Skrzyp zimowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Skrzyp zimowy

Skrzyp zimowy (łac. equisetum hyemale) zwany również zielonym bambusem. Jest to roślina zaliczana do składników leczniczych, a surowcem pozyskiwanym do celów leczniczych jest właśnie ziele skrzypu. Ziele skrzypu posiada właściwości moczopędne, rozgrzewające, jak również wykrztuśne.

Jeżeli chodzi o samą roślinę, jaką jest skrzyp zimowy, to z pewnością trzeba zaznaczyć, iż jest to roślina należąca do rodziny skrzypowatych. Do środowiska, w którym występuje ten gatunek zalicza się Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, jak również Azję. W Polsce natomiast możemy go często spotkać na łąkach, bądź w wilgotnych lasach. Roślina podobnie jak inne paprotki nie tworzy kwiatów i nasion, lecz zarodniki.

Zarodniki są bardzo małe, trudno jest je zauważyć. Ich rozwój następuje w okresie lipca i sierpnia, natomiast dopiero w drugim roku wegetacji tejże rośliny. Gatunek ten preferuje gleby o dużej wilgotności, żyzne, a także kwaśne. Może rosnąć na stanowisku słonecznym, bądź pół cienistym. Jeżeli chodzi o pęd to jest on pojedynczy i bardzo szorstki, a w środku ma przewód powietrzny. Pochwy natomiast są przylegające i walcowate, jak również łatwo opadające.

Kłos zarodnikowy, który znajduje się na szczycie jest zaostrzony. Doskonale nadaje się także do oczek wodny, jest to doskonała roślina dekoracyjna, która pewnie sprawuje swoją rolę przez cały rok. Jeżeli chodzi o termin sadzenia skrzypu zimowego to występuje on przez cały sezon, od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. W ogrodzie najlepiej trzymać skrzyp w pojemniku, dzięki temu będzie tworzył gęsta i zwartą kępę.

Roślina ta osiąga wysokość od około czterdziestu do stu centymetrów wysokości o pędach zarodnikowych, płonnych i zawsze zielonych. Skrzypy wymagają zasobnego podłoża, dobrze jest zasilać je obornikiem, będą wówczas cieszyły się bujnym wzrostem i piękną żyzną, zielenią pędów. Roślina jest również całkowicie mrozoodporna.

Skrzyp zimowy – zastosowanie i właściwości

Skrzyp zimowy jest uznawany za jedną z najstarszych roślin występujących na Ziemi. Pomaga on w leczeniu prostaty oraz alergii, reumatyzmu, nerwobóli, schorzenia nerek, chorób pęcherzyka moczowego, bólów artretycznych, gnijących ran, wykazuje także właściwości moczopędne, pomaga przy menopauzie, wzmacnia paznokcie oraz skórę i włosy, przyśpiesza leczenie gojących się ran, jak również pobudza wchłanianie wapnia do organizmu.

Pomaga także w łagodzeniu takich dolegliwości jak łupież, oparzenia, zapalenie jamy ustnej, zapalenie migdałków, jak również noce moczenie. Natomiast znajduje również zastosowanie w kosmetyce oraz jako ozdoba domowa, bądź ogrodowa. Szczególnie polecany jest do ogrodów, które są wodne, bagienne, bądź japońskie.

Skrzyp zimowy – zastosowanie:

 • w celach leczniczych
 • w kosmetyce
 • do pojemników
 • jako tło dla innych roślin
 • na żywopłoty
 • jako ozdoba na oczka wodne
 • na rabaty w miejscu wilgotnym

Uprawa skrzypu zimowego

Skrzyp zimowy jak już wcześniej zostało to wspomniane lubi stanowiska wilgotne, podmokłe, takie gdzie jest słońce, półcień lub cień całkowity. W celu uzyskania dobrej i zdyscyplinowanej kłęby skrzypu należy ograniczyć jego rozrastaniu się na boki, podczas jego sadzenia na gruncie. Sadzimy ją na głębokości do 10 centymetrów. Należy więc ograniczyć strefę korzeniową rośliny poprzez otoczenie jej wykopaną w około blachą. Taka osłona powinna osiągać od około trzydziestu do pięćdziesięciu centymetrów w głębi ziemi.

Skrzyp zasilony obornikiem nabiera maksymalnej wysokości, a jego pędy nabywają głęboko zielonej barwy. Skrzyp swoje walory dekoracyjne zachowuje przez cały rok, ponieważ jego pędy są długie, grube i bardzo wytrzymałe, można porównać je na przykład z bambusem. Dzięki swej prostocie doskonale sprawdza się w nowoczesnych ogrodach, ponieważ nie wymaga częstej pielęgnacji i uwagi jak inne rośliny, a przy tym wygląda estetycznie i elegancko.

Jest również uznawany za najładniejszy skrzyp uprawiany na oczkach wodnych. Obecnie wiele firm proponuje duże ilości rozwiązań z zastosowaniem tej rośliny, jak również wiele sklepów oferuje sprzedaż tejże rośliny, co wskazuje na to, iż jest ona rośliną bardzo popularną.

Skrzyp zimowy – sposób na przygotowanie

Sposób przygotowania herbaty ze skrzypu zimowego wygląda następująco, należy czubatą łyżeczkę startego i ususzonego skrzypu zalać 0,25 litra wody i następnie zaparzyć.  Kolejnym sposobem jest nalewka ze skrzypu, aby ją przyrządzić musimy 10 g świeżego skrzypu zalać 50 ml wódki żytniej, następnie pozostawić całość na około czternaście dni w ciepłym i nasłonecznionym miejscu.

Z rośliny tej także możemy wykonywać okłady. W tym celu świeżo zerwany skrzyp należy bardzo dokładnie umyć i rozetrzeć, z otrzymanej konsystencji wykonujemy okłady na przykład na trudno gojące się rany lub blizny.

Systematyka skrzypu zimowego

 • Domena – eukarionty
 • Królestwo – rośliny
 • Półkrólestwo – naczyniowe
 • Gromada – skrzypy
 • Klasa – skrzypowe
 • Rząd – skrzypowce
 • Rodzina – skrzypowate
 • Rodzaj – skrzyp
 • Gatunek – skrzyp zimowy
 • Synonimy – equisetum hiemale L, jak również hippochaete hyemalis bruhin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...