Bańki terapeutyczne – 5 korzyści stosowania baniek medycznych

Bańki terapeutyczne

Bańki terapeutyczne, a dokładnie stawianie baniek może poszczycić się naprawdę długą historią. Już w starożytnych czasach stosowano je przed zawodami sportowymi. W ten sposób sportowcy uprawiający najróżniejsze dyscypliny sięgali po sposób, który miał poprawić ich wyniki. Kiedy znany pływak wystąpił na ostatniej olimpiadzie z charakterystycznymi śladami, wzbudziło to niemałe zamieszanie. Jednakże, tę metodę stosowano już przed wiekami.

Na czym polega stawianie baniek medycznych?

Bańki terapeutyczne znane było już przez starożytną chińską medycynę. Wedle tego systemu leczenia nazywane były one „hijamah”. Wykorzystywano je już od tysięcy lat. Zdaniem chińskich mędrców taki zabieg zwiększał naturalną energie życiową przez odpowiednie ułożenie południków ciała. Bańki terapeutyczne działają podobnie jak akupunktura.

Bańki terapeutyczne zazwyczaj przygotowuje się z tworzywa sztucznego. Jednak ich bardziej tradycyjna wersja powstawała z bambusa. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie baniek ze szkła. Stawianie baniek polega na odpowiednim podgrzaniu ich od środka za pomocą ognia. Przez wyższą temperaturę wewnątrz bańki wyraźnie wzrasta ciśnienie.

Obecnie dostępne są na rynku bańki medyczne, które nie wymagają stosowania ognia. Po prostu wysysa się z nich powietrze za pomocą pasującej do nich pompki. Niezależnie od wybranej metody, grunt to uzyskać taki sam efekt zabiegu. Bańki terapeutyczne rozmieszcza się po ciele wedle biegnącego południka. Dzięki temu jesteśmy w stanie poprawić obieg krwi po ciele oraz zwiększyć ilość naturalnej energii.

Starożytne cywilizacje chętnie korzystały z tego zabiegu leczniczego. Stosowano go przede wszystkim w przypadku różnych problemów z oddychaniem. Tradycyjna medycyna zawsze podkreślała znaczenie stosowania baniek w przypadku stanów zapalnych, depresji, problemów z trawieniem, czy różnych bólów.

Dziś bańki terapeutyczne stawiają sobie między innymi sportowcy. W ten sposób starają się oni odpowiednio rozluźnić mięśnie oraz ścięgna. Dzięki temu są oni w stanie poprawić swoje wyniki.

Bańki terapeutyczne – zastosowanie

Przede wszystkim stosowanie tej tradycyjnej metody leczenia ma na celu eliminacje z ciała toksyn. Za pomocą baniek nasz organizm może się ich pozbyć przez skórę.

Oprócz tego bańki mają zastosowanie przy wielu innych dolegliwościach:

  • Redukują ból mięśni pleców i karku
  • Pomagają leczyć objawy choroby zwyrodnieniowej stawów
  • Leczą nadciśnienie
  • Redukują odczuwane nerwobóle
  • Stymulują system przemiany materii
  • Zmniejszają ból, który jest następstwem zwężenia tętnic
  • Pomagają utrzymać właściwy poziom cukru w przypadku osób chorych na cukrzycę typu 2

Od 1950 roku w Europie na nowo zaczęto stosować tę metodę leczenia. Przez kolejne dekady korzysta z nich coraz więcej osób. Metoda leczenia, która polega na stawianiu baniek stała się obiektem zainteresowania naukowców. Przeprowadzone przez nich badania pozwalają nam dowiedzieć się więcej o kuracji tego typu.

Bańki terapeutyczne poprawia ogólny stan zdrowia

Dzięki podobnej kuracji wiele osób może cieszyć się lepszym stanem zdrowia. Bańki medyczne okazują się przydatnym rozwiązaniu w przypadku leczenia półpaśca oraz wielu innych chorób. Bardzo istotne jest to, że ta metoda leczenia wyraźnie redukuje odczuwany ból. Stosowanie baniek medycznych niesie ze sobą konkretne zalety.

Tę metodę stosuje się często w przypadkach, w których pacjenci uskarżają się na ból mięśni. Dlatego właśnie z baniek korzystają nie tylko chorzy, ale także profesjonalni sportowcy, którzy nadwyrężają swoje mięśnie forsownymi treningami. Dzięki bańkom i jedni i drudzy mogą odzyskać pełną mobilność swojego ciała.

Po postawieniu baniek charakterystyczne są ślady, jakie powstają. Mogą mieć one kolor jasnoróżowy lub ciemnoczerwony. Te typowe dla baniek ślady pojawiają się następstwie wynaczynienia naczynek włosowatych. W trakcie tego procesu rozpadają się tkanki krwi. Stąd czerwone zabarwienie, które się pojawia. W ten sposób pobudzamy do pracy nasz układ immunologiczny i ułatwiamy mu walkę z patogenami.

Przeprowadzone badania naukowe nie stwierdziły, że stawianie baniek powodują jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne oprócz tych charakterystycznych śladów na skórze.

Poznaj pięć korzyści zdrowotnych, jakie niesie ze sobą stawianie baniek

Zmniejszają ból

Liczne badania wskazują, że terapia oparta o bańki medyczne zmniejsza najróżniejsze rodzaje bólu. Są one w stanie uwolnić nas od bolesnych dolegliwości, które wynikają ze zwykłego zapalenia stawów. Równie dobrze radzą sobie z bólem, jaki towarzyszy rozwijaniu się nowotworu.

Działają relaksacyjnie i odprężająco

Warto sięgnąć po bańki choćby po to, aby się zrelaksować. Za pomocą tej metody leczenia ukoisz nerwy. Wszystko to za sprawą pobudzenia zasobów naturalnej energii oraz poprawienia przepływu krwi.

Przyśpieszają proces gojenia się ran

Dzięki postawieniu baniek pobudzimy przepływ krwi. Dotyczy to całego naszego organizmu. W ten sposób przyśpieszymy także proces gojenia się ran.

Regenerują naszą skórę

Problemy skórne wynikają najczęściej z powodu problemów, jakie mają miejsce wewnątrz naszego organizmu. Za pomocą stawiania baniek poprawimy działanie naszego krwiobiegu. W ten sposób nasza skóra otrzyma więcej składników odżywczych oraz tlenu. Lepiej odżywione komórki skóry zaczną szybko się regenerować. Dzięki takiej kuracji możemy pozbyć się nie tylko trądziku, czy egzemy, ale także cellulitu.

Rozwiązanie problemów z trawieniem

Stawianie baniek jest w stanie rozwiązać wiele problemów z trawieniem. Okazuje się, że podobna kuracja pomogła już wielu pacjentom, którzy cierpieli na biegunki, zaparcia, zatrzymanie wody w organizmie, czy na zespół jelita drażliwego.

1 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Leczenie kolan i stawów? Wykorzystaj ten domowy środek leczniczy!
Leczenie kolan i stawów jest możliwe dzięki tej sprawdzonej domowej...
Dieta ziemniaczana: w trzy dni możesz schudnąć, aż 5 kg!
Dieta ziemniaczana opiera się na tym niedocenianym przez nas warzywie...
Imbir z cynamonem doskonałe połączenie by schudnąć 3kg w tydzień!
Imbir z cynamonem to połączenie po którym można chudnąć! Skuteczne...
Imbir – oto 9 najważniejszych zalet codziennego spożywania imbiru
Imbir jest rośliną o tak silnych właściwościach leczniczych, że jest...