Opryszczka błony śluzowej – przyczyny, objawy, leczenie

opryszczka błony śluzowej

Opryszczka błony śluzowej to serotypy wirusa opryszczki zwykłej (HSV) 1 i 2 ustanawiają infekcje przez całe życie. Mogą one wytwarzać ponowne aktywowanie grupy wirusów w miejscach śluzówkowych, gdzie zainicjowano pierwotne zakażenia. Nie są dostępne żadne zatwierdzone szczepionki. Aby przerwać cykl transmisji, interwencje muszą zapobiegać infekcji lub zmniejszać zakażalność w miejscach śluzowych.

Opryszczka błony śluzowej – przyczyny

W celu zakażenia HSV konieczne jest przeprowadzenie intymnego kontaktu osoby podatnej (bez przeciwciał przeciwko wirusowi) oraz osobie, która aktywnie przekazuje wirus lub płyny ustrojowe zawierające wirus. Kontakt musi obejmować błonę śluzową lub skórę otwartą lub pocieraną.

Przekazywanie wirusa może być spowodowane wirusowym przelaniem do śliny i mogą wystąpić poprzez bezpośredni kontakt ze śliną (np. całowanie). Wirusowe wydzielanie śliny może wystąpić w czasie bezobjawowego zakażenia, ale uważa się, że ryzyko zakażenia jest znacznie mniejsze niż w czasie objawowego zakażenia.

Wysypka wirusa może wystąpić do 60 godzin po wystąpieniu objawów. Czynnikami, które mogą powodować nawrót doustnej opryszczki opłucnej obejmują immunosupresję (np. Kortykosteroidy), infekcje górnych dróg oddechowych, zmęczenie, stres emocjonalny, uraz fizyczny, ekspozycję na słońce (światło ultrafioletowe), uraz i menstruację. Otyłość może zwiększyć podatność na zakażenie HSV-1.

Opryszczka narządów płciowych może powodować zarówno HSV-1, jak i HSV-2 i może być bezobjawowa. HSV-2 ma tendencję do tropizmu na błonę śluzową narządów płciowych i jest tradycyjnie bardziej związana z infekcjami narządów płciowych. Jednak HSV-1 jest coraz częściej związana z infekcją narządów płciowych i jest przyczyną większej infekcji narządów płciowych niż HSV-2, zwłaszcza u młodych ludzi i mężczyzn homoseksualnych. Charakterystyka kliniczna i przebieg pierwotnej opryszczki narządów płciowych spowodowane zarówno przez HSV-1 jak i HSV-2 są nie do odróżnienia, ale nawrót jest częstszy u HSV-2.

Opryszczka błony śluzowej – objawy

Przejaw pierwotnego zakażenia HSV-1 występuje u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Dorośli mogą również rozwinąć ostre zapalenie jamy ustnej, ale jest mniej ostra i jest związana częściej z tylnym zapaleniem gardła. Infekcja śliny u dorosłych lub dziecka jest rodzajem infekcji. Okres inkubacji wynosi 3-6 dni.

Cechy kliniczne obejmują:

  • Gwałtowny początek.
  • Wysoka temperatura.
  • Anoreksja i bezsenność.
  • Zapalenie dziąseł (jest to najbardziej uderzająca cecha, z wyraźnym obrzękiem, rumieńcem, kruchymi dziąsłami).
  • Zmiany pęcherzykowe (pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej, języka i wargach, a następnie pęknięcia, pozostawiając owrzodzenia płytek).

W rzadkich przypadkach pierwotna infekcja HSV może również prowadzić do zapalenia mózgu, zapalenia wątroby, zapalenia rogówki oczodołu i być przenoszona na noworodki ze znaczną zachorowalnością i śmiertelnością. Po transmisji, HSV ustanawia trwałe krążenia, z których reaktywacja może powodować objawową chorobę, która jest związana ze zwiększoną podatnością na inne patogeny, w tym HIV-1.

U dorosłych, zakażenie HSV-1 w gardle powoduje zapalenie gardła i zapalenie migdałków częściej niż zapalenie rogówki. Występują cechy gorączki, złego samopoczucia, bólów głowy i bólów gardła.

Pęcherzyki tworzą wrzodziejące zmiany z szarymi wysiękami na migdałkach i tylnym gardle. Powikłane zmiany w jamie ustnej i wargi występują u mniej niż 10% pacjentów. Zakażenie HSV-2 może powodować podobne objawy i może wiązać się z kontaktem narządów płciowych lub może wystąpić jednocześnie z opryszczką narządów płciowych.

Opryszczka wargowa jest to najczęstsza manifestacja nawrotowego zakażenia HSV-1, nazywana przez, wielu jako „zimne rany”. Często występuje ból, pieczenie i mrowienie w dotkniętym miejscu, często wokół ust, a następnie rozwój rumieniowatych grudek, które szybko rozwijają się w małych, cienkich ściankach, przezskórnych pęcherzyków, które stają się krostkowe i wrzodziejące. U większości pacjentów w każdym roku pojawiają się mniej niż dwa nawroty, ale niektórzy pacjenci doświadczają miesięcznych nawrotów.

Opryszczka narządów płciowych charakteryzuje się ciężkimi i długotrwale objawami ogólnoustrojowymi i miejscowymi. Istniejące przeciwciała przeciwko HSV-1 mają działanie łagodzące na ciężkość choroby spowodowaną przez HSV-2. Pierwsze zakażenie HSV-1 w ustach wydaje się chronić lub może zmniejszać ryzyko zakażenia HSV-1 na narządy płciowe. Objawy pierwotnej opryszczki narządów płciowych są bardziej poważne u kobiet, podobnie jak powikłania.

Opryszczka błony śluzowej – Leczenie

Reaktywacja HSV prowadzi do objawowego i bezobjawowego wydzielania wirusa w błonie śluzowej, gdzie następuje transmisja do następnego gospodarza. W celu zmniejszenia przenoszenia i zapobiegania infekcji HSV udało się zmniejszyć zarówno powtarzającą się chorobę, jak i bezobjawowe występowanie, stosując dostępne leki przeciwwirusowe. Kilka związków przeciwwirusowych jest zatwierdzonych do terapeutycznego leczenia nawracających chorób, a zwłaszcza acyclovir, valacyclovir (Valtrex) i famciclovir. Te leki doustne są powszechnie stosowane w celu skrócenia czasu trwania i nasilenia zmian HSV płciowych.

Długotrwałe stosowanie tych leków przeciwwirusowych, jako terapii supresyjnej (np. codzienne dawkowanie leku Valtrex) zmniejsza również wydzielanie wirusa z przewodu pokarmowego. Polega na ścisłej zgodności w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wariantów opornych na leki lub nawracających epizodów, jeśli terapia zostanie przerwana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...