Świetlik łąkowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Świetlik łąkowy

Świetlik łąkowy (Euphrasia roztkoviana) to powszechnie występujące w całej Europie zioło, które od lat stosowane jest w zielarstwie i homeopatii. Stosowany głównie zewnętrznie, lecz również wewnętrznie, głównie w chorobach oczu. Świetlik stanowi składnik wielu kremów, maści i kropli. Przygotowuje się z niego również odwary, do okładów i przemywań.

Świetlik łąkowy – właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym jest ziele świetlika, które zawiera glikozyd irydoidowy aukubina, garbniki, kwasy fenolowe m.in. kwas kawowy i kwas chlorogenowy, olejek eteryczny, związki żywicowe, kumarynę i sole mineralne: miedź, mangan i magnez. Dzięki takiemu składowi świetlik jest wykorzystywany jako lek przeciwzapalny, przeciwbakteryjny oraz antyhistaminowy.

Wyciągi wodne ze świetlika, w postaci naparów lub odwarów, zawierają glikozydy, które hamują uwalnianie histaminy, zapobiegając nadmiernemu rozszerzaniu włośniczek. Świetlik dzięki zawartości garbników i polifenoli wykazuje działanie bakteriobójcze (na gronkowce i paciorkowce), zapobiega mikro krwawieniom z naczyń w oku oraz wiąże i unieszkodliwia działanie toksyn.

Napary ze świetlika przynoszą ulgę zmęczonym oczom, likwidują obrzęki i łagodzą objawy tzw. suchego oka. Świetlik wykazuje skuteczność przy schorzeniach siatkówki oka, zapaleniu tęczówki, reguluje ciśnienie w gałce ocznej. Pomaga przyswoić witaminę A, która odpowiada za ostrość wzroku oraz za widzenie po zmierzchu.

Wewnętrznie świetlik łąkowy stosuje się rzadko, głównie w chorobach układu pokarmowego i zaburzeniach trawienia. Wykorzystuje się wówczas jego właściwości ściągające oraz przeciwzapalne.

Świetlik łąkowy – zastosowanie zewnętrzne

Świetlik łąkowy jest powszechnie znanym ziołem, przynoszącym ulgę zmęczonym i chorym oczom. Stosowany jest zewnętrznie w postaci okładów i przemywań w przypadku wirusowym lub bakteryjnym zapaleniom spojówek i brzegów powiek. Pomaga przy sezonowym zapaleniu spojówek oraz w przypadkach łzawienia oczu występującym przy katarze. Pomaga też przy nawracających jęczmieniach. W przypadkach kurczu powiek stosuje się kataplazmy ze świetlika.

Świetlik łąkowy pomaga ludziom pracującym w zanieczyszczonym, zapylonym lub zadymionym środowisku. Okłady ze świetlika przynoszą ulgę oczom zmęczonym pracą przy sztucznym oświetleniu lub przy komputerze. Stosowanie świetlika jest cenne dla ludzi z nadwrażliwością na światło słoneczne, cierpiących z powodu światłowstrętu, dla alergików i noszących szkła kontaktowe.

Świetlik łąkowy – zastosowanie wewnętrzne

Medycyna ludowa w dawnych czasach wykorzystywała świetlik łąkowy jako lek na bezsenność oraz przeciwbólowy, przy bólach głowy. Stosowano go tez u osób z niskim ciśnieniem. Do tej pory stosuje się go w zaburzeniach trawienia, chorobach układu pokarmowego oraz dróg żółciowych. W chorobach wątroby i żołądka (bez-kwaśność żołądka) miał działać ściągająco i przeciwzapalnie.

Wykorzystując właściwości świetlika, stosuje się go wewnętrznie również w chorobach dróg oddechowych i złej przemianie materii. Leczy się nim chrypkę, kaszel, katar, biegunkę i nadkwasotę. Ma nawet wspomagać pamięć.

Świetlik łąkowy – zastosowanie w homeopatii

Świetlik łąkowy znajduje zastosowanie w homeopatii i to zarówno w leczeniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Zewnętrznie wykorzystuje się go przy zapaleniu spojówek, rogówki i brzegów powiek z ostrym łzawieniem i współwystępującą śluzowo-ropną wydzieliną.

Wskazaniem jest też silny katar o charakterze ostrym lub przewlekłym ze współistniejącym silnym łzawieniem oczu.

Świetlik łąkowy – sposób użycia

Świetlik łąkowy wykorzystuje się w postaci odwarów wyciągów i kataplazmy.

Do przygotowania odwaru potrzebujemy jedną do półtorej łyżki ziela na szklankę wody. Zioło zalewa się wodą i gotuje na małym ogniu przez kilka minut, po czym przecedza przez gazę i używa do przemywania oczu i do okładów. Nie wolno odwaru doprowadzić do wrzenia. Okłady można stosować również na przemęczone, zaczerwienione oczy, bez większych problemów zdrowotnych.

Odwar można również stosować wewnętrznie, wówczas po przecedzeniu płyn pije się dwa razy dziennie, po pół szklanki odwaru.

Drugim sposobem przyjmowania świetlika jest przygotowanie naparu. W tym celu zalewa się ziele świetlika, przykrywa i po kilkuminutowym zaparzeniu wypija się 2 szklanki w ciągu dnia. Możliwe jest też przyjmowanie świetlika w formie sproszkowanej, trzy razy dziennie po 1 łyżeczce. Ze względu na działanie dezynfekujące świetlika, można go stosować też do płukania gardła.

Ze świetlika przygotowywany jest również wyciąg alkoholowy, który dodawany jest do niektórych leków działających ściągająco na skórę.

Przy jęczmieniu, w kurczu powiek oraz przy przemęczonym wzroku stosuje się kataplazmy, czyli ciepłe okłady z papki ziołowej sporządzonej z 3 łyżek zmacerowanego w szklance gorącej wody świetlika. Po lekkim schłodzeniu, ale jeszcze ciepłe owinąć w kawałek płótna i przykładać na oczy przez 10 do 15 minut. Kataplazmy ze świetlika można łączyć z innymi ziołami (rumiankiem, nagietkiem, bławatkiem, krwawnikiem lub babką zwyczajną).

Pamiętać trzeba, aby ziele świetlika zużyć w ciągu roku, gdyż po tym czasie traci swoje lecznicze działanie. Profilaktycznie, szczególnie gdy pracujemy w niekorzystnych dla oczu warunkach, można stosować łagodzące żele i kremy ze świetlikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...