Aronia czarnoowocowa – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Aronia czarnoowocowa

Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) jest też inaczej zwana czarną jarzębiną lub aronia czarną. Jest to mocno rozgałęziony krzew z rodziny różowatych. Jej siostrzanymi gatunkami są aronia czerwona i śliwolistna. Wszystkie ona pochodzą z Ameryki Północnej i tam rosną w warunkach naturalnych, były wykorzystywane powszechnie przez dawnych Indian, a równie szybko na ich zdrowotnych właściwościach poznali się napływający do Ameryki osadnicy. Jednak właśnie aronia czarnoowocowa najlepiej przyjęła się w Polsce. Uprawiana jest ze względu na walory zdrowotne swych owoców, a także jako niewymagający krzew ozdobny w ogrodach. Dorasta do wysokości nawet 2,5 metra, choć spotykano tez okazy aż 5 metrowe.

Jej ciemnozielone liście mają długość około 6 cm i są kształtu eliptycznego zakończone ostrym wierzchołkiem, a na brzegach ząbkowane. Ułożone są naprzemianlegle, z wierzchu są błyszczące i gładkie, z obu stron nagie, lub od spodu pokryte delikatnymi, gęstymi włoskami. Zanim opadną na zimę, jesienią liście przebarwiają się pięknie na purpurowo. Kwiatostany składają się z 9-20 niewielkich, białych kwiatów ułożonych w baldachogrona. Są owadopylne. Czarne, lśniące owoce są soczyste i mają elastyczną skórkę. Skupiają się w grona, podobnie jak u jarzębiny. Mają średnicę około 1 cm. W czasie rozwoju początkowo owoce są zielone i stopniowo przyjmują kolor czarnofioletowy.

Uprawy użytkowe aronii czarnoowocowej rozpoczęto na terenie Środkowej Azji, a potem rozprzestrzeniono ja na północno-wschodnią część Rosji europejskiej. Na Syberii znajdują się bardzo duże skupiska plantacji uprawnych. W XX. wieku uprawa tego krzewu trafiła również do Europy Środkowej i zachodniej, i do Skandynawii, w Polsce miało to miejsce około roku 1960. W 2000 roku nasadzenia w naszym kraju zajmowały jakieś 2500 ha i przynosiły średni plon 5-10 ton na 1ha.

Aronia czarnoowocowa – zastosowanie

Ten szlachetny krzew ma bardzo wysoką zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Dobrze znosi wysokie mrozy. W stanie naturalnym rośnie nawet na ubogich glebach, kamiennych zboczach, piaskach czy na torfowiskach. Najlepiej rozwija się na glebie gliniastej z domieszką piasku, żyznej i próchnicznej. Lubi wilgotne podłoże i wysokie nasłonecznienie lub półcień. W Polsce kwitnie w drugiej połowie maja, co zapewnia jej nienarażanie już kwiatów na wiosenne przymrozki.

Uprawa jest łatwa i opłacalna, gdyż szkodniki i choroby atakują ją sporadycznie, a owoce ze względu na to, iż nie nadają się do bezpośredniego spożycia, są hurtowo przerabiane na przetwory. Najczęściej już po roku przyjmuje się w uprawie i owocuje długo i obficie. Najcenniejsze odmiany aronii czarnoowocowej to fińska – Viking, duńska – Aron, rosyjska – Czernopłodajna i czeska – Nero. Są one do siebie bardzo podobne i praktycznie nie różnią się zbytnio ani od siebie, ani od odmian uprawianych powszechnie na plantacjach handlowych.

Owoce aronii czarnoowocowej są znakomitym źródłem składników mineralnych i witamin potrzebnych dla zdrowia. Najbardziej wartościowy jest sok tłoczony z owoców, przygotowuje się z niego koncentrat lub doskonały sok pitny. Wytłoki owoców też są przydatne, gdyż otrzymuje się z nich trwały barwnik antocyjanowy wysoko ceniony w przemyśle spożywczym. Z owoców robi się także nalewki, dżemy, kompoty, galaretki.

Owoce aronii czarnoowocowej zawierają witaminę A, B2, B6, C, E, F i P, a także garbniki. Jeśli chodzi o witaminę P są jej najbogatszym źródłem, zawierają jej 10 razy więcej niż inne rośliny – jakieś 3500 do 5000 mg%.

Aronia czarnoowocowa – właściwości lecznicze

Poddana dość zaawansowanym badaniom ze względu na swój bogaty skład aronia wykazała działanie zdrowotne na następujących polach:

  • zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi, poprawia elastyczność ścian naczyń krwionośnych, zwalcza miażdżycę
  • przeciwdziała krwawieniu żołądka, jest bezcenna w chorobie wrzodowej i ostrych stanach zapalnych przewodu pokarmowego przebiegających z krwawieniami, a także w zapaleniu trzustki
  • leczy chorobę popromienną (sok podawany był osobom napromieniowanym po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu)
  • działa silnie przeciwutleniającodoskonale zwalcza wolne rodniki
  • działa ściągająco ze względu na dużą zawartość garbników (charakterystyczna cierpkość naturalnego soku)
  • jest pomocna w leczeniu grzybów, wirusów i bakterii
  • przy anemii, rekonwalescencji, zatruciach metalami ciężkimi świetnie wzmacnia organizm i uzupełnia witaminy i minerały
  • reguluje poziom cukru we krwi
  • zalecana w leczeniu chorób oczu – poprawia mikrokrążenie oczne i zmniejsza ciśnienie śródgałkowe

Aronia czarnoowocowa – sposób użycia

Kuracja ze świeżego naturalnego soku – pić codziennie przez 1-2 tygodnie 1 szklankę soku.

Nalewka z aronii klasyczna – kilogram owoców zasypać pół kilograma cukru, odczekać 2 godziny i zalać litrem wódki. Dodać przyprawy korzenne do smaku i odstawić do przepracowania
przetwory z owoców – możemy przyrządzić sami, podobnie jak wszystkie inne konfitury czy kompoty lub kupić gotowe i korzystać z nich jak najczęściej w kuchni dla zdrowia, używać do mięs, do kanapek, do deserów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...