Palma piłkowana – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Palma piłkowana

Palma piłkowana (Sabal minor) – to gatunek rośliny zaliczany do rodziny arekowatych, czyli palm. Naturalnym miejscem występowania palmy jest Ameryka Północna. Rośnie w takich stanach USA, jak: Alabama, Oklahoma, Missisipi, Karolina Północna oraz Karolina Południowa, Floryda, Arkansas, Luizjana oraz Georgia.

Inne nazwy gatunku: Palma sabałowa, Bocznia piłkowana, Palma sabalowa. Palma piłkowana dorasta nawet do 2 metrów wysokości i do metra szerokości. Jest wyposażona w bardzo krótki pęd, który wystaje niewiele ponad ziemię lub wcale.

Liście palmy piłkowanej są sztywne i tworzą, jak nazywają to fachowcy, swego rodzaju pióropusz. Jeśli chodzi o ich kolor to są one zielone, niekiedy przybierają barwę niebieskozieloną. Palma ta posiada również białe kwiaty, które wystają ponad liście. Dodatkowo w kwiatach tych można dojrzeć niewielkich rozmiarów białe lub czarne owoce.

Palma piłkowana – uprawa

W porze letniej palmę piłkowaną najlepiej wystawić na taras lub balkon. Idealne warunki to miejsca zacienione oraz wolne od wiatru. Jeśli zaś chodzi o ziemię, to musi być ona stale wilgotna, ale koniecznie trzeba pamiętać, że w żadnym wypadku nie może być jej tam za dużo (nie może zalegać), ponieważ w przeciwnym razie spowoduje to gnicie korzeni. Najlepszym rozwiązaniem dla tej rośliny jest zasadzenie jej w doniczce z drenażem.

Nie należy przesadzać z nawozem. W czasie lata wystarczy mała jego dawka. W zimie musimy umieścić palmę w ciepłym pomieszczeniu. Warto pamiętać, że musi być tam jasno. Palma rozmnaża się przez nasiona. Niestety proces ich kiełkowania jest długotrwały. Czas owocowania przypada na okres od października do grudnia. Palma ta określana jest jako niezniszczalna, a to dlatego, że jest bardzo odporna i potrafi przetrwać plagi szkodników, suszę a nawet pożar.

Palma piłkowana – właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze palmy piłkowanej mogą pomóc mężczyzną cierpiącym na przerost prostaty. Wszystkich zalet tej rośliny jeszcze nie znamy. Jej najważniejszym składnikiem, który zawarty jest w owocach, jest frakcja lipidowo-sterolowa. W jej skład wchodzą obok fitosteroli także triglicerydy (cykloartenol, beta-sitosterol, kampesterol, stigmosterol).

Naukowcy uważają, że substancje, które opisano wyżej są pomocne w leczeniu prostaty. Oprócz tego wyciąg z palmy piłkowanej zmniejsza aktywność enzymu, który przekształca testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (w skrócie DHT). Ten właśnie hormon jest winowajcą problemów zdrowotnych mężczyzn, które związane są z prostatą.

Dodatkowo fitosterole hamują proces przedostawania się cholesterolu do układu pokarmowego zmniejszają jego produkcję przez wątrobę. Badania na skuteczność palmy piłkowanej w leczeniu przerostu prostaty, które prowadzone były w Stanach Zjednoczony nie dały jednoznacznych wyników. Jedne nie potwierdzają, inne zaś pokazują, że ekstrakt z palmy pomaga w leczeniu przerostu prostaty.

Co istotne, właściwości tej rośliny mogą pomóc w problemach z łysieniem. Badania nad możliwościami leczniczymi palmy piłkowanej wykazały, że pobudza ona układ immunologiczny oraz zmniejsza poziom stężenia hormonów, które sprzyjają rozwijaniu i rozmnażaniu się komórek nowotworowych. W różnych ośrodkach badawczych na całym świecie prowadzone są badania nad możliwościami w leczeniu raka prostaty.

Oprócz leczenia prostaty ekstrakt z tej palmy jest pomocny także w leczeniu innych dolegliwości układu moczowego (choroby pęcherza, kłębuszkowe zapalenie nerek). Ekstrakt ten może być pomocny w przypadkach niedorozwoju narządów płciowych, zaniku jąder, niepłodności, impotencji.

Palma piłkowana – zastosowanie

Z wysuszonych owoców rośliny, które zbiera się w lipcu i we wrześniu, przygotowuje się ekstrakt, który później stosuje się do produkcji różnych produktów. Palmę piłkowaną wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym. Na polskim rynku jest co najmniej kilka preparatów z wyciągiem z tej rośliny, które są dostępne w polskich aptekach.

Te preparaty to: Sterko, Prostamol Uno (przerost prostaty), Gold-Vit, Rutiver (witaminy dla mężczyzn). Ekstrakt z palmy piłkowanej wykorzystuje się również do produkcji kosmetyków do pielęgnacji włosów, tj. szamponów i odżywek, a także do wytwarzania preparatów wzmacniających, oprócz włosów, także skórę i paznokcie.

Oprócz właściwości wspomagających zdrowie palmę wykorzystuje się do ozdoby ogrody, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie. Można ją także umieścić w doniczce i hodować na tarasie bądź balkonie. Jeśli chodzi o Polskę, to palma uprawiana jest jako roślina pokojowa, latem wystawiana na zewnątrz.

Palma piłkowana – sposób użycia

Jak już wspomniano wyżej, ekstrakt z palmy piłkowanej wytwarza się z wysuszonych owoców zbieranych na przełomie lipca i września. Kuracja powinna trwać nawet do 6 miesięcy. Jeśli chodzi o dawki, to wahają się one od 800 gramów do 1200 gramów w ciągu doby.

W niektórych przypadkach zaleca się przyjmowanie tylko 2 gramów w ciągu dnia. Wszystko zależy od rodzaju choroby. Niewątpliwą zaletą preparatów wykorzystujących ekstrakt z palmy piłkowanej, jest to, że nie wywołuje ona działań niepożądanych, jak to ma miejsce w przypadku stosowania innych leków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...