Rudbekia naga – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Rudbekia naga

Rudbekia naga (łac. Rudbeckia laciniata) jest to popularna roślina nazywana również rudbekia sieczna . Jest to roślina, która pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce należy do gatunków dość popularnych. Jest stosunkowo szybko rosnącą byliną. Pięknie prezentuje się w większych grupach zasadzeń w ogrodach w otoczeni innych krzewów i kwiatów. Występuje wiele odmian rudbekii. Wysokie wykorzystywane są do rabat, natomiast niskie jej odmiany do kwietników, donic balkonowych i ogródków skalnych. Rudbekie świetnie się też prezentują jako cięte kwiaty w wazonach, zdobiąc nasze domy.

Rudbekia (łac, Rudbeckia laciniata) jest łatwa w uprawie, nie wymaga szczególnych warunków. Potrafią rosnąć przez wiele lat. Lubią miejsca nasłonecznione, ale potrafią przetrwać również w półcieniu. Pędy tej rośliny nie są sztywne, na jego środku są pojedyncze listki a przy górze drobne dookoła kwiatu. Skórka nie posiada włosków. Roślina ta może przekraczać nawet dwa metry wysokości z uwagi na to często wymaga podwiązywania i podpory. Kwitnienie przypada na sam środek lata. Najpiękniej wyglądają od lipca września.

Rudbekia naga jest rośliną wrażliwą na przelanie, potrafi przetrwać w podczas krótkiej suszy. Na wiosnę powinno się ją nawozić nawozem wieloskładnikowym. Pod koniec lata i wczesną wiosną możliwe jest rozmnażanie tej rośliny poprzez podzielenie bryły korzenia. Nie wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Z powodów estetycznym powinno się usuwać przekwitnięte koszyczki, ułatwi to szybszy rozwój następnym kwiatostanom. Jest bardzo odporna na mróz. Ogromne pałacie tych kwiatów można spotkać w Bieszczadach.

Występują następujące najpopularniejsze gatunki Rudbekii:

  1. Rudbekia owłosiona (łac. Rudbeckia hirta) posiada złotawe kwiaty, należy do jednych z najpiękniejszych i najpopularniejszych kwiatów. Jest jej kilka odmian. Kwitnienie jej przypada na późne lato do wczesnej jesieni.
  2. Rudbekia dwubarwna jej łodygi są owłosione, kwiaty przepięknie prezentują się na rabatkach, posiadają czarny środek, od środka są pomarańczowe na zewnątrz żółtawe. Lubią nasłonecznione miejsca. Należy wysiewać nasionka w maju.
  3. Rudbekia purpurowa (łac. Rudbeckia purpurea) nazywana jest również jeżówką purpurową. Jest byliną wyrastającą bardzo wysoko. podobnie do innych lubi słoneczne miejsca. Kwitnie w kolorze ciemnego fioletu.
  4. Rudbekia błyskotliwa (łac. Rudbeckia fulgida) podobnie do wyżej wymienionych jest rośliną lubiącą słońce. Kwitnie długo w żółtym kolorze.
  5. Rudbekia trójklapowa (łac. Rudbeckia triloba) jest pięknie kwitnącą na żółto. jest rośliną jednoroczną.

Rudbekia naga – właściwości lecznicze

Najpopularniejszą wykorzystywaną w lecznictwie rośliną jest jeżówka purpurowa. Jej skład, który został potwierdzony badaniami naukowymi posiada wspaniałe właściwości poprawiające odporność organizmu człowieka. Jest idealna podczas walki z przeziębieniem. Udowodniono, że w ponad połowie badanych przypadków, działanie jeżówki zmniejszyło rozwój infekcji. Aby wzmocnić jej działanie można przyjmować napary w połączeniu z witaminą C. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. Bardzo potrafi pomóc w stanach gorączkowych i bólach gardła. Poprawia przemianę materii.

Udowodniono również, iż przyśpiesza proces leczenia we wszelakich dolegliwościach skórnych, na przykład podczas gojenia ran. Łagodzi regenerująco objawy opryszczki, trądziku i oparzeniach. Potrafi świetnie wygładzać skórę. Stosowana do produkcji kremów, z racji właściwości nawilżających. W związku z działaniem przeciwwirusowym jest składnikiem balsamów do ust. Właściwości jeżówki pomagają w regeneracji głębszych warstw naskórka.

Niestety, co jest również istotne, posiada wiele przeciwwskazań do jej podania. Nie może być stosowana u kobiet w ciąży i karmiących piersią, gdyż może być przyczyną wystąpienia alergii i uczulenia u dzieci. Nie powinny jej również stosować osoby z chorą wątrobą oraz z chorobami szpiku kostnego i stwardnienia rozsianego. Nie jest też wskazana dla osób po przeszczepach.

Bardzo istotne jest to, że jeżówka należy do grona roślin miododajnych.

Rudbekia naga – sposób użycia

Na rynku są dostępne maści, tabletki, kapsułki, krople, syropy, żele na skórę z jeżówki purpurowej. W ziołolecznictwie tworzone są nalewki, napary i soki. Szerokie uznanie zdobyły herbatki ziołowe. Herbaty pozyskiwane są z ziół, które posiadają szerokie właściwości lecznicze. Odnotowano ich dużo mocniejsze działanie.

Podsumowując, rudbekia naga jest bardzo pięknym kwiatem, cieszącym oko przez całe lato. Jej odmiana jeżówka purpurowa, posiada wiele zastosowań w ziołolecznictwie. Ale jak każde zioło, należy stosować z wielką ostrożnością, gdyż może się okazać, że wywołuje odwrotne skutki do zamierzonych. Może prowadzić do alergii lub uszkodzeń jakiś narządów. Należy mieć również na uwadze to, że zioła nie powinny być długo przyjmowane, gdyż mogą powodować odwrotne skutki do zamierzonych. Szerokie właściwości, wielkie korzyści dla zdrowia potrafią dać nam zioła. Rośliny o właściwościach leczniczych wykazują dobroczynny wpływ na człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...