Rokietta siewna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Rokietta siewna

Rokietta siewna (Eruca vesicaria) jest gatunkiem rośliny jednorocznej należącej do rodziny kapustowatych. Powszechnie szerzej znana jest jako popularna „rukola”. Roślina rośnie dziko przede wszystkim w rejonach basenu Morza Śródziemnego i nad Morzem Czarnym, a także w okolicach Kaukazu i Turkmenistanie. Dzięki dużemu rozprzestrzenieniu się rośliny można ją także spotkać w pozostałych rejonach Europy, w Afryce Południowej czy Ameryce Północnej.

Rokietta siewna osiąga maksymalną wysokość do około 100 cm podczas kwitnienia, wypuszczając długie pędy z kwiatami. Dlatego też hodując rukolę do domowego użytku należy w tym okresie przywiązać roślinę do podpory, aby zapobiec łamaniu się rośliny i ścieleniu się pędów po ziemi. Przeciętna wysokość rośliny bez pędu kwiatowego to około 20-40 cm. Rukola kwitnie mniej więcej w czerwcu i posiada białe kwiaty, które z wyglądu przypominają trochę rzodkiewkę.

Rukola jest rośliną jadalną – można jeść nie tylko najbardziej popularne liście, ale także kwiaty oraz jej nasiona.

Rukola (rokietta siewna) łatwo się rozsiewa – dlatego też jej zasięg wciąż się zwiększa. Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i raczej mało wymagającą, jeśli chodzi o wymogi środowiskowe czy glebowe. Między innymi dobrze znosi przymrozki, a także większe nasłonecznienie. Dlatego też coraz częściej bywa uprawiana w przydomowych ogródkach oraz w doniczkach, jako ceniony składnik wielu potraw.

Rokietta siewna rośnie bardzo szybko – można ją zbierać nawet już po około 4-6 tygodniach od siewu. W domowej hodowli należy jednak zadbać o to, aby roślinę zasiać dopiero wtedy, kiedy dzień jest odpowiednio krótki (na przykład od marca do pierwszych dni maja bądź w sierpniu i w pierwszej połowie września). Taki zabieg zapobiegnie temu, aby roślina zbyt wcześniej nie zakwitła – rokietta siewna należy bowiem do tak zwanych „roślin dnia krótkiego”.

Rokietta siewna – zastosowanie

Rokietta siewna posiada szerokie zastosowanie w kuchni i gastronomii. Wszystko to za sprawą swojego dość specyficznego smaku – rukola jest pikantna i posiada dość orzechowy smak. Posiada bardzo mocny zapach, który może przypominać nieco aromat rzodkiewki, orzechów włoskich czy ziaren gorczycy.

Jako, że roślina posiada kilka jadalnych części – liście, nasiona i kwiaty, wszystkie jej części mogą odnaleźć zastosowanie w kulinarnych przepisach. Liści są przede wszystkim używane do sałatek, a także potraw typu pizza. Nasiona mogą być składnikiem marynat, musztardy robionej według domowego przepisu, a także jako przyprawa używana w zupach, chłodnikach czy innych daniach obiadowych. Wszystkie części rośliny są chętnie używane jako baza do warzywnych koktajlów czy zdrowych, odchudzających smoothie.

Ponadto z nasion rokietty siewnej uzyskuje się bardzo ceniony olej o wielu właściwościach dla ludzkiego organizmu. Rukola jest także uznawana za roślinę lecznicą, mogącą przyczynić się do polepszenia samopoczucia w wielu chorobach i problemach.

Kiedyś rokiettę siewną traktowano także jako afrodyzjak – zawarte w roślinie właściwości miały za zadanie rozbudzać pożądanie oraz być jednym z naturalnych sposób na leczenie impotencji i innych zaburzeń erekcji.

Rokietta siewna – właściwości lecznicze

Rokietta siewna jest rośliną bogatą w wiele witamin – między innymi jest dobrym źródłem witamin z grupy A, B, C oraz witaminy K. Zawiera także bardzo dużo wapnia oraz żelaza – nawet do kilka razy więcej niż popularna sałata lodowa. Rukola jest także doskonałym źródłem cynku oraz potasu.

Roślina posiada szereg właściwości wzmacniających układ immunologicznybardzo dobrze wzmacnia odporność organizmu, dlatego też jest wskazana dla wszystkich tych, którzy borykają się z nawracającymi przeziębieniami (rukola posiada także właściwości antywirusowe) czy chcą wzmocnić swój organizm przed chłodniejszymi miesiącami w roku. Rokietta siewna posiada także właściwości antytoksyczne i antynowotworowe. Badania nad rośliną wykazały, że znacznie zmniejsza ona ryzyko zachorowania na raka płuc, jelita grubego, trzustki czy gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn).

Duża zawartość flawanoidów w roślinie znacznie ogranicza prawdopodobieństwo rozwoju chorób układu krążenia oraz takich jak cukrzyca czy otyłość.

Ze względu na fakt, że rukola jest lekkostrawna oraz zawiera bardzo mało kalorii (garść jej liści to jedynie około 5kcal) polecana jest dla wszystkich osób dbających o linię oraz tych, którzy walczą ze zbędnymi kilogramami. Duża zawartość błonnika sprawia, że roślina jest dość sycąca oraz działa pobudzająco na układ trawienny, wspomagając pracę organów oraz ułatwiając wydalanie szkodliwych substancji.

Rokietta siewna – wykorzystywanie

Rukola jest wykorzystywana na przykład w sałatkach, szczególnie tych pochodzących z kuchni śródziemnomorskiej. Sporą garść liści z rokietty siewnej można dowolnie łączyć z warzywami takimi jak przede wszystkim pomidory, a także z szeregiem różnorodnych dodatków – serów, wędlin czy mięs. W ten sposób można tworzyć finezyjne sałatki, pizze czy jednogarnkowe zapiekanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...