Poznaj objawy i leczenie stanu zapalnego w kolanie

Poznaj objawy i leczenie stanu zapalnego w kolanie

Boli Cię kolano? Obszar stawu kolanowego jest opuchnięty, zaczerwieniony, a przy okazji masz problemy z jego ruchomością? Jedną z przyczyn takiego stanu może być zapalenie stawu kolanowego. Zobacz, jakie dokładniej są jego objawy. Sprawdź też, jak leczy się stan zapalny w kolanie i na co zwrócić uwagę.

Zapalenie stawu kolanowego: czym jest?

Zapalenie stawu kolanowego to sytuacja, w której w tym obszarze układu ruchowego rozwija się proces zapalny. Może mieć on bardzo zróżnicowane podłoże. Często diagnozuje się np.:

 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), czyli tzw. gościec, który może się rozwinąć w efekcie obciążenia dziedzicznego, problemów z funkcjonowaniem układu odpornościowego czy jako efekt powikłania zakażenia[1];
 • infekcyjne zapalenie stawów; może być ostre lub przewlekłe i być powodowane przez bakterie lub rzadziej wirusy, grzyby i pasożyty; np. po zabiegach lub operacjach stawu kolanowego, przy cukrzycy, niewydolności nerek albo wątroby czy po urazie stawu [2]

Każde podłoże stanu zapalnego może dawać nieco inne objawy. Dlatego stan zapalny w kolanie – niezależnie od przyczyny – wymaga konsultacji z lekarzem. Pozwala to wdrożyć właściwe leczenie.

Jakie są objawy stanu zapalnego stawu kolanowego?

Objawy tego, że doszło do zapalenia stawu kolanowego, będą się różnić, w zależności od tego, co jest ich przyczyną.

Objawy zapalenia stawu kolanowego przy RZS

Jeżeli stan zapalny stawu kolanowego pojawił się w wyniku rozwoju RZS, można się spodziewać przede wszystkim:

 • bólu w kolanie i jego sztywności — najczęściej te dolegliwości pojawiają się o poranku, po długim unieruchomieniu stawu;
 • obrzęku w obrębie stawu;
 • tkliwości przy ucisku i dotyku;
 • ograniczenia ruchomości kolana, np. problemy z jego zginaniem czy prostowaniem;
 • deformacji — zwyrodnienie pojawia się przy zaawansowanych stadiach RZS.

Warto pamiętać, że RZS jest chorobą ogólnoustrojową, a zatem mogą się z nią wiązać także objawy niedotykające bezpośrednio stawu kolanowego. Bywają to np. guzki reumatoidalne, zapalenie naczyń krwionośnych, przyspieszony rozwój miażdżycy czy zespół suchych oczu [1]. Dlatego tak ważne jest, aby przy pierwszych niepokojących objawach udać się do lekarza. Odpwiednio dobrane leczenie pomoże spowolnić rozwój RZS.

Objawy zapalenia w kolanie przy podłożu infekcyjnym

Gdy zapalenie kolana ma podłożenie infekcyjne, część objawów będzie podobnych[2]. Taki stan może zatem powodować ból, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości w stawie. Dodatkowo pojawia się nadmierne „rozgrzanie” skóry w okolicy objętej zapaleniem. Co ważne, symptomy pojawiają się zazwyczaj nagle i gwałtownie narastają.

Przy infekcji można się też spodziewać, w zależności od tego, co dokładnie ją wywołało, np.[2]:

 • wody w kolanie;
 • gorączki, czasami z dreszczami;
 • rumienia guzowatowego (przy podłożu grzybiczym) lub innych zmian skórnych.

Co istotne, czasami przebieg infekcji może być przewlekły i skryty. Dlatego po zauważeniu niepokojących objawów, zwłaszcza gdy nie doznało się w ostatnim czasie urazu, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Leczenie stanu zapalnego kolana: domowe sposoby i nie tylko

Jak leczyć kolano? I tutaj wszystko zależy to od tego, jakie są przyczyny zapalenia stawu kolanowego. Dlatego zanim wdroży się określone leczenie, potrzebna jest diagnostyka. Lekarz powinien wykluczyć w jej przebiegu najczęstsze przyczyny bólu, np. stany zwyrodnieniowe czy urazy. Dlatego, poza wywiadem i badaniem fizykalnym, obejmie ona zapewne:

 • badania obrazowe, a zwłaszcza RTG;
 • badania laboratoryjne, np. RF, anty-CCP/ACPA, OB, CRP, morfologię krwi[1] i posiewy na określone patogeny;
 • badanie płynu stawowego[2].

Na tej podstawie specjalista (ortopeda lub reumatolog) podejmie decyzje o tym, jak będzie przebiegać leczenie zapalenie stawu kolanowego. I tak:

 • przy RZS stosuje się leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem leków modyfikujących przebieg choroby (LMPCh), np. metotreksatu, leflunomidu czy hydroksychlorochiny, jak również leków biologicznych, glikokortykosteroidów[1];
 • przy infekcjach podawane są antybiotyki, leki przeciwwirusowe; ponadto można wykonać punkcje wody w kolanie, jak również jego unieruchomienie [2].

W obu przypadkach stosuje się także leki przeciwbólowe. Zewnętrznie w celu uśmierzenia bólu stawu kolanowego są podawane środki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) , np. diklofenak. W maksymalnym stężeniu do podania miejscowego znajduje się on np. w sprayu DIKY[3]. Tę kwestię należy jednak zawsze skonsultować z lekarzem. Odpowiednie działania pomogą nie tylko zmniejszyć ból kolan, ale też, ogólniej, wspomogą rekonwalescencję.

Bibliografia:

[1] Guła Z., Korkosz M., Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna, dostęp online 28.11.2023 r.: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow.

[2] Korkosz M., Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów, Medycyna Praktyczna, dostęp online 28.11.2023 r.:https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.14.

[3] https://www.dikyspray.pl/, dostęp online: 28.11.2023 r.

Na zlecenie marki Diky

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Poznaj objawy i leczenie stanu zapalnego w kolanie
Zapalenie stawu kolanowego: czym jest? Zapalenie stawu kolanowego to sytuacja,...
Zespół cieśni nadgarstka – objawy i leczenie
Zespół cieśni nadgarstka – co to jest? Zespół cieśni nadgarstka...
Zespół cieśni nadgarstka | objawy i leczenie operacyjne
Czym jest cieśń nadgarstka? Cieśń nadgarstka to wąski, rurkowaty tunel...
Skolioza kręgosłupa – objawy, leczenie, przyczyny, ćwiczenia, operacja
Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, powszechnie nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Skolioza...