Skręt jądra – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

skręt jądra

Skręt jądra to inaczej skręcenie szypuły jądra. Jest poważnym stanem, przez który mężczyzna może utracić jądro. Skręcenie jądra jest skręceniem powrózka nasiennego oraz jądra wokół jego własnej osi.

Powrózek nasienny to wszystkie struktury anatomiczne wchodzące i wychodzące z moszny i przebiegające przez kanał pachwinowy. Do powrózka możemy zaliczyć nasieniowód, tętnice, sploty żylne, splot nasieniowodowy, splot jądrowy, gałęzie nerwowe i wyrostek pochwowy. Skręcenie szypuły jądra prowadzi do ostrego niedokrwienia jądra i powrózka, a kolejno do martwicy. Martwicą kończy się zazwyczaj ponad sześciogodzinne niedokrwienie. Jeśli podejrzenie pada na skręt jądra należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala. Zbyt późno podjęte leczenie kończy się martwicą jądra, które należy potem usunąć.

Skręt jądra jest charakterystyczny u chłopców w wieku nastoletnim, a spowodowany jest zbyt długim powrózkiem nasiennym i dużą aktywnością fizyczną chłopców w tym wieku.  Dwa razy częściej zdarza się skręt jądra lewego niż prawego.

Skręt jądra – przyczyny: 

Przyczyna skrętu jądra nie jest dokładnie stwierdzona. Najczęściej wymienianymi powodami skrętu jest nadmierna ruchomość jądra w worku mosznowym i jego zbyt słabe umocowanie, nieprawidłowości w budowie, np. zbyt luźna osłonka pochwowa jąder za wysoko łącząca się z powrózkiem nasiennym, niezstąpione jądra, tzw. wnętrostwo, zapalenia wirusowe lub bakteryjne. Do przyczyn można zaliczać również większe jądra, czy występujące guzy, torbiele, czy urazy jąder.

Temperatura jest równie wpływającym czynnikiem sprzyjającym skrętowi. Kiedy na nagrzane, rozluźnione jądra zadziała chłodniejsze lub zimne powietrze, ze względu na szybką zmianę temperatury może pojawić się skurcz. Jest to jednak bardzo rzadka sytuacja. O wiele częściej przypadłość ta dotyka sportowców i aktywnych ruchowo mężczyzn. Skręt powstaje podczas, np. skoku, czy innego gwałtownego ruchu.

Najwięcej jednak przypadków skrętu szypuły jądra można przypisać nieprawidłowej budowie anatomicznej mężczyzny. Przypadłość ta głównie występuje u chłopców i młodych mężczyzn. Szacuje się to na wiek między dziesiątym a dwudziestym rokiem życia, choć w kartach historii medycznej zapisały się również noworodki cierpiące na skręt jądra.

Im mężczyzna jest starszy, tym ryzyko wystąpienia skrętu jądra jest mniejsze. 

Skręt jądra – objawy:

Pacjenci cierpiący na skręt jądra uskarżają się na mocny, jednostronny, promieniujący ból od jądra do pachwiny, czy podbrzusza, rzadziej występuje opuchlizna jądra. Skręcone jądro charakteryzuje się wysoką tkliwością na dotyk i bólem przy próbie jego podniesienia. Czasami do objawów dołączają nudności i wymioty. Niektóre są mylone z sygnałami charakterystycznymi nawet dla zapalenia wyrostka robaczkowego.

Skręt jądra jest poważnym schorzeniem, które trzeba jak najszybciej wyeliminować, stanem wymagającym możliwie najszybszej interwencji lekarskiej, a w niektórych przypadkach chirurgicznej. Każda zwłoka czasu przedłuża niedokrwienie jądra i zwiększa ryzyko utraty jądra. Objawy skrętu jądra są bardzo podobne do objawów występujących przy zapaleniu najądrzy, czy skrętów przydatków.

Skręt jądra – diagnoza:

Skręt jąder diagnozuje się na podstawie objawów pacjenta, jak i badania lekarskiego. Często lekarze nie podejmują się wykonywania żadnych badań, ponieważ czas gra tutaj bardzo ważną rolę. USG jest wykonywane, gdy lekarz nie może potwierdzić diagnozy na podstawie objawów. Jest ono wystarczające aby stwierdzić skręt. Szybka interwencja chirurgiczna pozwala uratować jądro i jego prawidłowe funkcjonowanie. Operacja wykonana w ciągu kilku godzin pozwala na odkręcenie jądra i powrózka nasiennego, jak również na przymocowanie jąder do ściany moszny. Mocowanie wykonuje się na obu jądrach aby zapobiec nawrotom. W przeciwnym wypadku, gdy skręt jądra trwa zbyt długo dochodzi do martwicy, a operacja jest wykonywana w celu jego amputacji.

Zdarza się, że pacjent zgłasza się do lekarza z podejrzeniem skrętu jądra, natomiast lekarz stawia inne rozpoznanie. Aby na pewno wykluczyć skręt jąder wykonuje Badanie Dooplerowskie USG. Polega ono na wysyłaniu przez urządzenie fal ultradźwiękowych, które odbijając się od krwi wracają do głowicy, a rejestr zmian częstotliwości fal wyświetlają na monitorze. Lekarz widzi, gdzie i w jakim tempie płynie krew, przez co może wykryć zwężenia naczyń tętnic i żył oraz sprawdzić ich wydolność. Dzięki temu badaniu ma stuprocentową pewność, że prawidłowo wykluczył skręt jądra.

Jądra, które uległy skręceniu, mimo pomyślnej interwencji chirurgicznej ulegają zanikowi. Dzieje się to przez zmiany, które zaszły w czasie niedokrwienia.

Skręt jądra – aktywność seksualna:

Aktywność seksualna po operacji na skręt jądra nie jest wskazana przez co najmniej 30 dni od zabiegu. Czasem lekarz zaleca powstrzymywać się do momentu zdjęcia szwów. Rana goi się około dwóch tygodni. W tym okresie wskazana jest również dokładna higiena okolic intymnych.

A co jeśli konieczna była amputacja? Usunięcie jednego jądra nie sprawi, że mężczyzna stanie się bezpłodny. Brak jednego jądra nie ma wpływu na popęd seksualny. Niektórzy Panowie po zabiegu usunięcia decydują się na protezę jądra dla własnego komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dyskretne metody radzenia sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn w pracy
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn są różne – mogą wynikać...
Plamki na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, zakażenie
Plamki na penisie, zazwyczaj czerwonego, różowego lub białego koloru pojawiają...
Zaczerwienienia na penisie – przyczyny, objawy, leczenie, choroby
Zaczerwienienia na penisie pojawiają się zazwyczaj w wyniku toczących się...
Obrzęk jądra – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie
Obrzęk jądra występuje często w wyniku zapalenia najądrza, zapalenia jądra...