Egzema na dłoniach – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Egzema na dłoniach

Egzema na dłoniach jest stanem zapalnym skóry, który może być spowodowany przez różne czynniki. Warto wiedzieć, że to schorzenie o podłożu alergicznym lub immunologicznym. Zmiany skórne mogą być bardzo uciążliwe i niestety wpływają na jakość życia. Właśnie z tego powodu każdy, kto cierpi na tę przypadłość, szuka sposobu, jak pozbyć się egzemy. Jak rozpoznać i leczyć egzemę na dłoniach? Podpowiadamy!

Przyczyny egzemy na dłoniach

Egzema na dłoniach może mieć charakter endogenny lub egzogenny. Egzema endogenna jest związana z zaburzeniami układu odpornościowego bądź uwarunkowaniami genetycznymi. Może być ona wywołana przez alergeny pokarmowe lub tzw. alergeny wziewne, czyli np. pyłki, kurz, sierść zwierząt. Egzema egzogenna powstaje w wyniku kontaktu skóry z substancjami drażniącymi lub uczulającymi, np. detergentami, kosmetykami, biżuterią, roślinami, pestycydami. Przeważnie pojawia się u osób wykonujących zawody narażone na częste mycie rąk lub kontakt z chemikaliami.

Objawy egzemy na dłoniach

Egzema na dłoniach nie należy do przyjemnych schorzeń: objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i wysuszeniem skóry. W miejscach dotkniętych egzemą mogą pojawiać się pęcherzyki, grudki, nadżerki lub strupki. Zmiany skórne są często bolesne i swędzące. Skóra może się łuszczyć, pękać lub bliznowacieć, co powoduje duży dyskomfort i niestety nie dodaje naszym dłoniom uroku. Zmiany mogą obejmować całą powierzchnię dłoni lub tylko jej części, np. palce lub nadgarstki.

Leczenie egzemy na dłoniach

Leczenie egzemy na dłoniach zależy od jej przyczyny i nasilenia objawów. Oczywiście najważniejsze jest unikanie kontaktu z alergenami lub drażniącymi substancjami, a także szybkie wdrożenie odpowiedniej pielęgnacja skóry. W leczeniu tej dokuczliwej przypadłości często stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwhistaminowe i kortykosteroidowe w postaci maści, kremów lub tabletek. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie immunomodulujące lub fototerapia. Doskonałym wsparciem są też odpowiednio dobrane dermokosmetyki wysokiej jakości, ukierunkowane na potrzeby skóry z egzemą.

Pielęgnacja skóry przy egzemie na dłoniach

Pielęgnacja skóry przy egzemie na dłoniach polega na nawilżaniu i natłuszczaniu skóry oraz łagodzeniu podrażnień i świądu. Do mycia rąk należy używać łagodnych mydeł lub emulsji o obojętnym pH oraz osuszać skórę delikatnie ręcznikiem. Należy unikać używania perfumowanych kosmetyków, alkoholu czy octu. Dobrze sprawdzają się preparaty do skóry atopowej i emolienty, które tworzą ochronną warstwę na skórze i zapobiegają jej wysychaniu. Warto też nosić bawełniane rękawiczki podczas wykonywania prac domowych lub kontaktu z czynnikami drażniącymi.

Czy egzema wymaga konsultacji u lekarza?

Egzema na dłoniach to dość powszechny i zdecydowanie wstydliwy problem, który uprzykrza życie. Choroba powoduje nieestetyczne i nieprzyjemne zmiany skórne, które z całą pewnością mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto pamiętać, że leczenie egzemy wymaga przede wszystkim konsultacji dermatologicznej i indywidualnego doboru terapii. Bardzo dużo daje także profilaktyka i właściwa pielęgnacja skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Dermatologia – jakie choroby najczęściej leczy dermatolog?
Kim jest dermatolog? Tytuł specjalisty dermatologa uzyskuje się po odbyciu...
Jak dbać o dojrzałą skórę?
Bo nawilżenie ma duże znaczenie Proste błędy w pielęgnacji mogą...
Jak dbać o swoją skórę latem?
Letnie miesiące wymagają zwrócenia szczególnej uwagi na codzienne zabiegi pielęgnacyjne...
Egzema na dłoniach – wszystko, co warto o niej wiedzieć
Przyczyny egzemy na dłoniach Egzema na dłoniach może mieć charakter...