Rezonans magnetyczny – wszystko, co musisz wiedzieć

Rezonans magnetyczny

Jeżeli interesują nas seriale medyczne, takie jak „Doktor House”, mamy ogromną szansę napotkać w nich pojęcie rezonansu magnetycznego. Warto zainteresować się tym tematem, bo jest nie tylko ciekawy, ale i potrzebny.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne i bezpieczne dla człowieka badanie, które polega na poddaniu protonów w jądrze wody w ludzkim organizmie działaniu fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości. To prowadzi do zmiany stanu skupienia owych cząsteczek i oddania przez nie energii w postaci fal o tej samej częstotliwości. Metoda ta wykorzystuje pole magnetyczne bezpieczne dla człowieka (0.4-3.0 Tesli). Dzięki temu badaniu możliwe jest szczegółowe zbadanie wewnętrznych anatomicznych struktur organizmu: mózgu, tkanek miękkich, kanału szkieletowego. To badanie jest nieocenione, gdy chodzi o diagnostykę między innymi guzów nowotworowych, urazów mózgu, tętniaków, czy chorób zwyrodnieniowych.

Jak wykonuje się rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to procedura, która trwa 15-45 minut. Wykonuje się go za pomocą specjalnego aparatu, którego — ze względu tylko na budowę, nie należy ich bowiem dzielić na mniej lub bardziej skuteczne — wyróżniamy trzy rodzaje:

  • Pierwszym z nich jest rezonans zamknięty: nie daje on dostępu do pacjenta przez ciasno oplatającą go tubę, w dodatku emituje głośne dźwięki, więc wymaga zabezpieczania pacjenta w słuchawki lub zatyczki do uszu. Nie jest to dobre rozwiązanie dla pacjentów z klaustrofobią, czy zaawansowaną otyłością. W razie, gdyby pacjent chciał zaprzestać badania, może użyć specjalnego przycisku;
  • druga opcja to rezonans otwarty, który zapewnia lekarzowi kontakt z pacjentem z aż trzech stron, a w dodatku nie emituje tylu głośnych dźwięków, co pozytywnie wpływa na psychiczny komfort pacjenta. Jest to stosunkowo młoda metoda, idealna dla pacjentów cierpiących z powodu klaustrofobii
  • ostatnią z metod jest rezonans półotwarty, który zapewnia lekarzowi dostęp do pacjenta z dwóch stron. Aparat nie obejmuje tu całego ciała, co także może pomóc w przypadku klaustrofobii;

Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?

Mimo że to badanie jest bezpieczne i bezinwazyjne, istnieją pewne czynniki, które dyskwalifikują je u niektórych pacjentów. Jednym z nich, zwłaszcza w przypadku rezonansu zamkniętego, jest oczywiście klaustrofobia. Także wynikający z choroby lub urazu brak możliwości pozostania na dłuższą chwilę w bezruchu stanowi problem. Także m.in. tak zwane rozruszniki serca, defibrylatory, metaliczne ciała obce (na przykład: płytki i gwoździe stabilizujące w przypadku złamań, czy zastawki, opiłki, klipsy) w obrębie tkanki miękkiej i gałek ocznych wykluczają możliwość wzięcia udziału w badaniu. Nie bez znaczenia są również protezy. Choć badanie jest bezpieczne dla kobiet w ciąży, to najlepiej wykonywać je w II i III trymestrze, o ile pozwala na to stan ciężarnej.

Gdzie i na jakich zasadach wykonać rezonans magnetyczny?

By wykonać badanie na NFZ, należy zdobyć skierowanie od lekarza, np. kardiologa, ortopedy, czy chirurga. To on wyznacza obszar, jaki należy przebadać, a także daje informację o ewentualnej potrzebie podania kontrastu. Istnieją pracownie (https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny/), które w przypadku badań prywatnych nie wymagają skierowania, a jedynie wypełnienia potrzebnych dokumentów, które można pobrać na stronie internetowej.

Jak przygotować się do nadchodzącego badania?

Jeżeli lekarz wypisuje nam skierowanie na rezonans magnetyczny, powinniśmy powiadomić go o klaustrofobii, będziemy wówczas mogli otrzymać znieczulenie lub leki uspokajające. Istotne jest usunięcie metalowych przedmiotów takich jak biżuteria i elektroniki, tj. telefon. Ubrania nie powinny mieć żadnych metalowych elementów (guziki, ćwieki, itp.). Nie należy jeść niczego minimum 3 godziny ani pić 1 godzinę przed badaniem. Nie trzeba się martwić o zażywane stale leki — należy przyjąć je tak jak zawsze. Istotnym jest także przygotowanie potrzebnych dokumentów, takich jak dowód tożsamości, ewentualne skierowanie, wyniki wcześniejszych badań.

Wcześniejsze zapoznanie się z procedurą pomaga zredukować niepotrzebny stres. W końcu rezonans magnetyczny nie jest wcale taki straszny jak malują go media.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Rezonans Magnetyczny vs. Tomografia Komputerowa: Które Badanie Wybrać?
Rezonans Magnetyczny (MRI) Rezonans magnetyczny, znany również jako MRI, to...
Rezonans Magnetyczny: Tajemnicza Siła diagnostyki medycznej
Rezonans magnetyczny – to słowo budzi ciekawość i obietnicę w...
Kiedy wykonać spirometrię i jak się przygotować do badania?
Dla kogo przeznaczone jest badanie spirometryczne? Spirometria jest badaniem czynnościowym,...
Rezonans magnetyczny – wszystko, co musisz wiedzieć
Czym jest rezonans magnetyczny? Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne i bezpieczne...