Wyniki badań są zaskakujące: aromat rozmarynu o 75% poprawia pamięć

Aromat rozmarynu

Aromat rozmarynu – rozmaryn to popularna roślina. Dodajemy to zioło do wielu potraw. Rozmaryn jest znany nam od tysięcy lat. Ta roślina znajdzie jednak zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w domowej apteczce. Okazuje się bowiem, że wdychanie aromatu rozmarynu może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Stosowanie rozmarynu do celów leczniczych ma długą tradycję

Już w czasach elżbietańskich odkryto pewne niesamowite zastosowanie rozmarynu. Okazało się, że jest to zioło, które może wpłynąć na poprawę pamięci. Znajomość takiego zastosowania tego zioła została utwierdzona w tradycji. W wielu krajach europejskich, a także Australii rozmaryn stał się symbolem pamięci. Dlatego pojawia się w trakcie takich uroczystości jak wesela, czy rocznice. Podobną rolę symbolu spełnia on podczas uroczystości pogrzebowych.

Rozmaryn posiada charakterystyczny zapach, który każdy z nas jest w stanie rozpoznać. To ze względu na ten przyjemny zapach umieszczano to tę roślinę pod poduszką. Miał to być swego rodzaju magiczny amulet. W dawnych czasach wierzono, że w ten sposób można uchronić się przed koszmarami sennymi.

Aromat rozmarynu – zastosowanie olejku eterycznego z rozmarynu

Obecnie nie musimy się zastanawiać, czy wdychanie aromatu rozmarynu rzeczywiście poprawia pamięć. Zostało już to udowodnione naukowo. Podobne badania przeprowadzono w 2003 przez Marka Mossa. Ich wyniki jednoznacznie wskazują na to, ze aromat rozmarynu poprawia zarówno pamięć wtórną, jak i pierwotną. Takie wyniki odnotowano u wszystkich badanych.

Kolejne badania nad właściwościami rozmarynu przeprowadzono w 2012 roku. Wynikło z nich, że rozmaryn skutecznie poprawił pamięć od wszystkim badanym, którzy mieli około 75 lat.

Mark Moss oraz Lorraine Oliver z uniwersytetu Northumbria Newcastle kontynuowali pracę badawcze związane z zastosowaniem rozmarynu. W toku dalszych badaniach udało się ustalić, że ta roślina poprawia pamięć za sprawą zawartego w nim 1,8-cyneolu. Za sprawą tej substancji nie możemy także poprawić nasz nastrój. Dzięki kolejnym eksperymentom naukowym udało się ustalić, że wdychanie aromatu rozmarynu poprawia pamięć o około 75%.

Jak rozmaryn jest w stanie poprawić naszą pamięć?

Na podstawie badania widoczna jest wyraźna zależność pomiędzy aromaterapią za pomocą rozmarynu a lepszymi wynikami na teście pamięci. W tej roślinie znajdują się między innymi związki lotne. Zaliczają się do nich tarpeny. Te substancje są w stanie przedostać się do naszego krwiobiegu za pośrednictwem dróg oddechowych. Są to po prostu małe cząsteczki organiczne. Tarpeny nie mają żadnych problemów, aby przedostać się z krwi wprost do mózgu. W ten sposób rozmaryn jest w stanie tak skutecznie wpłynąć na nasz układ enzymatyczny oraz receptory.

Z tarpenów tworzy się specjalne olejki eteryczne. Dzięki temu można uzyskać wiele różnych aromatów. Wedle specjalistów 1,8-cyneol jest w stanie dostać się do naszego krwiobiegu albo przez bezpośrednie spożycie, albo przez wdychanie.

Rozmaryn to roślina prosta w uprawie. Kwitnie ona przez cały rok. Oznacza to, że nie powinno być problemów ze znalezieniem świeżych gałązek rozmarynu. To cudowne zioło możesz uprawiać w swoim przydomowym ogródku. Jego atutem jest bez wątpienia ładny wygląd. Rozmaryn można także uprawiać w doniczce, którą postawimy na parapecie. W ten sposób zapewnisz sobie ładną ozdobę domu, a także przyjemny zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...