Macierzanka zwyczajna – właściwości lecznicze, zastosowanie, użycie

Macierzanka zwyczajna

Macierzanka zwyczajna (Thymus pulegioides) ze względu na swoje piękne, różowe kwiaty niewątpliwie może spełniać funkcje ozdobne, ale nie można zapomnieć o jej leczniczych właściwościach, które znane były jeszcze w starożytności.

Macierzanka zwyczajna – właściwości

Macierzanka to niewielka roślina, rosnąca dziwko w wielu zakątkach świata na czele z Europą, chociaż spotkać ją można również w Azji i Ameryce Północnej. Kwitnie w okresie od maja do września, a rozpoznać ją można dzięki charakterystycznej liliowej barwie kwiatów i choć cała roślina wykazuje pozytywne działanie dla zdrowia oraz urody, to najbardziej rozpowszechnione okazuje się być pozyskiwanie olejku eterycznego z macierzanki, który to wykorzystywany jest zarówno w przemyśle medycznym, jak i kosmetycznym.

Zbiorów macierzanki dokonuje się w okresie jej kwitnięcia, wybierając młode pędy, które następnie muszą zostać wysuszone. Warto również wiedzieć, że macierzankę bez problemu można uprawiać w ogrodzie, mając na uwadze najbardziej nasłonecznionej miejsce, natomiast gotowe produkty z macierzanki, jak chociażby herbatę można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością.

Mimo iż macierzanka nie jest tak znana jak szałwia, czy popularny rumianek, to jednak bardzo często można spotkać ją w towarzystwie tych właśnie ziół. Przede wszystkim bowiem stosowana jest jako dodatek do wielu mieszanek ziołowych mających na celu wzmocnienie organizmu, czy nawet poprawę kondycji skóry. Z kolei źródłem leczniczych właściwości macierzanki pozostają: garbniki, sole mineralne, kwasy organiczne i oczywiście wspomniany wcześniej olejek eteryczny.

Macierzanka zwyczajna – zastosowanie

Lecznicze działanie macierzanki opiera się przede wszystkim na jej ususzeniu. Rozwijająca się od lat fizjoterapia zwraca szczególną uwagę na mnogość korzyści i zastosowań ziół macierzaki. Najczęściej spotyka się napar (herbatę) z macierzanki, który pozytywnie wpływa na organizm wspomagając:

  • leczenie infekcji górnych dróg oddechowych – jako środek ułatwiający odkrztuszanie przy suchym kaszlu i środek odkażający w stanach nieżytach gardła, oskrzeli i krtani, a także przy uporczywym katarze;
  • trawienie – a to głównie dlatego, że macierzanka zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Ponadto redukuje zaburzenia układu trawiennego takie jak ból brzucha, wzdęcia, czy niestrawność;
  • oczyszczanie organizmu z toksyn, które to niejednokrotnie odpowiadają za zły stan zdrowia;
  • wzmocnienie układu immunologicznego – przede wszystkim zwiększając wydolność organizmu oraz wspierając ochronę przed różnymi infekcjami;
  • leczenie infekcji w obrębie jamy ustnej, takich jak stany zapalne dziąseł.

Lecznicze właściwości macierzanki nie kończą się jednak na stosowaniu naparu z ziół. Niemniej popularne są kąpiele z dodatkiem macierzanki zwyczajnej, dzięki którym w pełni można wykorzystać działanie antybakteryjne i przeciwbólowe tejże rośliny. Poza tym kąpiele w ziołach macierzanki uznawane są za dobry sposób na relaks oraz redukowanie bóli menstruacyjnych, czy też reumatycznych. Natomiast chcąc szybko pozbyć się bólu głowy zaleca się nacieranie skroni ekstraktem z ziela macierzanki.

Macierzanka zwyczajna

Szczególną uwagę na macierzankę powinni zwrócić również palacze. Roślina ta sprawia bowiem, że złogi i pyły osadzające się na drogach oddechowych podczas palenia, usuwane są z organizmu. Takie działanie ma wpływ przede wszystkim na osoby uzależnione od palenia, które zmagają się z dokuczliwym kaszlem palacza.

Istotne jest również to, że macierzanka od wieków uznawana jest za doskonały i co najważniejsze skuteczny środek naturalny przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Stosuje się ją zazwyczaj przy owrzodzeniach i trudno gojących się ranach. Poza tym idealnie sprawdza się przy walce z trądzikiem, wypryskami i przy zmianach ropnych, a nawet nadmiernego łupieżu, czy przy przetłuszczaniu się włosów. Tak więc picie naparu, czy przygotowywanie okładów z macierzanki może wspomóc walkę o piękną skórę.

Nie można również zapomnieć o zbawiennym wpływie macierzanki na typowo kobiece dolegliwości. Prócz tego, że zioła te wspomagając walkę z menstruacją, sprawdza się jako środek dezynfekujący i ściągający dla błon śluzowych narządów rodnych, a więc zadziała przy upławach i stanach zapalanych sromu oraz pochwy.

Macierzanka zwyczajna – sposób użycia

Macierzanka zwyczajna jest rośliną o szerokim, korzystnym działaniu dla zdrowia. Najczęściej spotykanym sposobem wykorzystania jej dobroczynnych właściwości jest:

  • Herbata / napar z macierzanki – działanie przeciwbólowe, wykrztuśne,
  • Kąpiele – przeciwzapalnie, antybakteryjnie, uspokajająco, relaksująco, ściągająco, oczyszczająco i przeciwbólowo;
  • Płukanki – przeciwzapalnie, antybakteryjnie,
  • Okłady – przeciwzapalnie, antybakteryjnie, łagodząco, ściągająco, przeciwbólowo, dezynfekująco.

Macierzanka jest doskonałym preparatem wzmacniającym organizm na wiele sposobów. Prócz właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych działa również odprężająco, kojąco i uspokajająco, a nawet dodaje organizmowi energii. Macierzanka jest więc ziołem o niezwykle cennych właściwościach i każdy powinien zadbać o to by włączyć ją do swojej codziennej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...