Krup (błonica krtani) – przyczyny, objawy, leczenie, możliwe powikłania

krup

Krup zwany inaczej błonicą krtani lub podgłośniowym zapaleniem krtani jest w większości przypadków chorobą łagodną. Krup wywołują wirusy takie jak: B, adenowirus, wirus RS, metapneumowirus lub wirus grypy typu A. W skutek obrzęku krtani następuje zwężenie światła dróg oddechowych powodując trudności w prawidłowym nabraniu powietrza. Rozprzestrzeniania się wirusa odbywa się drogą kropelkową.

Przyczyny błonicy krtani – krup

Krup jest wynikiem zakażenia i rozprzestrzeniania się bakterii w jamie nosowej i nosogardzieli. Błonica krtani występuje rzadziej po bolesnej dusznicy. Zakażenie krupem zachodzi znacznie częściej u dzieci poniżej 5 lat, szczególnie osłabionych przez niedobór witamin, niedobory żywieniowe i inne.

Anatomia patologiczna

Zakażenie powoduje reakcję zapalną w rozpoczynającym się stadium choroby, nie różni się od banalnego zapalenia. Wkrótce jednak owrzodzenia tworzą się na błonie śluzowej, a na jej powierzchni powstają fibryna zawierająca dużą ilość czynników powodujących błonicę. Toksyczność w obrębie krtani w niektórych przypadkach powoduje zwłóknienie-nekrotyczne, uszkodzenie błony śluzowej i tkanek podskórnych.

Krup – objawy

Wystąpienie choroby charakteryzuje się dolegliwościami występującymi również w innych schorzeniach. Dlatego też często jest mylone ze zwykłym zapaleniem gardła.

Objawy związane z wystąpieniem krupu (błonicy krtani)

 • niska gorączka,
 • blada twarz,
 • osłabienie,
 • zaczerwienienia gardła,
 • lekki katar.

Wkrótce jednak ogólny stan pacjenta pogarsza się, a temperatura ciała wzrasta do 38-39 ° C, zmienia się głos, staje się on matowy, pozbawiony wyrazu, prawie syczący. Pojawia się również  kaszel, oddychanie staje się głośne, a nawet dochodzi do zwężenia krtani.

Trzy etapy rozwoju krupu

Stadium dysfonii, charakteryzującej się chrypką, suchością, na początku szczekającym kaszlem. Dysfonia kończy się pełną afonią w ciągu 1-2 dni.

Stadium duszności, objawy występują w środku stadium dysfonii, a już 3-4 dnia dominują w klinicznym przebiegu choroby. Zauważalny jest hałaśliwy oddech, skurcze krtani, częste ataki z objawami dławienia się. Później manifestuje się przez wycofywanie wnęk przedziałowych i więzadłowych, przestrzeni międzyżebrowych podczas wdechów.

Objawy niedotlenienia dominują w ogólnym stanie pacjenta, twarz nabiera ziemistego odcienia. Oddech jest częsty, płytki, impuls jest częsty i sztywny, dźwięki serca są osłabione i głuche, co może świadczyć o wystąpieniu toksycznego zapalenia mięśnia sercowego.

Dziecko leży w łóżku z głową odrzuconą (zjawiska meningizmu), jest niespokojne, wzrok ma przygaszony, wędrujący.. Kończyny są chłodne, ciało jest pokryte zimnym potem.

Stadium terminalne charakteryzuje się poważnym zespołem toksyczności hipoksycznej, czyli stanem o zmniejszonej zawartości tlenu w organizmie. Jeśli choroba osiągnęła ten etap, wówczas jakiekolwiek leczenie lekami i tlenem nie przyniesie poprawy pacjentowi.

Rozproszone zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej ujawnia się podczas laryngoskopii, ponieważ błony śluzowe pokryte są delikatnym odbarwieniem. Przekształcają się z czasem w brudnoszare lub zielone, ściśle przylegające do tkanek leżących poniżej.

Powikłana krupu, czyli błonica krtani:

 • bronchopneumonia,
 • ropień.
 • zapalenie wielonerwowe po błonicy (paraliż miękkiego podniebienia, mięśni pozakomórkowych, zaburzenia w zakwaterowaniu, porażenie kończyn).

Rozpoznanie błonicy w krtani

Skuteczna diagnostyka jest możliwa jeśli rozpoznana błonica bakteriologiczna gardła rozwija się wraz z chorobą układu błonotwórczego. Lub jeśli objawy ostrego zapalenia krtani rozwijają się po zidentyfikowaniu na błonie bakteriologicznej gardła.

Błonica krtani (krup) jest różna od zapalenia krtani i oskrzeli oraz innych ostrych chorób zakaźnych krtani. Błonica krtani jest również odróżniana od świstu krtani, skurczu krtani, i bliznowicy krtaniowej.

Ostateczna diagnoza ustalana jest dopiero po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi bakteriologicznej. Ale nawet, jeśli jego wyniki są niepewne lub nie są jeszcze dostępne, a obraz kliniczny sugeruje obecność błonicy krtani, swoista seroterapia jest natychmiastowa..

Lekarz musi zdiagnozować krtań przy pomocy takich badań jak:

 • Badanie funkcjonalne krtani.
 • Stroboskopia krtani
 • Laryngoskopia
 • Mikrolaryngoskopia
 • Błonica: przeciwciała przeciwko toksynie błoniczej we krwi

Leczenie krupu (błonicy krtani)

Leczenie jest pilne i złożone w przypadku podejrzenia o krup, jest prowadzone w wyspecjalizowanym szpitalu dla chorób zakaźnych. Obejmuje ono następujące działania:

 • Wysokie dawki antytoksycznej szczepionki przeciw błonicy (3,000 AU / kg), zarówno domięśniowo jak i podskórnie, zgodnie ze zmodyfikowaną metodą A.M. Besredka, antyhistaminy są jednocześnie stosowane (suprastynę, diazolinę i inne).
 • Antybiotyki w połączeniu z hydrokortyzonem są przeznaczone do zapobiegania zapaleniu płuc, toksycznemu obrzękowi płuc i powikłaniach wtórnych.
 • Analeptyki serca i układu oddechowego, witamina B12 i kokarboksylaza są mianowane w celu zapobiegania toksycznym uszkodzeniom ośrodków życiowych i polineuritis szczepionki przeciwko błonicy.
 • Przeprowadzana jest intensywna terapia detoksykacyjna. Barbiturany (fenobarbital), w małych dawkach, często są zalecane w celu zapobiegania odruchowi skurczu krtani.
 • Przeprowadza się inhalacje i podawanie do krtani enzymów proteolitycznych, hydrokortyzonu, alkalicznych roztworów olejowych, antybiotyków, epinefryny, efedryny.
 • Małe dzieci są umieszczane w komorze tlenowej, starsze dzieci otrzymują maską tlenową lub karbogenową.
 • Bezpośrednia laryngoskopia z aspiracją fałszywej membrany, zagęszczony śluz jest prowadzony z obturacyjnym bezdechem.

Nie powinno się spodziewać się poprawy oddechu i opóźnienia tracheotomii w przypadku niedotlenienia, ponieważ może wystąpić natychmiast niedobór w drogach oddechowych krtani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...