Grzybica ogólnoustrojowa – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

grzybica ogólnoustrojowa

Grzybica ogólnoustrojowa, inaczej kandydoza, albo drożdżyca jest to stan chorobowy, w którym grzyby z rodzaju Candida rozwijają się w różnych narządach organizmu człowieka, zatruwając je produktami własnej przemiany materii. W naturalnych, fizjologicznych warunkach grzyby te występują w niewielkich ilościach w jelicie grubym człowieka.

Ich ilość jest kontrolowana i ograniczana przez układ odpornościowy człowieka oraz bakterie stanowiące naturalną florę przewodu pokarmowego. W sprzyjających dla grzyba warunkach zaczyna się on namnażać nadmiernie i z jelita drogą krwi przemieszcza się do innych narządów. Pojawiają się  wówczas niepokojące objawy ze strony zajętych narządów, określane mianem grzybicy ogólnoustrojowej.

Grzybica ogólnoustrojowa – przyczyny

Główną przyczyną grzybicy ogólnoustrojowej jest nadmierny rozwój grzybów z rodzaju Candida, które z formy łagodnej a nawet korzystnej dla człowieka stają się formą zjadliwą. Ich zjadliwość związana jest głównie z produkcją i wydzielaniem mykotoksyn – związków chemicznych będących produktami przemiany materii grzyba. Najczęstszą przyczyną grzybicy jest Candida albicans, zdecydowanie rzadziej Candida glabrata i Candida tropicalis.

Do głównych przyczyn nadmiernego rozwoju grzybów należy: zła dieta i obniżenie odporności organizmu. Zła dieta  i nawyki człowieka powodują zaburzenia w składzie naturalnej flory jelitowej, głównie bakterii Lactobacillus,  które nie są w stanie ograniczać liczebności grzyba. Dieta bogata w cukry, zarówno proste jak i złożone stwarza dobrą pożywkę dla rozwoju grzybów, zwłaszcza jeśli jest uboga w błonnik i witaminy głównie B.

Liczebność pożytecznych bakterii ogranicza też antybiotykoterapia, jeśli nie jest połączona z przyjmowaniem probiotyków. Podobne działanie ma też korzystanie z używek takich jak kawa, alkohol czy papierosy, a także antykoncepcja czy terapia hormonalna. Chemioterapia, radioterapia i długotrwały stres, obniżają odporność organizmu i w ten sposób ułatwiają niekontrolowany rozrost grzyba. W przewlekłym stresie kora nadnerczy wytwarza i wydziela do krwi hormon kortyzol, który z jednej strony podnosi poziom cukru we krwi, z drugiej zaś obniża odporność organizmu. Obydwa jego działania sprzyjają rozwojowi grzyba Candida.

Grzybica ogólnoustrojowa – objawy

Pierwsze niepokojące objawy grzybicy pojawiają się ze strony układu pokarmowego. Należą do nich : zmiana rytmu wypróżnień, liczne gazy, wzdęcia, nudności, biegunki i zaparcia, bóle brzucha. Objawy te nie są specyficzne i towarzyszą różnym chorobom układu pokarmowego. W grzybicy dołączają do nich: zwiększony apetyt na słodycze i brzydki zapach z ust. Dopiero w następnej kolejności pojawiają się objawy ze strony innych narządów, w których osiedlił się i namnaża Candida.

Są to najczęściej stany zapalne tych narządów, na przykład zatok, migdałków czy płuc. W związku z zatruwaniem całego organizmu mykotoksynami mogą pojawić się na tym etapie alergie skórne i wypryski. Jeżeli grzyb namnaża się w pochwie czy układzie moczowym objawem są białe lub żółte, serowate upławy, oraz pieczenie, a nawet ból przy częstym oddawaniu moczu.

W następnej kolejności grzybica może rozwijać się w ośrodkowym układzie nerwowym, mózgu, dając objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, problemy z koncentracją, pamięcią czy bóle głowy.  Chory wykazuje objawy ciągłego zmęczenia. Najbardziej niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia człowieka jest sepsa drożdżakowa, która w połowie przypadków kończy się śmiercią.

Grzybica ogólnoustrojowa – diagnostyka

Diagnozowanie tej choroby jest trudne i najczęściej opiera się na wywiadzie i badaniach krwi. W jelitowej fazie choroby wykonuje się posiew kału w kierunku nadmiernej ilości grzybów Candida. Podobne badania można wykonać w grzybicy pochwy. Wydzielina z pochwy i wymaz błon śluzowych jest poddawany badaniom mikrobiologicznym. Badanie takie jest możliwe do wykonania w przypadku zajęcia przez grzyba błon śluzowych jamy ustnej i migdałków. W przypadku pozostałych narządów diagnoza opiera się głównie na  analizie objawów, badaniu krwi i wywiadzie.

Grzybica ogólnoustrojowa – leczenie

Leczenie grzybicy ogólnoustrojowej jest długim i stosunkowo żmudnym procesem trwającym od kilku tygodni do kilku miesięcy. W czasie leczenia przyjmuje się leki o działaniu przeciwgrzybiczym takie jak Nystatyna czy Natamycyna. Przyjmowanie leków musi być kontynuowane nawet po ustaniu objawów grzybicy. Aby leczenie było skuteczne należy w jego trakcie wprowadzić ścisłą dietę.

Nie powinno się więc przyjmować cukru i produktów go zawierających takich jak białe pieczywo, makarony czy słodzone napoje. Posiłki należy wzbogacić w błonnik i witaminy zwłaszcza z grupy B. Należy również zrezygnować ze wszelkich używek. W czasie leczenia i po jego ukończeniu trzeba  przyjmować probiotyki zawierające szczepy bakterii Lactobacillus acidophilus,aby odbudować naturalna florę jelitową. Rygorystyczne przestrzeganie zaleceń lekarza pozwoli na skuteczne leczenie grzybicy ogólnoustrojowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...