Skrzyp polny – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Skrzyp polny

Skrzyp polny (Equisetum arvense) to roślina o dużej ilości leczniczych właściwości. W Polsce można spotkać ją w wielu miejscach, ponieważ rośnie dziko – najczęściej są to przydroża, skarpy, wilgotne łąki, a nawet pola uprawne i kolejowe nasypy. Wiele osób wciąż nie docenia tej rośliny, ponieważ traktuje się ją jako uciążliwy chwast. Jakie właściwości zdrowotne skrywa skrzyp polny?

Skrzyp polny – właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze skrzypu polnego wykorzystywane są od wielu lat w medycynie naturalnej. Znajduje on zastosowanie m.in. w leczeniu schorzeń dróg moczowych. Ze względu na obecność w tej roślinie flawonoidów, jest ona w stanie usunąć nadmiar moczanów oraz zwiększyć ilość wydalanego moczu. Przy niezbyt nasilonych i mało uciążliwych objawach ze strony układu moczowego skrzyp polny można więc z powodzeniem wykorzystać jako środek moczopędny o lekkim działaniu. Ponadto uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, rozkurcza drogi żółciowe oraz moczowe, można go stosować przy gośćcu czy kamicy moczowej.

Skrzyp polny może być dobrym rozwiązaniem w przypadku obfitych miesiączek. Potrafi zahamować wszelkiego rodzaju krwawienia, a w szczególności te pochodzące z owrzodzeń okrężnicy, wrzodów żołądka, dwunastnicy, żylaków odbytu, a nawet płuc oraz nosa.

Wyciągom ze skrzypu polnego przypisuje się też działanie przeciwdrgawkowe i uspokajające. Mogą one złagodzić ostrość drgawek i zmniejszyć ich częstotliwość występowania. Ponadto w niektórych przypadkach pozytywnie wpływają na przedłużenie snu, a wszystko za sprawą dość dużej ilości związku noszącego nazwę flawanoid izokwercytyny.

Pozostałe właściwości lecznicze skrzypu polnego to m.in.:

  • zmniejszenie potliwości stóp,
  • gojenie skóry,
  • pobudzenie przemiany materii,
  • zmniejszanie stanów zapalnych jamy ustnej,
  • ochrona naczynek skóry przed pękaniem,
  • wzmacnianie włosów i paznokci.

Skrzyp polny – zastosowanie

Skrzyp polny to bylina, która może osiągać wysokość od 7 cm do nawet 30 cm. To doskonałe źródło łatwo przyswajalnej krzemionki, a także potasu, krzemu oraz wspomnianych wcześniej flawonoidów. Wykazuje działanie regeneracyjne, antybakteryjne oraz remineralizujące.

Po skrzyp najchętniej sięgają kobiety. Wszystko przez to, że dzięki zawartości krzemu tkanki szybko rosnące, a więc przede wszystkim te znajdujące się we włosach, skórze i paznokciach, mogą się rozwijać w sposób prawidłowy. Warto pamiętać, że krzem to pierwiastek śladowy, a jego ilość w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Stosowanie skrzypu polnego może więc sprawić, że zahamowane zostaną procesy starzenia się, również te widoczne nawet gołym okiem – np. siwienie włosów czy kruchość paznokci.

Jako, że skrzyp polny jest źródłem antywitaminy B1, jego długotrwałe stosowanie może spowodować niedobór witaminy B2 w organizmie. Dlatego też decydując się na kilkumiesięczną terapię tą rośliną, należy rozważyć dodatkową suplementację witaminą B2, ponieważ jest ona niezbędna do tworzenia czerwonych płytek krwi, procesów wzrostu i produkowania przeciwciał przed układ odpornościowy.

Skrzyp polny – sposób użycia

Herbatka ze skrzypu polnego

1 łyżkę suszonego ziela skrzypu polnego należy zalać szklanką wody, a następnie gotować przez 5 minut. Następnie należy parzyć tak przygotowaną herbatkę przez 10 minut pod przykryciem i przecedzić – zaleca się jej picie 3 raz dziennie.

Tak przygotowaną herbatkę można stosować nie tylko wewnętrznie. Może posłużyć też jako płukanka do włosów, która wzmocni cebulki, zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu oraz przetłuszczaniu się pasm. Ponadto może sprawdzić się też jako środek łagodzący stan zapalny spojówek oczu oraz stany zapalne skóry.

Okłady ze skrzypu polnego

Do 1 litra wody należy dodać 5 łyżek suszonego ziela skrzypu i gotować na wolnym ogniu przez 30 minut. Następnie trzeba przecedzić otrzymany odwar, namoczyć w nim sterylną gazę oraz przyłożyć na ranę na ciele. Takie okłady powinno się zmieniać 3 lub 4 razy dziennie.

Tonik ze skrzypu polnego na rozszerzone naczynka krwionośne

Należy przyrządzić napar z dwóch łyżeczek suszonego ziela i szklanki wody (parzyć w taki sam sposób, jak herbatkę). Po odcedzeniu należy namoczyć wacik lub płatek kosmetyczny w naparze i wklepać w czystą, umytą skórę – powinno się w szczególności uwzględnić te miejsca, gdzie pojawiają się rozszerzone naczynka.

To idealny tonik nie tylko w przypadku skóry naczynkowej, ale również dojrzałej. Działa zarówno uszczelniająco, jak i przeciwzapalnie, poza tym przyczynia się do zatrzymania wilgoci w skórze, co może pozytywnie wpłynąć na delikatne spłycanie zmarszczek.

Kąpiel antycellulitowa

Należy sporządzić napar składający się z jednego litra wody oraz 3 garści skrzypu polnego. Następnie trzeba dolać go do wody w wannie – w tak przygotowanej kąpieli najlepiej spędzić ok. 10 minut. Ważne, by temperatura wody nie przekraczała 39 st. C, ponieważ przy problemach z cellulitem gorące kąpiele nie są zalecane, mogą nawet pogłębić problem.

Taka kąpiel wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega pojawianiu się zaburzeń ze strony całego układu krwionośnego. Przy regularnym jej stosowaniu obrzęki ciała i uciążliwy cellulit mogą się wyraźnie zmniejszyć, zwłaszcza w najbardziej problematycznych partiach, takich jak brzuch, uda oraz pośladki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...