Alergia a zatkane uszy – stan zapalny uszu u alergików

alergia a zatkane uszy

Alergia a zatkane uszy – mechanizm występowania tej zależności nurtuje wielu alergików. Na wstępie już należy podkreślić, że choroby uszu są najczęściej jedynie konsekwencją klasycznych objawów alergii, jak na przykład katar sienny, czy łuszczenie się i pękanie naskórka towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry.

Nieżyt nosa i stan zapalny ucha

Długotrwały katar będący wynikiem alergii lub silnego przeziębienia może spowodować stan zapalny nie tylko samej tkanki nosa, ale także trąbki Eustachiusza – elementu układu słuchu, który ma bezpośrednią styczność z układem oddechowym. Obficie spływająca wodnista wydzielina jest pożywką dla bakterii chorobotwórczych, a także grzybów.

Natomiast w zainfekowanym uchu gromadzi się wydzielina ropna, która przytępia słuch. Ostremu stanowi zapalnemu towarzyszy też opuchlizna tkanek znajdujących się wewnątrz ucha, stąd uczucie pełności i rozpierania. Niestety, kolejnym syndromem jest bardzo ostry, przeszywający, pulsujący ból. W jego uśmierzeniu nie pomagają czasem najsilniejsze leki przeciwbólowe.

Mikroby odpowiedzialne za chorobę

Najczęściej obwinianą o powodowaniu zapalenia ucha bakterią jest gronkowiec złocisty. Atakuje przeważnie ucho środkowe i zewnętrzne. Bardzo trudno go całkowicie wyeliminować, jednak nie jest to niemożliwe. Antybiotykami najczęściej przepisywanymi przez lekarzy na zapalenie ucha o podłożu bakteryjnym, jest cyprofloksacyna i gentamycyna.

Jeżeli po zakończeniu kuracji obserwujemy nawrót choroby, należy wykonać antybiogram – pozwoli to określić, na który rodzaj stosowanego antybiotyku, gronkowiec zdążył się już uodpornić. Warto dodać, że po zastosowaniu antybiotyku miejscowego, może dojść do wtórnego zakażenia przewodu słuchowego przez pasożytnicze grzyby. Na skutek stosowania antybiotyku, giną także bakterie, które sprawowały ochronną funkcję w naszym narządzie słuchu,  co stwarza idealne warunki do rozmnażania się grzybów.

Alergiczne złuszczanie naskórka

Może się zdarzyć, że to nie katar u chorego staje się przyczyną infekcji ucha. Osoby borykające się z atopią lub innego rodzaju chorobą o podłożu alergicznym, której objawem jest złuszczanie się skóry, mogą doświadczać silnego świądu w uchu zewnętrznym. Dzieje się tak, gdy zmiany alergiczne zaatakują naskórek wyścielający narząd słuchowy. Chory zaczyna się wówczas bardzo intensywnie drapać palcami i patyczkami higienicznymi, co z kolei doprowadza do ataku pasożytniczych wirusów, drożdżaków i bakterii, które powodują powstawanie zapalenie ucha zewnętrznego o podłożu egzematycznym.

Objawia się ono najczęściej wzmożonym złuszczaniem się naskórka doprowadzającego do degradacji tkanek, wzmożoną produkcją i wyciekiem cuchnącej, śluzowatej wydzieliny. Dodatkowo bólem nasilającym się po pociągnięciu małżowiny usznej. Po zaobserwowaniu tych syndromów należy jak najszybciej odwiedzić laryngologa, gdyż wskutek nawarstwiania się zrogowaciałych tkanek może dojść do perforacji błony bębenkowej i powstaniu zmian perlakowych, które trzeba będzie leczyć już chirurgiczne. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych, paraliżu nerwu twarzowego i trwałej utraty słuchu!

Alergia a zatkane uszy – leczenie

Jak się okazuje, alergia a zatkane uszy, to często cały łańcuch przyczynowo-skutkowy. Chociaż ta zależność bywa skomplikowana, to leczenie stanów zapalnych ucha na wczesnym stadium, jest nieskomplikowane i może przynieść szybkie i skuteczne rezultaty. Laryngolog przepisuje najczęściej krople sterydowe i antybiotykowe, a także wspomagawczo, krople z kwasem salicylowym lub mieszanką miedzi i srebra koloidalnego. Przy silnych infekcjach bakteryjnych możemy otrzymać antybiotyk doustny.

Jak możemy wspomóc leczenie farmakologiczne

W przypadku stanów zapalnych ucha o podłożu alergicznym, możemy mieć bardzo duży wpływ na powodzenie kuracji. W żadnym wypadku nie należy sięgać do „mądrości” medycyny ludowej. Nie wolno wkraplać do wnętrza ucha soku z czosnku lub cebuli, a także silnych olejków eterycznych. Może to doprowadzić poparzeń, uszkodzenia delikatnego narządu słuchu i rozognienia stanu zapalnego.

Babcine metody „wygrzewania” być może chwilowo łagodzą ból ale także mogą się przyczynić do szybszego namnażania mikrobów. Zaleca się natomiast utrzymywać ucho w całkowitej suchości, nie doprowadzać do nagromadzenia wody i wilgoci w narządzie słuchowym, np. podczas kąpieli lub prysznicu, nie wprowadzać do ucha palców i innych ciał obcych.

Dieta chorego również ma duże znaczenie. Trzeba unikać pokarmów, które mają działanie śluzotwórcze i nasilają katar. Najczęściej dotyczy to tłustego mięsa, nabiału i produktów mącznych a także tych, które odżywiają grzyby – cukru rafinowanego, słodyczy, słodkich owoców (jest to szczególnie ważne podczas terapii antybiotykiem).

Gdy przyjmujemy doustnie antybiotyk, należy koniecznie jeść  dużą ilość kiszonek – kiszonych ogórków, kapusty, buraczków i innych. Również spożywanie dużej ilości gorących zup z dodatkiem czosnku i kurkumy pomoże „osuszyć” organizm z nagromadzonego śluzu i wspomoże odporność. Z tego też powodu, bardzo poleca się chorym spożywanie kaszy jaglanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Pokrzywka fizykalna – czynniki wywołujące objawy pokrzywki fizykalnej
Pokrzywka fizykalna ujawnia się pod wpływem działania stymulatorów zewnętrznych wywołujących...
Pokrzywka dermograficzna – przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka dermograficzna, to rodzaj alergii skórnej o bardzo charakterystycznych objawach....
Pokrzywka kontaktowa – przyczyny i objawy pokrzywki kontaktowej
Pokrzywka kontaktowa to jedna ze skórnych postaci alergii, występująca od...
Pokrzywka barwnikowa – wszystko o pokrzywce barwnikowej
Pokrzywka barwnikowa jest układową mastocytozą, czyli chorobą szpiku kostnego, polegającą...