Złamanie prącia – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

złamanie prącia

Złamanie prącia jest pęknięciem penisa, które ma na niego bezpośredni wpływ. Gdy dojdzie do urazu prącia tkanka może zostać rozdarta i następuje powoduje krwotok lub krwiak w tej okolicy. To uszkodzenie może być powodem, dla którego penis nie wyprostuje się.

Złamania częściej występują, gdy penis jest wyprostowany. Aby zrozumieć złamania prącia, warto przeanalizować niektóre jego anatomie.  Kiedy mężczyzna ma erekcję, krew wypełnia gąbczastą tkankę zwaną corpora cavernosa. Ta krew jest tym, co daje penisowi jędrność potrzebną do współżycia. Ciało cavernosa otoczone jest membraną zwaną tunica albuginea.

Może się to zdarzyć podczas szczególnie agresywnego seksu. Starając się przeniknąć do swojego partnera, mężczyzna może podejść pod niewłaściwym kątem i zamiast tego popychać go w stały obszar, na przykład przez perineum partnera (region pomiędzy genitaliami a odbytem).

Złamanie prącia może również mieć miejsce, gdy pary używają niekonwencjonalnych pozycji seksualnych lub uprawiają seks w niezręcznych miejscach, jak w samochodzie lub na biurku. Zwykle złamaniu penisa towarzyszy głośny trzask lub pęknięcie. Ból i obrzęk są bardzo częste i mogą wystąpić podczas seksu lub później. Na czubku penisa może wystąpić krwawienie, jeśli cewka moczowa jest uszkodzona. Cewka moczowa to rura, która umożliwia wyprowadzenie nasienia i moczu z organizmu.

Złamane prącie jest nagłe i potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej, nawet, jeśli ból jest łagodny i człowiek nie uważa, że uraz jest poważny. Może być konieczne leczenie chirurgiczne. Bez leczenia, prącie może ulec znacznemu uszkodzeniu.

Złamane prącie – objawy

 • Znak ruchomy – twardy, sztywny i wyczuwalny krwiak – krew wycieka z penisa, który jest otoczony włóknistą powłoką.
 • Ból penisa.
 • Krwawa wybroczyna na prąciu.
 • Złamane prącie ma wygląd bakłażana, gdzie jest obrzęk, zakrzywiony jak litera S, posiniaczony i skręcony w drugą stronę.
 • Przedłużenie obrzęku i krwiaka do moszny oraz krocza.
 • Potencjalne uszkodzenie cewki moczowej – dyskomania, hematuria, zatrzymanie moczu, krew obecna w jamie penisa.

Złamanie prącia – przyczyny i czynniki ryzyka

Kiedy penis przypadkowo ulega urazowi lub jest zginany w poprzek, i jest w trakcie erekcji, może to spowodować ściągnięcie sztywnej tkanki włóknistej powłoki otaczającej prącie. W niektórych przypadkach złamanie prącia występuje podczas stosunku płciowego. Intensywne i agresywne pozycje oraz akrobatyczne czynności mogą powodować ciągnięcie i uszkodzenie tkanki wzniesionego penisa i wyginanie go.

Agresywna masturbacja może doprowadzić penisa do uszkodzenia. Taqaandan – praktyka, która jest wykonywana w celu wykrycia istnienia erekcji przez zginanie główki penisa, podczas gdy jest on wznoszony. Będzie kliknięcie, które jest odczuwalne i słyszalne. Praktyczna praktyka powoduje złamanie prącia.

Amputacja penisa – dotyczy okaleczania własnych narządów płciowych. Jest to związane głównie z osobami z zaburzeniami psychicznymi.

Ubóstwo skóry genitalnej – zakażenie, w którym występuje gangrena miękkich tkanek narządów płciowych. Jest to rzadki przypadek, ale gangia Fouriera stanowi 75% przypadków utraty skóry genitalnej.

Złamanie prącia – diagnoza

Złamane prącie jest zwykle po raz pierwszy widoczne i diagnozowane podczas badania lekarskiego. W niektórych przypadkach, wykonywane są badania obrazowe, takie jak:

 • Cavernosography (wziernikowanie sonograficzne ) – rutynowa wizualizacja radiograficzna.
 • Obrazowanie rezonansem magnetycznym (MRI).
 • Badania Uretrograficzne – jest to potwierdzenie lub wykluczenie uszkodzenia cewki moczowej i przedłużenie urazu.

Złamane prącia leczenie

Nieinwazyjne procedury medyczne

1. Stabilizacja i odpowiednie płyny – aby zastąpić utratę krwi do krwiaków
2. Złamane prącie powinno mieć odpowiednie uciski, bandaże, aby uniknąć niepotrzebnej bolesnej erekcji złamanego penisa i dalszego uszkodzenia.
3. Zimne kompresy – mają na celu złagodzenie bólu i krwiaka.
4. Podawanie przepisanych leków.

 • Antybiotyki w celu uniknięcia rozwoju zakażenia na złamanym prąciu.
 • Estrogeny, które hamują erekcję.
 • Leki przeciwbólowe są również stosowane w celu złagodzenia bólu u pacjenta.
 • Leki przeciwzakrzepowe i leki przeciw trombolityczne, aby uniknąć powstawania dużej ilości skrzepów krwi, które mogą się rozwijać.

5. Właściwa i sterylna pielęgnacja ran przez czyszczenie złamanego prącia z zanieczyszczeń, martwych komórek i robienie codziennie opatrunku ze sterylnej gazy.

Inwazyjne zarządzanie chirurgiczne

Niezależnie od tego, jak wielkie jest złamanie prącia wykonuje się chirurgiczne jego przywrócenie, aby skorygować szkody wyrządzone na tkance włóknistej. Pozwoli to unikać powikłań, zaburzenia erekcji i uszkodzenia cewki moczowej. Dane pokazują, że 92% wykonanych zabiegów miało dobre wyniki. Istnieją trzy różne rodzaje nacięć, które są wykonywane w celu leczenia złamanego prącia:

 1. Nacięcie obszaru, którego dotyczy problem, jest wizualizacją przedłużenia wady. Zapewnia również badanie wiązki nerwowej, które mają wpływ na złamane prąci.
 2. Krwotok – nacięcie miażdżycowe daje świetny widok na złamane korzenie, podstawę i tylną część prącia.
 3. Okrągły – naciągające nacięcie, który zwykle sugeruje lekarz, ponieważ daje doskonałe wyniki kosmetyczne. Jest to nacięcie, które zapewnia chirurgowi całą ekspozycję obustronnego korpusu jamistego.

W niektórych przypadkach, takich jak penetracja urazu lub obecność zakażenia w uszkodzonym prąciu, operacja powinna obejmować:

 • Nekrotyczną i zepsutą tkankę należy nacisnąć i usunąć.
 • Intensywne sterylne czyszczenie powierzchni roztworem antybiotykowym i kremami.
 • Przeszczepianie skóry odbywa się, jeśli obszar dotknięty urazem jest dużym i trzeba go pokryć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...