Pluskwica groniasta – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Pluskwica groniasta

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa, Actaea racemosa), pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, znajduje się szczególnie w południowo-wschodniej, północnej części stanu Oregon, w stanie Waszyngton i w prowincji Ontario. Obecnie jest uprawiana w wielu europejskich krajach śródziemnomorskich ze względu na potrzeby handlowe.

Pluskwica groniasta jest wieloletnią rośliną z rodziny jaskrowatych. Ma podwójnie pierzasto podzielone liście, latem produkuje kiście złożone z białych kwiatów z pręcikami. Dorasta do wysokości 2 metrów i znajduje się szczególnie w zacienionych lasach. Użyteczne części rośliny to kłącza, które zbierane są jesienią. Ziele ma gorzki i ostry smak oraz lekko nieprzyjemny zapach i ogólnie przyjmuje się go, jako znormalizowany wyciąg w postaci tabletek, choć jest dostępny także, jako suchy korzeń i nalewka.

Pluskwica groniasta właściwości lecznicze

Składniki czynne i substancje: glikozydy triterpenowe, izoflawony, garbniki, kwas salicylowy, alkaloidy (tylko ślady), kwasy tłuszczowe (kwas ferulowy, kwas izoferulowy, śluz, żywice, cukry i skrobia). Ponadto zidentyfikowano osiem nowych glikozydów triterpenowych, zwanych cimiracemosides A-H.

Kwas ferulowy i kwas izoferulowy to dwie substancje, które uważane są za odpowiedzialne za działanie przeciwzapalne zioła. W Ameryce Północnej rdzenni Amerykanie i wcześni europejscy osadnicy wykorzystywali korzeń (kłącza) tej rośliny, jako lekarstwo na nieregularne miesiączki, aby pomóc w porodzie i po ukąszeniach grzechotników.

Niektóre z najważniejszych korzyści zdrowotnych związanych z pluskwicą obejmują zdolność do zmniejszania stanów zapalnych, łagodzenia objawów menstruacyjnych i menopauzalnych. Ponadto służą do wyeliminowania skurczów, regulują ciśnienie krwi, okresy menstruacyjne. A także poprawiają stan układu odpornościowego, spokojny sen, zapobiega wahaniom nastrojów, i działa, jako substancja przeciwbólowa.

Inne tradycyjne zastosowania ziół obejmowały leczenie malarii, reumatyzm, ból pleców, nieprawidłową czynność nerek, kaszel, ból gardła i gorączkę. Był także stosowany, jako łagodny środek uspokajający.

Pluskwica groniasta – zastosowanie

Roślina jest przydatnym środkiem zaradczym na menopauzę. Współcześnie zioła są najczęściej stosowane w leczeniu objawów menopauzalnych, ale także przed zespołem miesiączkowym i nieregularnymi miesiączkami. Pluskwica posiada wiele zastosowań zmniejszających ból, ale jest szczególnie popularna wśród kobiet, które mają bolesne cykle menstruacyjne oraz u kobiet, które cierpią przez bolesne skurcze.

W miarę rozpoczyna się menopauzy u kobiet, zaczynają zmniejszać się sygnały między jajnikami a przysadką mózgową, co z kolei zmniejsza produkcję estrogenów i powoduje wydzielanie hormonu luteinizującego (LH). Wczesne badania przeprowadzone na szczurach sugerowały podobny do hormonu efekt pluskwicy groniastej. Jedno z tych badań wykazało, że składniki tej rośliny łączyły się z receptorami estrogenu w macicy.

W innym badaniu stwierdzono, że zioło powodowało spadek stężenia LH we krwi. Wniosek w tym czasie był taki, że zioło miało łagodny efekt estrogenu. Także zmniejszało ilość LH, co przyczyniło się do zmniejszenia gorących uderzeń u kobiet w okresie menopauzy. Jednak najnowsze badania nie potwierdzają w pełni tych wyników.

Pluskwica groniasta

Pluskwica groniasta jest stosowana w leczeniu osteoporozy i jest uważana za pomocną w przypadku niektórych schorzeń reumatycznych, takich jak zapalenie stawów. W tym względzie dziki pochrzyn włochaty (Dioscorea villosa) jest często używany w połączeniu z pluskwicą.

Żywice obecne w ziole rozszerzają obwodowe naczynia krwionośne, a wraz ze swoim uspokajającym efektem może być użyteczne, jako lekarstwo na wysokie ciśnienie krwi, zmniejszając bóle głowy i szum w uszach.

Roślina ma właściwości rozluźniające mięśnie i została wykorzystana, jako środek wspomagający kaszel, astmę i krztusiec. Badania wykazały, że salicylany z ziół działają, jako przeciwzapalne, co mogłyby tłumaczyć tradycyjne użycie go wśród rdzennych Amerykanów Północnych na ból nerwowy i mięśniowy.

Zioło może zwiększyć skuteczność wychwytu składników odżywczych i poprawić eliminację produktów ubocznych, zmniejszając tym samym ryzyko zaparć i związanych z nimi chorób, w tym wrzodów żołądka. Ta zdolność trawienia może również przyczynić się do zmniejszenia wzdęcia, skurczu, i nudności. Poza wszystkimi innymi zaletami rośliny, wykazano także, że jest naturalnym środkiem uspokajającym. Dla osób dotkniętych przewlekłym lękiem, stresem, bezsennością często zaleca się pluskwicę, ponieważ może wydłużyć czas, spokojnego snu.

Pluskwica groniasta – sposoby użycia

Tradycyjnie, pluskwica była używana, jako herbata, gdzie 1 łyżeczka (5 g) wysuszonego korzenia dodaje się do jednej filiżanki gorącej wody. W literaturze zaleca się trzy filiżanki dziennie.

Zioło nie jest uważane za szczególnie skuteczne, gdy jest stosowane w postaci herbaty i jest stosowane obecnie, jako znormalizowane ciekłe wyciągi, tabletki lub kapsułki.

Wywar: 1 łyżkę korzenia pluskwicy zalać wodą, przykryć i gotować na małym ogniu około pół godziny. Następnie przecedzić i spożywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...