Zalety psychologicznej terapii online: dostępność, dyskrecja i skuteczność w jednym

spotkanie z psychologiem online

Czy znasz przypadek, gdy osobie ze złamaną nogą zasugerowano, aby zamiast udać się do lekarza, poczekała, aż kość sama się zrośnie? A sytuację, gdy wizyta u ortopedy wywołała u znajomych i bliskich kpiące uśmieszki? Tymczasem jest to wciąż niestety powszechne w kontekście chorób natury psychicznej. Dlatego osoby zmagające się z lękami, depresją i uzależnieniami unikają terapii, aby nie zostać wyszydzonym, bądź nawet wykluczonym z towarzystwa. Tu z pomocą przychodzi terapia online. Możesz z niej skorzystać bez wychodzenia z domu i obawy o to, że Twoja walka o swoje zdrowie psychiczne spotka się z niezrozumiałym ostracyzmem.

Jak można umówić się do psychologa online?

Jeśli zechcesz umówić się na wizytę do psychologa w gabinecie – musisz do niego zadzwonić albo napisać wiadomość oraz ustalić dogodny termin spotkania. Niestety wielu terapeutów pracuje tylko w dni robocze, kiedy wiele osób również wypełnia zawodowe obowiązki albo są tak rozchwytywani, że terminy wizyt są odległe, co osobom z nieregularnym czasem pracy uniemożliwia zarezerwowanie wizyty ze sporym wyprzedzeniem.

Korzystając z pomocy, jaką oferuje psycholog online, możesz wybrać jego specjalizację, odpowiednią dla problemu, z jakim się zmagasz (np. seksuolog, terapeuta uzależnień, psychotraumatolog), rodzaj sesji, porę (w tym preferowaną godzinę i dzień tygodnia), aż wreszcie wskazać osobę, z którą chcesz przepracować swoje trudności.

Dzięki temu zawsze otrzymasz pomoc, nawet jeśli przytłacza Cię nadmiar obowiązków i jedyną porą dla bycia samemu ze sobą jest wczesny ranek bądź późny wieczór w weekend.

Sprawdź najbliższe możliwe terminy wizyt u wybranego specjalisty: https://www.twojpsycholog.online/

W jakich warunkach odbywa się terapia przez internet?

Jak wynika z badań EZOP II przeprowadzonych w latach 2017 – 2021 z różnymi postaciami zaburzeń psychicznych zmagało się kiedykolwiek w życiu 26,46% Polaków. Jednocześnie na leczenie decyduje się 15,7% osób potrzebujących pomocy. Pozostali toczą samotną walkę, często w obawie przed tym, że jeśli zdecydują się udać do psychologa, bliscy, znajomi i współpracownicy zaczną zeń szydzić i kpić.

Sesje z psychologiem online nie rodzą konieczności odwiedzania gabinetu terapeuty. Wystarczy dostęp do internetu, komputer lub smartfon. Nie musisz nawet instalować żadnego oprogramowania. Terapeuta przed spotkaniem wyśle Ci bezpieczny link do pokoju online, w którym odbędzie się sesja.

Całe spotkanie odbywa się więc w Twoim własnym domu. W otoczeniu znajomych przedmiotów i zapachów. Nie musisz się przebierać, organizować transportu… Wystarczy, że zaczniesz rozmawiać, o tym, co Cię boli i z czym się zmagasz. Psychoterapeuta nie potrzebuje fizycznego kontaktu, żeby Ci pomóc. Wystarczy Twoja szczerość i gotowość do tego, aby pokonać napotkane trudności.

spotkanie z psychoterapeutą online

Jak skuteczna jest terapia online?

Każda terapia z psychologiem (w gabinecie i online) pomaga. Wciąż jednak trzeba o tym przekonywać. Tymczasem jak wynika z przytaczanych już badań EZOP II, ponad 85% osób uważa konsultacje z psychiatrą lub psychologiem za bardzo lub znacznie pomocne. Jednocześnie za wcale lub nieznacznie pomocne uznało je zaledwie nieco ponad 15% pacjentów.

Wyniki nie pozostawiają złudzeń, jak ważne jest wsparcie specjalisty w procesie odzyskiwania równowagi emocjonalnej. O tym, że dla niewielkiej grupy osób terapia okazała się niepomocna, mógł zadecydować szereg czynników, w tym forma sesji.

Okazuje się bowiem, że terapia przez internet może przynosić lepsze wyniki niż jej tradycyjny odpowiednik. Dowodzą tego badania, przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu.

Podzielono wówczas 62 pacjentów zmagających się z depresją na grupę leczoną w gabinecie oraz online. Analiza ich kondycji psychicznej po trzech miesiącach od zakończenia terapii przyniosła zaskakujące wyniki. Wśród tych, których leczono w tradycyjnej formule, zdrowych było 47% osób. Natomiast dzięki terapii przez internet wyleczonych zostało aż 57% pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Czy kwasy omega 3 warto podawać dzieciom?
Omega 3 to substancje, które w ostatnich latach są szeroko...
Rezerwacja miejsc na turnusie rehabilitacyjnym PFRON w 2024 roku: Kompleksowy przewodnik
Najlepszy moment na rezerwację miejsca na turnusie rehabilitacyjnym Rezerwacji na...
Zalety psychologicznej terapii online: dostępność, dyskrecja i skuteczność w jednym
Jak można umówić się do psychologa online? Jeśli zechcesz umówić...
Masz te objawy? To znak, że Twoja wątroba niedomaga!
Po czym poznać, że wątroba jest chora? Wątroba jest ważnym...