Wirus zika – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

wirus zika

Wirus Zika jest chorobą przenoszoną przez komary, rozprzestrzeniającą się przez gatunki Aedes, komara odpowiedzialnego za transmisję wirusów denge i chikungunya. W przeciwieństwie do komarów malarii, gatunki te są w większości aktywne w ciągu dnia, a więc metody barierowe takie jak moskitiery są nieskuteczne. Te komary mogą przetrwać zarówno wewnątrz, jak i na świeżym powietrzu. Dwa znane gatunki odpowiedzialne za transmisję Zika to albopictus Aedes, znany, jako kometa azjatyckiego tygrysa i gatunek Aedes aegypti.

Wirusy Zika po raz pierwszy zidentyfikowano u małp w Ugandzie w 1947 r. Pierwsze przypadki u ludzi zostały wykryte w Ugandzie i Zjednoczonej Republice Tanzanii w 1952 r. Następnie nastąpiły dalsze epidemie w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i na wyspach Pacyfiku. Podczas gdy objawy Zika zazwyczaj ujawniają się w ciągu tygodnia, pojawiły się niedawne obawy, spowodowane potencjalnym związkiem między Zika a wadami wrodzonymi, takimi jak mikrocefalia.

Wirus Zika – przyczyny zachorowań

Wirus Zika jest przenoszony przede wszystkim przez ugryzienie zakażonego wirusem gatunku komara Aedes, który znajduje się na całym świecie. Kiedy komar ugryzie osobę zakażoną wirusem Zika, wirus przechodzi na komara.

Kiedy zarażony komar ugryzie inną osobę, wirus wchodzi do krwiobiegu tej osoby. Zgłoszono rozprzestrzenianie się wirusa w wyniku kontaktów seksualnych i transfuzji krwi. Komary Aedes zwykle układają jaja w wodzie stojącej i stojącej w miejscach takich jak wiadra, miski, jedzenie zwierząt, doniczki i wazony. Lubią gryźć ludzi, mieszkać w domu i na świeżym powietrzu w pobliżu ludzi.

Oto kilka ważnych kwestii dotyczących Ziki

Zazwyczaj przypadki wirusów Zika występują w klimacie tropikalnym. Zakażenie w innych krajach związane jest z podróżowaniem do i z regionów tropikalnych. Objawy zakażeń wirusem Zika mogą trwać do tygodnia. Większość osób zakażonych nie ma żadnych objawów. Przypadki infekcji Zika, które powodują hospitalizację, są rzadkie.

Zakażenie Zika może rozprzestrzeniać się od matki do płodu podczas ciąży. Obecnie nie ma wyznaczonego leczenia dla tego wirusa. Unikanie ukąszenia komarów jest kluczowym aspektem zapobiegania zakażeniom. W Brazylii odnotowano również ogromny wzrost przypadków dengi. Jest to szczególnie ważne, ponieważ denge jest przenoszone przez ten sam gatunek komara Aedes, który przenosi Zikę. Liczba przypadków dengi w ciągu ostatnich 3 tygodni w porównaniu do tego samego okresu w 2015 r. Wzrosła o 50%, a między 3 a 23 stycznia – 74.000 przypadków.

Ten sam gatunek komara przekazuje również chikungunya, która podobnie jak denge powoduje gorączkę i bóle stawów, a jeśli także zwiększa się częstość występowania, daje dalsze dowody na to, że nie sprawdzają się techniki zwalczania i usuwania komarów.

Objawy wirusa Zika

Objawy wirusa Zika są niejasne, rozpoznanie wirusa jest zwykle potwierdzane badaniem krwi.

Symptomy wirusa Zika obejmują:

Wirus Zika  diagnostyka

Aby zdiagnozować Zikę, lekarz zapyta pacjenta o wszelkie niedawne podróże i wszelkie objawy. Badanie krwi lub moczu może potwierdzić zakażenie wirusem. W przypadku wystąpienia objawów Zika i niedawnego podróżowania do obszaru zagrożonego lub w przypadku seksu bez prezerwatyw z osobą, która mieszka lub podróżuje do obszaru zagrożonego Ziką, należy skonsultować się z lekarzem.

Podobnie w przypadku  gdy pacjentka jest w ciąży, jeżeli wystąpi gorączka, wysypka, bolesność stawów lub zapalenie spojówek. Lekarz lub inna osoba świadcząca opiekę zdrowotną może zamówić badania krwi lub moczu w poszukiwaniu Zika lub innych wirusów, takich jak denga lub chikungunya.

Wirus Zika – leczenie

Obecnie nie ma żadnego leczenia ani szczepienia dla wirusa Zika, nie ma także szybkich testów, chociaż kilka firm biotechnologicznych twierdzi, że znajduje się na krawędzi wynalezienia szybkiego i wrażliwego testu wykrywania wirusa lub przeciwciał przeciwko wirusowi.

Jednakże zalecane są następujące środki dla osób z wirusem:

  • Odpoczynek
  • Zwiększanie spożycia płynów w celu uniknięcia odwodnienia
  • Ból i gorączka z lekami, takimi jak acetaminofen lub paracetamol
  • Lekarze zalecają stosowanie aspiryny lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych do czasu wykluczenia rozpoznania gorączki denga ze względu na ryzyko wystąpienia krwotoku.

Zapobieganie zakażenia wirusem Zika

Środek odstraszający owady nakłada się na ramię, może być stosowany w celu zmniejszenia ryzyka ukąszenia komarów. Ponieważ obecnie nie ma szczepionki chroniącej przed chorobą, należy unikać ukąszeń komarów. Trzeba nosić długie rękawiczki i długie spodnie. Jeśli ktoś jest zakażony wirusem Zika, ważne jest, aby unikać ugryzienia przez komary podczas pierwszego tygodnia zakażenia.

Wirus może być przenoszony przez ludzi na komary poprzez krew, zwiększając ryzyko rozprzestrzeniania się na inne osoby. Ponieważ Zika może być przenoszony przez seksualne kontakty z partnerem płci męskiej z wirusem, zaleca się stosowanie prezerwatyw, zarówno podczas podróży, jak i po podróży do regionów dotkniętych wirusem Zika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...