażeń wirusowych, oceniając:

 • Wiek osoby dotkniętej tym problemem
 • Wzór objawów i objawów
 • Wygląd wysypki lub ran.

Lekarz może podać próbkę kału lub wymaz z gardła i przesłać do laboratorium w celu ustalenia, który wirus spowodował chorobę.

Leczenie pryszczycy

Nie ma szczególnego leczenia pryszczycy pojawiającej się na dłoniach i stopach. Objawy przedmiotowe i przedmiotowe w przypadku pryszczycy zwykle ustępują w ciągu siedmiu do dziesięciu dni.  Miejscowe znieczulenie doustne może pomóc złagodzić ból owrzodzeń jamy ustnej. Bez recepty można nabyć leki przeciwbólowe inne niż aspiryna, takie jak acetaminofen (Tylenol, inne) lub ibuprofen (Advil, Motrin IB, inne) mogą pomóc złagodzić ogólny dyskomfort.

Powikłania po pryszczycy

Najczęstszym powikłaniem dróg oddechowych jest odwodnienie. Choroba może powodować wrzody w jamie ustnej i gardle, powodując, że połknięcie jest bolesne i trudne. Należy upewnić się, czy dziecko często popija płyn w czasie choroby. Jeśli odwodnienie jest ciężkie, dożylne płyny mogą być konieczne. Choroba pryszczyca jest zwykle niewielką chorobą powodującą zaledwie kilka dni gorączki i stosunkowo łagodne objawy przedmiotowe i przedmiotowe.

Rzadko i czasami poważna forma coxsackievirusa może wiązać się z mózgiem i powodować inne powikłania:

 • Wirusowe zapalenie opon mózgowych. Jest to rzadkie zakażenie i zapalenie błony (opon mózgowych) i płyn mózgowo-rdzeniowy otaczający mózg i rdzeń kręgowy.
 • Zapalenie mózgu. Ta poważna i potencjalnie zagrażająca życiu choroba obejmuje zapalenie mózgu spowodowane przez wirusa. Zapalenie mózgu jest rzadkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...