Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

przepuklina mosznowa

Przepuklina mosznowa to rodzaj przepukliny brzusznej. Jest poważnym schorzeniem, którego mężczyzna pod żadnym pozorem nie powinien lekceważyć. Jej cechą charakterystyczną jest przemieszczanie się zawartości przepuklinowego worka do moszny – stąd też pochodzi jej nazwa. W jaki sposób rozpoznać przepuklinę mosznową? Jak można ją wyleczyć?

Przepuklina mosznowa – przyczyny

Przepuklina mosznowa, tak jak inne rodzaje przepuklin, powstaje w wyniku nacisku i osłabienia powłok ciała. Jej budowa składa się z przepuklinowego worka, którego zawartością może być tak naprawdę dowolna część ludzkiego ciała. Ta dolegliwość może dotykać zarówno mężczyzn w młodym i starszym wieku, jak i niemowlęta czy małe dzieci.

U tej drugiej grupy prawdopodobną przyczyną jej powstawania jest nieprawidłowość, jaka zaszła już podczas rozwoju płodu. Jądra w czasie swojej wędrówki do moszny z jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał pachwinowy. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, po pewnym czasie kanał samoistnie powinien się zamknąć. Jeżeli jednak tak się nie stanie, może powstać przepuklina – najbardziej narażone są dzieci urodzone przedwcześnie, ponieważ często mają nie do końca rozwinięte mięśnie i inne części ciała. Przez to są one delikatne i wrażliwe na ucisk.

U dorosłych przyczyną tej dolegliwości zazwyczaj jest przerost gruczołu krokowego, przewlekłe zaparcia, nadwaga. W grupie ryzyka są również mężczyźni, którzy zmagają się z innymi chorobami powodującymi problemy z oddawaniem moczu.

Przepuklina mosznowa – objawy

Za najbardziej charakterystyczny objaw, jaki daje przepuklina mosznowa, uznaje się wyczuwalny miękki guzek w mosznie. Zazwyczaj mężczyźni wyczuwają go zupełnie przypadkowo. Poza tym guzek może się powiększać w momencie parcia na stolec, kaszlu lub wysiłku fizycznego, który wymaga napięcia mięśni. U niektórych pacjentów guzek może się również powiększać przy długotrwałym staniu.

W przepuklinie mosznowej mogą pojawić się także inne, niepokojące symptomy. Zaliczamy do nich głównie uczucie pociągania, dyskomfort odczuwany w mosznie, pieczenie i ból, który może promieniować nawet do jąder.

W przypadku małych dzieci i niemowląt również można wyczuć niewielki guzek. One swoje dolegliwości będą wyrażać przede wszystkim płaczem. Należy pamiętać, że u tak małych dzieci guzek będzie się powiększać właśnie w trakcie płaczu i krzyku. Czasami może samoistnie zniknąć, kiedy maluch się uspokoi – np. w czasie snu lub kąpieli.

Przepuklina mosznowa – dlaczego nie wolno jej lekceważyć?

Każda przepuklina wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. W przypadku mosznowej jest tak samo. Kiedy jej wrota zacisną się, np. podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, przy kaszlu czy zaparciach, zawartość worka przepuklinowego ulegnie uwięźnięciu – nie będzie ona mogła z powrotem cofnąć się do jamy brzusznej.

To stan bardzo poważny i może zagrażać życiu pacjenta. Czasami na skutek takiego ucisku może dojść nawet do niedokrwienia jelit i w efekcie do ich martwicy – spowodowane jest to uciskiem naczyń krwionośnych. W takich przypadkach konieczna jest natychmiastowa operacja

Przepuklinę uwięźniętą można rozpoznać po twardym i sprawiającym ból guzie, który jest wyczuwalny w miejscu przepukliny. Ponadto pojawia się zaczerwienienie oraz zbyt duże ucieplenie skóry umiejscowionej nad guzem.

Przepuklina mosznowa – diagnostyka

Diagnostyka przepukliny mosznowej opiera się na badaniu fizykalnym, jakie przeprowadza lekarz podczas wizyty pacjenta. Zazwyczaj jednak potrzebne będą inne, dodatkowe badania, aby lekarz miał pewność, że jego diagnoza jest słuszna.

W tym celu zaleca przede wszystkim badanie USG. Na jego podstawie można wykluczyć inne dolegliwości dające podobne objawy, np. guz jądra czy wodniaki. Niekiedy konieczna jest też diagnostyka w kierunku wyeliminowania podejrzenia żylaków powrózka nasiennego.

Przepuklina mosznowa – leczenie

Przepuklinę mosznową leczy się poprzez operację – nie ma innego sposobu. Zanim dojdzie do samej operacji, pacjent zostanie poproszony o samodzielne odprowadzanie zawartości przepuklinowego worka do jamy brzusznej. Należy robić to w pozycji leżącej i w sposób bardzo delikatny. Pacjent za pomocą palca powinien starać się wprowadzić przepuklinę do jamy brzusznej, musi to robić przy rozluźnionych mięśniach.

Operację przepukliny mosznowej można wykonywać u dzieci, które ukończyły 1. rok życia. Istnieje wiele metod chirurgicznych, jakie wykorzystuje się do leczenia tej dolegliwości. Do tej pory jedną z najpopularniejszych była tzw. hernioplastyka sposobem Bassiniego. Wykorzystuje się w niej powłoki brzuszne, które pochodzą z tkanek własnych. Jednak ze względu na to, że ta metoda zazwyczaj nie daje oczekiwanych rezultatów, lekarze coraz częściej rezygnują z niej na rzecz hernioplastyki Lichtensteina, gdzie przed nawrotem przepukliny ma chronić specjalna, polipropylenowa siatka.

Niekiedy możliwa do przeprowadzenia jest laparoskopia, która jest o wiele mniej inwazyjna i pozostawia na ciele jedynie niewielkie blizny. Zaleca się ją w szczególności w przypadku przepukliny mającej skłonności do nawrotów.

Przepuklina mosznowa – rekonwalescencja

Czas, jakiego będzie potrzebował pacjent po operacji do całkowitego powrotu do zdrowia zależy od wybranej przez lekarza metody usunięcia przepukliny. Najszybciej do pełnej sprawności powróci mężczyzna, któremu usunięto przepuklinę laparoskopowo.

Niemniej po każdej operacji, bez względu na wykorzystaną metodę, trzeba przez kilka tygodni unikać bardzo intensywnego wysiłku fizycznego. Pacjent powinien za to dużo chodzić, dzięki czemu szybciej wróci do dawnego stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...