Rumianek pospolity – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Rumianek pospolity

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) to coroczne zioło pochodzące z Europy, ale zostało naturalizowane na większości kontynentów. Można go znaleźć wzdłuż ogrodzenia i ścieżek w dobrze oświetlonych miejscach z dobrze odsączoną, lekką ziemią. Łodyga rumianku jest wzniesiona i wydrążona. Jest to mała roślina, wzrastająca do 50 cm wysokości. Kwiaty są małe, w kolorze białym zebrane w koszyczek z żółtym środkiem. Liście są jasnozielone z podwójnie pierzastym deseniem. Cała roślina ma słodki, ananasowy zapach.

Użyteczne części rośliny: można użyć całej rośliny. Kwiaty są jadalne i mogą być stosowane surowe do sałatki. Kwiaty rumianku są często suszone i stosowane, jako herbata lub dodatek do kąpieli. Może być również wytwarzany z tej rośliny olej. Liście są suszone i stosowane w aromaterapii i innych lekach ziołowych.

Rumiane pospolity – właściwości lecznicze

Rumianek pospolity posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe i uspokajające. Jest również stosowany wewnętrznie w leczeniu skurczów i stanów zapalnych przewodu pokarmowego.

Korzyści zdrowotne wynikające z rumianku, jako olejku eterycznego można przypisać jego właściwościom antyseptycznym, przeciwdepresyjnym, przeciwwirusowym, przeciwbólowym, uspokajającym, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, trawienny. Ponadto pełni rolę bakteriobójczą, napotną, przeciwzakaźną.

Olej rumiankowy składa się z alfa pinenu, beta-pinenu, kamfenu, karyofilenu, sabinenu, mirysty, gamma terpinenu, pinokarvonu, farsenolu, cynolu, anionu propylowego i butylu.

W starożytnych czasach anglosaskich kwiaty rumianku były przeżuwane w celu złagodzenia bólu zęba, co zbiegało się z dzisiejszym użyciem, jako płukanka do jamy ustnej z powodu stanów zapalnych dziąseł i stanów zapalnych jamy ustnej. Rumianek jest często stosowany w leczeniu zaburzeń nerwowych, takich jak bezsenność, niepokój i napięcie nerwowe.

Kompresy wykonane z rumianku mogą być stosowane w celu leczenia ran, oparzenia, obrzęków nóg, zapalenie skóry i innych podrażnień skóry, ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Rumianek pospolity – zastosowanie

Właściwości przeciwskurczowe sprawiają, że roślina jest użyteczna w leczeniu skurczów w tym skurczów menstruacyjnych. Rumianek jest używany do produkcji kojących herbat i jako dodatek do kąpieli dla uzyskania efektu relaksującego. Często dodaje się do kosmetyków, jako antyalergen.

Właściwości przeciwzapalne tego zioła leczniczego stanowią dobry wybór dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie kości lub inne bolesne zaburzenia w postaci obrzęków. To zioło jest bezpieczne w użyciu dla dzieci i może pomóc w problemach, których podłożem są niedomagania układu nerwowego. Jest również stosowany, jako środek ziołowy na zgagę, chorobę lokomocyjną, ospę wietrzną, wysypkę pieluszkową, zespół jelita drażliwego i kolki.

Roślina ze swymi działaniami antybiotycznymi eliminuje zakażenia spowodowane czynnikami biotycznymi, takimi jak bakterie i grzyby. Wyeliminuje również infekcje, które są już obecne. Preparaty z rumianku pospolitego są również dobre, jako środki przeciwpasożytnicze, które zabijają wszelkiego rodzaju robaki jelitowe. Jeśli stosuje się do włosów, zabija wszy i roztocza, chroni włosy i skórę głowy przed infekcjami i uszkodzeniami.

Rumianek pospolity

Stymulant i jako lek przeciwdepresyjny: bardzo skuteczne zioło w zwalczaniu depresji i poprawy samopoczucia. Roślina eliminuje uczucie smutku, rozczarowania i osłabienia, jednocześnie wywołując uczucie zadowolenia. Lek żołądkowo-jelitowy, pokarmowy, wątrobowy i żółciopędny. Rumianek tonizuje żołądek i zapewniają jego prawidłową funkcję. Pobudza również wydzielanie soków trawiennych i ułatwia trawienie. Wątrobie zapewnia prawidłowy przepływ żółci.

Roślina uzdrawia dysfunkcje układu krążenia, pobudzają krążenie i oczyszcza krew z toksyn, takich jak kwas moczowy, pomagając w ten sposób leczyć dolegliwości. Między innymi takie jak reumatyzm i zapalenie stawów, które są spowodowane niewłaściwym obiegiem i gromadzeniem się kwasu moczowego.

Olej z rumianku pospolitego jest bardzo popularny w świecie kosmetyków, ponieważ jego użycie zapewnia zmniejszanie się blizn, śladów i plamek na ciele i na twarzy.

Rumianek ma właściwości przeciwbólowe i skutecznie zmniejsza ból mięśni i stawów, bóle głowy, zatok, bóle zęba i urazy kości. Jest również bardzo skuteczny w złagodzeniu silnego nerwobólu poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, które otaczają dziewiąty nerw oddechowy i łagodzi ciśnienie.

Roślina skutecznie pomaga w wydalaniu gazu z jelit i żołądka, a także ogranicza dodatkowe tworzenie się gazu. To również pomaga rozluźnić ciało i obniżyć ciśnienie krwi. Ponadto uspokaja niemal wszystkie zaburzenia nerwowe lub nadpobudliwość, które powodują drgawki, skurcze, nerwowość i utratę kontroli nad kończynami.

Rumianek pospolity – sposoby użycia

Rumianek można stosować, jako herbatę, zanurzając rozkruszone kwiaty (2-3 łyżeczki) w filiżance wrzącej wody przez 5-10 minut, a następnie przecedzając.

Dodanie 1 filiżanki suszonych płatków w torebce lnianej do gorącą wody z kąpieli sprawi, że będzie można się odprężyć. Olej może być stosowany na skórę w leczeniu stanów zapalnych, takich jak egzema.

Kremy i żele wykonane z olejów rumiankowych mogą być stosowane zewnętrznie przez cały dzień. Typową dawkę od 10 do 15 gramów (około 3 do 5 łyżek stołowych) codziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...