Przestęp dwupienny – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Przestęp dwupienny

Przestęp dwupienny (Bryonia dioica Jacq.) to szeroko rozpowszechniona roślina, od Europy Środkowej do Morza Japońskiego i jest szczególnie częsta w Europie Środkowej i Południowej oraz w Afryce Północnej. Występuje także w Polsce. Rozrasta się na płotach, żywopłotach, krzakach, mokrych lasach i winoroślach.

Roślina rosnącą do 3,5 m w szybkim tempie. Kwiaty kwitną od maja do czerwca. Indywidualne kwiaty są męskie lub żeńskie, ale tylko jedna płeć może być znaleziona na jakiejkolwiek roślinie. Liście pięcioklapowe, i nielicznie ząbkowane. Owocem jest czerwona jagoda.

Przestęp dwupienny nadaje się do: lekkich (piaszczystych), średnich (gliniastych) i ciężkich (gliniastych) gleb. Odpowiednie pH: obojętne i zasadowe (alkaliczne) gleby. Może rosnąć w półcieniu (lekkie lasy) lub bez cienia. Preferuje wilgotną glebę.

Przestęp dwupienny – właściwości lecznicze

Przestęp dwupienny to środek przeczyszczający, cytotoksyczny, napotny, wykrztuśny, drażniący, zwiększający ukrwienie skóry. Korzenie zawierają glikozydy stosowane w lecznictwie.

Roślina ma działanie przeciwutleniające, zawiera fenole całkowite i flawonoidy, żywicę, woski, białka, dekstryne i skrobię. W świetle przeprowadzonych badań stwierdzono, że kwiaty stanowią ważne źródło fitochemikaliów o silnym potencjale antyoksydacyjnym.

Przestęp dwupienny jest przeznaczony przede wszystkim do leczenia bolesnych stanów reumatycznych. Korzeń jest cytotoksyczny, diaforyczny i, wykrztuśny. Preparaty z tego zioła stosuje się w małych ilościach wewnętrznie w leczeniu różnych stanów zapalnych, dolegliwości oskrzelowych, astmy, wrzodów jelit, nadciśnienia i chorób w obrębie stawów. Zewnętrznie stosuje się go, jako środek zaradczy do dolegliwości mięśni i stawów.

Pomimo poważnych problemów związanych z bezpieczeństwem, przestęp dwupienny jest używany, jako środek przeczyszczający w celu złagodzenia zaparcia. Ponadto zioła te są lekami, które powodują wymioty. Roślina posiada właściwości lecznicze przy układzie oddechowym, wewnętrznym, układzie krwionośnym, nerwowym a także rozrodczym kobiet.

Przestęp dwupienny – zastosowanie

Przestęp dwupienny jest również stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit, chorób płuc, zapalenia stawów, choroby wątroby i zaburzeń metabolicznych. Oraz w celu zapobiegania infekcjom. Jest również stosowany w celu zwiększenia oddawania moczu, aby zmniejszyć retencję płynów oraz rozgrzewający miejscowo.

 • Choroby żołądkowo-jelitowe.
 • Choroby płuc.
 • Artretyzm.
 • Choroba wątroby.
 • Zaburzenia metaboliczne.
 • Zatrzymanie płynów.
 • Zapobieganie infekcjom.
 • Leczeniu liszajów.
 • Dnie moczanowej.
 • Skąpych menstruacji, upławów.
 • Padaczce.
 • Wzdęcia.
 • Ból brzucha.

Przestęp dwupienny w dość małych dawkach może powodować wiele działań ubocznych, w tym zawroty głowy, wymioty, konwulsje, kolkę, krwawą biegunkę, aborcję, nerwowe podniecenie i uszkodzenie nerek. Większe dawki mogą powodować śmiertelne zatrucia.

Korzeń rośliny jest stosowany w bardzo małych dawkach leków homeopatycznych na gorączkę i suchość w jamie ustnej, infekcje układu oddechowego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i bóle stawów (stosowane na skórę). Ograniczone badania wykazały, że przystęp może mieć działanie przeciwbólowe (zmniejszenie bólu), działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Przestęp dwupienny pobudza krążenie krwi w okolicach jamy brzusznej, nerek i narządów płciowych. Roślina zatrzymuje rozwój komórek nowotworowych (działanie cytotoksyczne i cytostatyczne). Zioło ma zastosowane zewnętrznie, działa rozgrzewająco, drażniąco, zmniejsza ból stawów podczas przebiegu stanu zapalnego. Ogranicza dolegliwości bólowe, poprawia wymianę metaboliczną w tkankach reumatycznie zmienionych.

Wielu naukowców podawało zastosowanie przystępu w paraliżach obrzęku śledziony, dusznościach, a zewnętrzni do leczenia ran i owrzodzeń skórnych. W medycynie ludowej przestęp był wykorzystywany w przypadku złamań, ponieważ uważano, że przyspiesza zrastanie kości. Preparaty z tego zioła używano również do leczenia, chorób reumatycznych, upławów białych u kobiet i obstrukcji. Wiele doniesień medycyny alternatywnej podaje stosowanie ziela przestępu, w leczeniu raka, i zanieczyszczonych ran.

Przestęp dwupienny – sposoby użycia

Sproszkowany korzeń przystępu dwupiennego może być spożywany w ilości 1,25 g dziennie. Można rozprowadzać go w wodzie i spożywać. Doskonale sprawdza się wspomagająco w takich dolegliwościach jak: reumatyzm, guzy stawowe.  Natomiast zewnętrznie można przygotowywać z niego okłady, ponieważ działa rozgrzewająco.

Przestęp dwupienny – nalewka

Jedną część suszonego korzenia lub świeżego, zalać 10 częściami alkoholu etylowego 91%. Pozostawić mieszaninę na dwa tygodnie. Po czym przecedzić i spożywać nie tylko doustnie, ale również zewnętrznie do wcierania w skórę.

Przestęp dwupienny – wywar

Jedną łyżkę suszonego, rozdrobnionego korzenia zalać szklanką wody i gotować przez 15 minut. Przestudzić i przecedzić. Taki wywar można stosować w niewielkich ilościach do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych zębów. W medycynie ludowej wywar jest stosowany przy epilepsji (po 1 łyżeczce dziennie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...