Paulinia guarana – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Paulinia guarana

Paulinia guarana (Paullinia cupana) to roślina, którą często nazywa się po prostu guaraną. To określenie pochodzi od nazwy napoju przyrządzanego przez plemię Guarani, który ma gorzki, a jednocześnie kwaśny smak. Jest on przyrządzany z nasion tej rośliny i słynie ze swoich energetycznych właściwości. Wbrew pozorom, paulinia guarana ma jednak znacznie więcej zalet niż tylko zwiększanie energii.

Paulinia guarana – właściwości lecznicze

Paulinia guarana jest słynna przede wszystkim ze swoich odchudzających właściwości, za które odpowiada zawarta w niej kofeina. Ta substancja może w dużym stopniu przyczyniać się do szybszego spalania zgromadzonej w ciele tkanki tłuszczowej, co z kolei powoduje utratę zbędnych kilogramów. Chociaż wciąż nie udało się ostatecznie potwierdzić, że guarana rzeczywiście pomaga w odchudzaniu, to często wykorzystywana jest w tym celu.

Guaranie przypisuje się również właściwości pobudzające. Stymuluje ona układ nerwowy, a wszystko za sprawą nie tylko kofeiny, ale także teobrominie i teofilinie, które również znajdują się w tej roślinie. Zwiększają one poziom wydzielanej adrenaliny, serotoniny (a więc hormonu szczęścia) i dopaminy, a to z kolei przyspiesza pracę serca, rozszerza naczynia krwionośne i pobudza cały ośrodkowy układ nerwowy.

Wykazano, że paulinia guarana ma w swoim składzie najwięcej kofeiny, bo aż 4-6%, czyli nawet więcej niż ziarna kawy, które zawierają ok.2-3% tej substancji. Co ciekawe, guaranę mogą stosować nawet te osoby, które nie mogą pić kawy.

Dowiedziono również, że dzięki dużej zawartości kofeiny ta roślina może pomóc przy problemach z potencją. Przypisuje się jej też właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Dodatkowo może zmniejszać ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru.

Paulinia guarana – zastosowanie

Paulinia guarana to roślina pochodząca z rodziny mydleńcowatych. Znaleźć ją można na terenie Brazylii, a dokładniej w dorzeczu Amazonki i Pary. Ma drobne kwiaty w kolorze białym, które zebrane są w groniaste kwiatostany. Daje owoce, które po obraniu z torebki mają czerwony kolor. Surowcem lekarskim w jej przypadku są nasiona. To właśnie one zawierają duże ilości wspominanej już kofeiny, teobrominy, teofiliny, jak również białka, tłuszcze, włóknik i skrobię.

Nasiona paulinii guarany często wykorzystuje się do produkcji preparatów energetycznych, odchudzających, leków na serce oraz piwa guaranowego. Guaranę często sprzedaje się w formie tabletek i kapsułek ze względu na możliwość uniknięcia odczuwania jej gorzkiego smaku.

Należy pamiętać, że preparatów przygotowanych na bazie tej rośliny nie powinny zażywać osoby borykające się z refluksem, chorobą wrzodową, osteoporozą, cukrzycą, nadciśnieniem. Muszą ich także unikać kobiety w ciąży oraz te, które karmią piersią. Skutki uboczne zażywania guarany to przede wszystkim kołatanie serca, niepokój, zaparcia, podwyższone ciśnienie tętnicze, kołatanie serca.

Paulinia guarana – sposób użycia

Paulinia guarana jest dostępna w postaci proszku. W zależności od zawartej w niej ilości kofeiny, zaleca się stosowanie 1-2 łyżeczek dziennie. Zmielone nasiona guarany mają sypką konsystencję, ale trudno rozpuszczają się w wodzie i płynach – dlatego też nie stosuje się ich jako samodzielny napój. Można je jednak dodawać do kanapek, sałatek, jogurtu i płatków (guarana nie traci swoich właściwości nawet podczas termicznej obróbki).

Koktajl bananowy z guaraną

1 dojrzałego banana należy pokroić w plastry, dodać 250 ml mleka i 2 łyżeczki guarany w proszku. Następnie trzeba zmiksować wszystkie składniki na jednolitą masę, można dodać też kostki lodu. Po zmiksowaniu napój jest już gotowy do wypicia.

Tak przygotowany koktajl może zastąpić kawę. Dodaje energii i może służyć jako energetyzująca przekąska np. przed treningiem. Banan z kolei dostarczy organizmowi odpowiedni poziom potasu i magnezu, a więc elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Kawa z guaraną

Do przygotowywanej jak zawsze kawy należy dodać 1-2 łyżeczki zmielonych nasion guarany. Obecność guarany sprawi, że kawa doda jeszcze więcej energii i pobudzi do działania.

Herbata z guaraną

Zmieloną guaranę można również dodawać do swojej ulubionej herbaty, aby nie czuć jej specyficznego smaku. W tym przypadku również wystarczy dodanie 1-2 łyżeczek zmielonych nasion.

Na rynku można spotkać także gotowe mieszanki z nasionami guarany, a w skład suszu wchodzą dodatkowo takie składniki jak kwiat granatu czy żurawina. Takie mieszanki mają różną postać – bazą może być Yerba Mate, herbata czarna, zielona lub biała. Należy jednak pamiętać, że sama guarana w ich składzie stanowi jedynie ok. 3% całości, a wszystkie zawarte w mieszance substancje działają wzajemnie się uzupełniając.

Guarana w tabletkach

Osoby, które nie mogą przyzwyczaić się do stosowania mielonych nasion guarany, mogą zdecydować się na zakup specjalnych suplementów diety zawierających ekstrakty z nasion paulinii guarany. W zależności od zapotrzebowania i zaleceń producenta, zwykle należy stosować 2-3 kapsułki takiego preparatu dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...