Łagodny przerost prostaty – przyczyny, objawy, leczenie

lagodny przerost prostaty

Łagodny przerost prostaty to powiększenie gruczołu krokowego. Gruczoł krokowy otacza cewka moczowa, która przenosi mocz z pęcherza. W miarę jak prostata powiększa się, może ścisnąć lub częściowo blokować cewkę moczową. To często powoduje problemy z oddawaniem moczu. Łagodny przerost prostaty występuje u prawie wszystkich mężczyzn w starszym wieku.

Co powoduje łagodny przerost prostaty?

Łagodny przerost gruczołu krokowego jest prawdopodobnie normalną częścią procesu starzenia się u mężczyzn, spowodowanego zmianami w równowadze hormonów i wzrostem komórek.

Gruczoł prostaty znajduje się pod pęcherzem. Rurka, która przenosi mocz z pęcherza moczowego z penisa (cewki moczowej) przechodzi przez środek gruczołu krokowego. Kiedy prostata powiększa się, zaczyna blokować przepływ moczu.

U większości mężczyzn rozwój gruczołu krokowego trwa przez całe życie. U wielu mężczyzn ten ciągły wzrost zwiększa wielkość gruczołu krokowego, powodując objawy związane z blokowaniem przepływ moczu.

Nie jest całkiem jasne, co powoduje powiększenie gruczołu krokowego. Może to być spowodowane zmianami w równowadze hormonów płciowych.

Jakie są objawy łagodnego przerostu prostaty?

Łagodny przerost prostaty powoduje problemy z oddawaniem moczu, takie jak:

 • Częste lub nagłe potrzeby oddawania moczu.
 • Zwiększona częstość oddawania moczu w nocy.
 • Trudności z oddawaniem moczu.
 • Słaby strumień moczu lub strumień, który zatrzymuje się i rozpoczyna.
 • Dysplazja po zakończeniu oddawania moczu.
 • Zwężając się podczas oddawania moczu.
 • Niezdolność do całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego.

Rzadziej występujące objawy obejmują:

 • Zakażenie dróg moczowych.
 • Niezdolność do oddania moczu.
 • Krew w moczu.

Wielkość gruczołu krokowego niekoniecznie oznacza, że objawy będą cięższe. Niektórzy mężczyźni z tylko nieznacznie powiększonymi prostatami mogą mieć znaczące objawy, podczas gdy inni mężczyźni z bardzo dużymi gruczołami krokowymi mogą mieć tylko niewielkie objawy ze strony układu moczowego. U niektórych mężczyzn objawy ustabilizują się i mogą się poprawiać w czasie.

Inne możliwe objawy ze strony układu moczowego

Warunki, które mogą prowadzić do objawów podobnych do tych spowodowanych przez powiększenie gruczołu krokowego obejmują:

 • Zakażenie dróg moczowych.
 • Zapalenie gruczołu krokowego (zapalenie gruczołu krokowego).
 • Zwężenie cewki moczowej.
 • Ból w szyi pęcherza moczowego w wyniku poprzedniej operacji pęcherza moczowego lub kamieni nerkowych.
 • Rak prostaty lub pęcherza moczowego.

Łagodny przerost prostaty nie powoduje raka prostaty i nie wpływa na zdolność mężczyzny do ojcostwa. Nie powoduje również problemów z erekcją.

Jak diagnozować łagodny przerost prostaty?

Lekarz może zdiagnozować łagodny przerost prostaty, zadając pytania o objawy i przeszłe zdrowie oraz przeprowadzając badania fizyczne. Testy mogą obejmować badanie moczu oraz badanie odbytnicy, które pozwala lekarzowi na określenie rozmiaru gruczołu krokowego. W niektórych przypadkach przeprowadza się test swoistego antygenu prostaty (PSA) w celu wyeliminowania raka gruczołu krokowego. Rak prostaty i łagodny przerost prostaty nie są spokrewnione, ale mogą powodować niektóre z tych samych objawów.

Jak to leczyć?

Z reguły mężczyzna nie potrzebuje leczenia łagodnego przerostu prostaty, chyba, że objawy niepokoją pacjenta lub ma inne problemy, takie jak infekcje pęcherza moczowego lub kamienie pęcherza moczowego.

Oto kilka rzeczy, które może zrobić mężczyzna, aby zmniejszyć objawy:

Należy unikać kofeiny i alkoholu, ponieważ sprawiają one, że ciało próbuje pozbyć się wody i może sprawić, że pacjent będzie mocz oddawał częściej.

Jeśli to możliwe, mężczyzna powinien unikać leków, które mogą utrudniać oddawanie moczu, takich jak przeciwciała przeciwhistaminowe bez recepty, środki zmniejszające przekrwienie (w tym spraye do nosa) i pigułki do alergii.

Jeśli objawy są ciężkie, lekarz może zaproponować operację usunięcia części prostaty. Ale nieliczni mężczyźni mają objawy lub inne problemy na tyle poważne, że wymagają operacji.

Czy można zapobiegać powstaniu łagodnego przerost prostaty?

Nie można zapobiec tym problemom. Niektórzy uważają, że regularne wytryski pomogą zapobiec rozszerzeniu gruczołu krokowego. Ale nie ma naukowego dowodu, że ejakulacja pomaga.

Czynnikami ryzyka rozszerzenia gruczołu krokowego są:

 • Starzenie się. Powiększanie gruczołu krokowego rzadko powoduje oznaki i objawy u mężczyzn poniżej 40 roku życia. Około jedna trzecia mężczyzn ma umiarkowane lub ciężkie objawy w wieku 60 lat, a około połowa osiąga wiek 80 lat.
 • Historia rodzinna. Posiadanie krewnego, takiego jak ojciec lub brat, z problemami gruczołu krokowego oznacza, że mężczyzna ma większe problemy.
 • Etniczne tło. Łagodny przerost prostaty jest rzadziej spotykany u mężczyzn azjatyckich niż u białych i czarnych mężczyzn.
 • Cukrzyca i choroby serca. Badania wykazują, że cukrzyca, jak również choroby serca i stosowanie leków beta-adrenolitycznych może zwiększać ryzyko wystąpienia łagodnego przerostu prostaty.
 • Styl życia. Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia przerostu prostaty, podczas gdy ćwiczenia mogą obniżyć ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...