Farba do szpitali – jakie powinna mieć parametry?

Farba do szpitali

Malowanie budynków służby zdrowia – w kontekście doboru farb – wymaga zachowania szczególnej uwagi. W takich obiektach sprawdzają się wyroby odporne na różnorodne czynniki mechaniczne i chemiczne, w tym między innymi na silne środki dezynfekujące. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie parametry musi mieć farba do szpitali i innych placówek ochrony zdrowia.

Jakie cechy powinna mieć farba do szpitali

Jeśli zamierzasz pomalować jakikolwiek budynek ochrony zdrowia albo jego część, na przykład gabinet dentystyczny czy salę zabiegową, pamiętaj, że konieczna jest specjalna farba przetestowana przez jej producenta pod kątem składu chemicznego, jakości oraz właściwości mechanicznych. Jedynie wyrób, który nie wpływa negatywnie na zdrowie i środowisko naturalne może być stosowany w placówkach medycznych.

Czy do malowania szpitala konieczna jest farba z atestem?

Warto wiedzieć, że w przypadku produktu typu farba do szpitali nie jest wymagany atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny) – zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Atest taki jest konieczny jedynie dla wyrobów mających kontakt z wodą (np. farb do zbiorników na wodę pitną).

Farba do szpitali to skuteczna ochrona przed wieloma czynnikami

Farba do szpitali czy ośrodków zdrowia to produkt, który ma specjalne właściwości. Przede wszystkim powinna ona być odporna na zróżnicowane czynniki występujące w otoczeniu, w tym takie, przed którymi nie chronią inne rodzaje farb. Jej zadaniem jest stworzenie powłoki, która skutecznie zabezpiecza przed:

  • warunkami atmosferycznymi mogącymi powodować duże zawilgocenie pomieszczeń,
  • środkami dezynfekcyjnymi, które są na szeroką skalę stosowane w obiektach służby zdrowia,
  • mikroorganizmami, na przykład pleśnią i grzybami, które mogą pojawić się na ścianach czy suficie.

Farba do szpitali powinna ponadto wyróżniać się odpornością na szorowanie na mokro, a także zmywanie za pomocą wodnych roztworów detergentów czy preparatów odkażających. Dzięki temu zachowa ona swoje właściwości przez długi czas, nawet wówczas, gdy ściana nią pomalowana zostanie wielokrotnie wyczyszczona. W efekcie nie trzeba będzie zbyt często odświeżać pomieszczeń i ponosić sporych kosztów z tym związanych.

Biała farba do szpitali nakładana za pomocą wałka

Każda farba do szpitali powinna stanowić skuteczne zabezpieczenie ścian i sufitu przed wieloma negatywnymi czynnikami, wpływając tym samym na komfort pacjentów. Musi chronić przed czynnikami atmosferycznymi, wilgocią i mikroorganizmami. Powinna być również odporna na zmywanie i szorowanie, dzięki czemu dłużej zachowa trwałość.

Jakie inne parametry powinna mieć farba do szpitali?

Jeśli interesuje Cię wysokiej jakości farba do szpitali, zwróć uwagę na to, aby charakteryzowała się dobrą przyczepnością do podłoża. Dzięki temu jej aplikacja nie nastręczy Ci większych trudności. Powinna być także bezwonna, aby przykry zapach nie dokuczał personelowi i pacjentom.

Ważne parametry to również:

  • szybkie schnięcie oraz niewielki odstęp czasowy między nakładaniem kolejnych warstw (zwykle wymagane są dwie) – nigdy nie wiadomo, kiedy sala szpitalna będzie potrzebna, dlatego pomieszczenie powinno być gotowe do użytku niedługo po zakończeniu prac malarskich,
  • hipoalergiczność – farba nie powinna zawierać substancji uczulających i drażniących, które mogą negatywnie wpływać na niektórych pacjentów, na przykład dzieci czy alergików.

Pamiętaj, że taka farba świetnie sprawdzi się nie tylko w placówkach medycznych, ale również w każdym innym miejscu, gdzie niezbędne jest zachowanie szczególnych wymogów, jeśli chodzi o higienę. Dotyczy to na przykład przedszkoli i szkół, obiektów, w których produkuje się i sprzedaje żywność, jak również laboratoriów.

Jeśli interesuje Cię farba do szpitali, wybierz LOWINIT z oferty Polifarb Łódź, który tworzy powłokę odporną na środki dezynfekujące, mikroorganizmy, zmywanie oraz szorowanie na mokro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Rezerwacja miejsc na turnusie rehabilitacyjnym PFRON w 2024 roku: Kompleksowy przewodnik
Najlepszy moment na rezerwację miejsca na turnusie rehabilitacyjnym Rezerwacji na...
Zalety psychologicznej terapii online: dostępność, dyskrecja i skuteczność w jednym
Jak można umówić się do psychologa online? Jeśli zechcesz umówić...
Masz te objawy? To znak, że Twoja wątroba niedomaga!
Po czym poznać, że wątroba jest chora? Wątroba jest ważnym...
Gojenie ran bez antybiotyków – odpowiedzialne podejście do leczenia
Nadmiar antybiotyków w obecnym świecie Nadmierne i nieodpowiednie stosowanie antybiotyków...