Czym jest otyłość brzuszna i jak się skutecznie jej pozbyć?

Czym jest otyłość brzuszna i jak się skutecznie jej pozbyć?

Jak pokazują badania CBOS (2019), ponad połowa Polaków boryka się z nadwagą, a jedna piąta cierpi na otyłość. Problem ten zwiększa się z roku na rok, dotykając dorosłych i dzieci. Dla wielu osób szczególnym problemem jest otyłość brzuszna, bo nie tylko zagraża zdrowiu, ale jest również źródłem kompleksów. Jak ją leczyć i co jest jej przyczyną?

Otyłość brzuszna – przyczyny i skutki

Czym właściwie jest otyłość brzuszna, nazywana również trzewną? Pojawia się wówczas, gdy w okolicy brzucha (a także bioder i pośladków) gromadzi się znaczący nadmiar tkanki tłuszczowej. Jako przyczynę wskazuje się czynniki hormonalne oraz uwarunkowania genetyczne. Do tego dochodzi źle zbilansowana dieta, stres, choroby towarzyszące i brak aktywności fizycznej.

Otyłość trzewna może prowadzić do zaburzeń metabolizmu, wystąpienia miażdżycy i zawału serca. Oprócz tego istnieje ryzyko zachorowania na nadciśnienie i cukrzycę. Warto pamiętać, że otyłość w okolicach brzucha nie jest więc jedynie problemem natury estetycznej. Najlepiej jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą i podjąć leczenie.

Jak radzić sobie z otyłością brzuszną?

Leczenie otyłości brzusznej może (ale nie musi) obejmować kilka etapów. Trzeba dodać, że otyłością zajmujemy się zazwyczaj całościowo, bo nie istnieją skuteczne metody, które odchudzają wyłącznie jedną, wybraną część ciała.

  • Etap 1: Leczenie niefarmakologiczne, polegające na wprowadzeniu odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i zmiany stylu życia.
  • Etap 2: Leczenie z wprowadzeniem farmakoterapii.
  • Etap 3: Leczenie chirurgiczne.

Gdy pierwsze dwa etapy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz specjalista może rozważyć wykorzystanie tak zwanej chirurgii bariatrycznej. W takiej sytuacji należy wybrać ośrodek leczenia otyłości, który zatrudnia najlepszych lekarzy, specjalizujących się właśnie w tej dziedzinie – tak jest w przypadku Kliniki chirurgii Mazan.

Dlaczego bariatria jest skuteczna w leczeniu otyłości trzewnej?

Ta dziedzina medycyny zajmuje się właśnie pacjentami borykającymi się z otyłością. Jedną z wyjątkowo skutecznych i trwałych metod jest zmniejszanie żołądka.

Chirurgiczne leczenie otyłości obejmują różne rodzaje zabiegów. W Klinice chirurgii Mazan wybiera się te tradycyjne lub nowoczesne – nieinwazyjne metody endoskopowe. Jak wygląda to w praktyce?

Do metod chirurgicznych zaliczamy:

  • Plikację żołądka, która polega na zmniejszeniu jego objętości poprzez zawinięcie jego krzywizny większej przy użyciu szwów.
  • Rękawową resekcję żołądka, polegającą na usunięciu około 4/5 żołądka.
  • Wyłączenie żołądka, przy użyciu dwóch metod: Gastric By-Pass oraz Mini Gastric By-Pass.

Do metod endoskopowych zaliczamy:

  • Balon żołądkowy, który umieszcza się w żołądku, by dawał poczucie sytości.
  • OverStitch, czyli endoskopowe zmniejszenie żołądka o 60% z wykorzystaniem specjalistycznego systemu szyjącego.

Kogo najczęściej dotyka otyłość brzuszna?

W jednym z badań [1] spośród 4308 uczestników 876 miało otyłość brzuszną. Problem ten często można zaobserwować u diabetyków. Naukowcy są zgodni, że ten rodzaj gromadzenia się tkanki tłuszczowej może sprzyjać właśnie rozwojowi cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Inne badanie, przeprowadzone na terenie USA [2], dowodzi, że z otyłością trzewną boryka się około 35% populacji tego kraju i występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Zważywszy na zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć problemu. Równie istotne będzie holistyczne podejście do pacjenta, który podejmując walkę z otyłością, powinien mieć zapewnioną kompleksową opiekę. Dlaczego? Otyłość obciąża nie tylko ciało, jest także wyzwaniem dla psychiki. Może powodować obniżenie nastroju, stany depresyjne. Decydując się na bariatryczne leczenie otyłości w Klinice chirurgii Mazan po zabiegu pacjent może korzystać z konsultacji dietetycznych i psychologicznych, a wszelkie wątpliwości rozwiewa koordynator ds. pacjentów bariatrycznych. To jeden z nielicznych ośrodków w Polsce, który może poszczycić się mianem Certyfikowanego Ośrodka Leczenia Otyłości.

Źródła:

[1] Prevalence of abdominal obesity and its association with cardiovascular risk among the adult population in Burkina Faso: findings from a nationwide cross-sectional study, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8261883/.

[2] Trends in general and abdominal obesity in US adults: Evidence from the National Health and Nutrition Examination Survey (2001–2018), https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2022.925293/full.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Czym jest otyłość brzuszna i jak się skutecznie jej pozbyć?
Otyłość brzuszna – przyczyny i skutki Czym właściwie jest otyłość...
Otyłość brzuszna: Zrozumieć, zapobiegać i zwalczać problem XXI wieku
Co to jest otyłość brzuszna? Otyłość brzuszna nie jest typowym...
Lekarstwa, które mogą przyczyniać się do otyłości
Na początek: leki i otyłość Leki mają na celu poprawę...