Kokornak powojnikowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Kokornak powojnikowy

Kokornak powojnikowy (łac. Aristolochia Clematitis) rośnie w całej Europie Środkowej, Azji Mniejszej i na Kaukazie Ta wieloletnia roślina występuje również w wielu innych regionach. W Polsce roślina występuje jako zdziczała. Zioło wzrasta do około 70 cm i ma nieprzyjemny zapach. Łodyga wzniesiona i nieco wygięta lub wijąca się, naga. Liście są w kształcie serca. Owocem jest gruszkowata torebka

Zioło posiada kwiaty ciemnożółte, które mają zarówno narządy płci męskiej jak i żeńskiej. Idealnie nadaje się do: gleb lekkich (piaszczystych), średnich (gliniastych) i ciężkich (gliniastych) i woli dobrze odwodnione gleby. Odpowiednie gleby pH: kwasowe, neutralne i zasadowe (alkaliczne). Może rosnąć w półcieniu (lekkie lasy) lub w słońcu. Preferuje wilgotną glebę.

Kwiaty zebrane w pęki w kątach liści rozkwitają wiosną i latem. Części lecznicze rośliny to głównie korzenie, chociaż nasiona i łodygi posiadają również substancje czynne. Ten rodzaj rośliny jest rzadko używany, ponieważ jest tak niebezpieczny. Dlatego powinien być stosowany tylko pod ścisłym nadzorem. Stosowanie tych ziół jest przeciwwskazane w ciąży. Ponieważ roślina jest bardzo toksyczna, może prowadzić do rozwoju guzów, jeśli przyjmowane są małe dawki w dłuższym okresie czasu. Kokornak powojnikowy rośnie wzdłuż strumieni, na przydrożach i innych mokrych terenach.

Kokornak powojnikowy – właściwości lecznicze

Kokornak powojnikowy posiada takie właściwości jak: znieczulające, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, napotne, pobudzające. A także przeciwbólowe, poronne, uspokajające, tonizujące.

Kluczowe komponenty: kwasy aristolochowe, olejki eteryczne, saponiny, flawonoidy, garbniki. A także cholinę, kwercetynę, związki aminowe. Kwas aristolochowy posiada właściwości hamujące rozwój komórek nowotworowych

Roślina ma bardzo długą historię zastosowania jej właściwości jako uzdrawiających, chociaż jest mało używana przez dzisiejszych zielarzy. Jest to zioło tonizujące, które pobudza macicę, zmniejsza stan zapalny, kontroluje infekcje bakteryjne i sprzyja leczeniu ran. Sok z łodyg wykorzystano do wywołania porodu. W roślinie znajduje się kwas aristolochowy, który jednocześnie pobudzając aktywność białych krwinek i przyspieszając gojenie rany, jest również rakotwórczy i niszczący dla nerek. Kwitnące ziele, z korzeniem lub bez, posiada działanie lecznicze.

Kokornak powojnikowy nie powinien być używany wewnętrznie bez nadzoru doświadczonego zielarza, z zewnątrz jest stosowany w leczeniu wolno gojących się ran, wyprysków, zarażonych grzybiczo palców kończyn. Należy zachować ostrożność, ponieważ spożycie wewnętrzne może spowodować uszkodzenie nerek i krwawienie z macicy.

Kokornak powojnikowy – zastosowanie

Kokornak powojnikowy to popularne zioło stosowane w leczeniu niektórych chorób zakaźnych i homeopatii są również stosowane w leczeniu trądziku, zaburzeń miesiączkowych, egzemy i zaburzeń układu krążenia. Homeopatia może używać toksycznych substancji, ponieważ polega na leczeniu chorób tymi samymi substancjami, które powodują tę chorobę, tylko w bardzo rozcieńczonych dawkach.  Ale sposobem na wykorzystanie zalet tej rośliny jest stosowanie homeopatycznych środków zaradczych.

Zioło było wcześniej wykorzystywane przy porodzie do wywoływania skurczów. A po urodzeniu zapobiega zakażeniu wywołując menstruację. Kokornak powojnikowy wykorzystywany jest do leczenia wrzodów, a także astmy i zapalenia oskrzeli. Przy tych schorzeniach stosowano wywar, który nadaje się także przy leczeniu ran (okłady z papki, maceratu i naparu), zakażeń i ukąszeń węża. Wywary i napary były używane przez rdzennych Amerykanów właśnie do tego celu. Chociaż w Chinach ludność lokalna używała tej rośliny do leczenia zaburzeń płuc i jako środek przeciwbólowy. Zielarze podają, że zioło może również być podawane przy wysokiej gorączce. W Indiach kokornak jest stosowany, jako środek antykoncepcyjny.

Zioło stosuje się do stymulowania układu odpornościowego, jak również w leczeniu alergicznym. Sprawdza się również w niwelowaniu objawów chorobowych z przewodu pokarmowego i pęcherzyka żółciowego. W medycynie chińskiej jest on stosowany w bólach stawów, podagrze, bólach żołądkowych, malarii i ropniach. Zastosowania homeopatyczne obejmują zaburzenia ginekologiczne oraz w leczeniu wrzodów. Kokornak powojnikowy był stosowany w leczeniu po poważnych zabiegach chirurgicznych. Roślina często jest wykorzystywana przy takich chorobach jak: grypę, nieregularne bicie serca.

Kokornak powojnikowy – sposoby użycia

Kokornak powojnikowy – wywar z korzeni

Wysuszone i rozdrobnione korzenie w ilości 5 dag zalać dwiema szklankami zimnej wody i gotować przez pół godziny. Pozostawić do wystygnięcia, przecedzić i pić po pół szklanki trzy razy dziennie na 15-30 minut przed posiłkiem. Przeciw owrzodzeniom i czyrakom.

Kokornak powojnikowy – wyciąg z korzeni

Sproszkowane lub rozdrobnione korzenie, zalać zimna wodą i pozostawić na 12 godzin. Po czym przecedzić.

Kokornak powojnikowy – napar z suszonych liści

Jedną łyżkę suszonych ziół zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić do zaparzenia na 20 minut. Następnie przecedzić i spożywać. Przeciw obrzękom i podagrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...