Nerecznica samcza – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Nerecznica samcza

Nerecznica samcza (łac. Dryopteris filix-mas (L.) Schott) to zakres występowania: w całej Europie, w tym w Wielkiej Brytanii i umiarkowanej Azji. A także w północnych Indiach, Północnej i Południowej Afryce, umiarkowanych częściach Stanów Zjednoczonych i Andach Ameryki Południowej. W Polsce roślina ta występuje dosyć powszechnie.

Narecznica samcza jest rośliną wieloletnią, rośnie do 150 centymetrów wysokości. Posiada podłużne lancetowate liście, klastry zarodników występują, jako dwa rzędy żółtych kropek na dole każdego płatka od lipca do września. Korona kłącza jest brązową, splątaną masą, o owłosionych podstawach liści, w niej znajduje się masa nierozwiniętych liści, które rozwijają się w wielkim, w okrągłym pęczku.

Roślina nadaje się do: lekkich (piaszczystych), średnich (gliniastych) i ciężkich (gliniastych) gleb i może rosnąć w złej odżywce glebie. Odpowiednie pH: kwasowe i obojętne gleby. Może rosnąć w półcieniu (lekkie lasy). Preferuje suche lub wilgotne gleby i może tolerować susze. Narecznica samcza znajduje się w lesie, wąwozach i skalistych stokach na całym świecie.

Nerecznica samcza – właściwości lecznicze

Nerecznica samcza posiada w swoim składzie takie składniki jak: Aspidynol, albasydynę, flandaspinę i kwas filicynowy. Jak również przeciwutleniacze, taninę, żywicę, kwas foliowy, substancje barwiące i cukier.

Roślina lecznicza posiada następujące właściwości lecznicze: łodygi korzeni to anodyny, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, ściągające, przeciwgorączkowe. Korzeń zawiera oleożywicę, która paraliżuje tasiemce i inne wewnętrzne pasożyty, była używana, jako ekskawator robaka. Aktywnym składnikiem tej żywicy jest „filicyn”, korzenie tego gatunku zawierają około 1,5-2,5% filicynę.

Roślinę można zebrać późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną, począwszy od jesieni, aż do lutego, późna jesień uważana za najlepszy czas. Należy stosować tylko kłącza, które mają słodki, ściągający, a potem nudny i gorzki smak.

Właściwości lecznicze rośliny odnoszą się do układu pokarmowego chroniąc go przed szkodliwymi organizmami. Ponadto zioło wykazuje zdrowotne oddziaływanie na wątrobę i jelita, osłaniając ich ścianki. Działanie przeciwbólowe odnosi się do problemów reumatycznych oraz chorób infekcyjnych.

Narecznice samczą można wykorzystywać do zastosowania zewnętrznego, dzięki czemu jej właściwości przeciwbakteryjne podejmują walkę ze zmianami takimi jak czyraki, opuchlizny czy rany.

Narecznica samcza – zastosowanie

Narecznica samcza ciekły wyciąg jest jednym z najlepszych środków przeciw przeciwko tasiemcom, który pomaga pozbyć się ich z organizmu. Proszek lub ekstrakt płynny może być brany pod uwagę, ale eterowy ekstrakt lub oleożywica, jeśli jest podana w formie pigułki, jest przyjemniejszym sposobem przyjęcia.

Lek jest stosowany w podobnych celach przez lekarzy weterynarii. W postaci sproszkowanej dawka zmienia się od 60 do 180 ziaren, wziętych w miodzie lub syropie, lub podawana w połowie wrzącej wody.

Korzenie rośliny zawierają olejki eteryczne o właściwościach oczyszczających. Ich działanie sprowadzało się do usuwania podstępnych organizmów dzięki tworzeniu odpowiednich warunków w jelitach. Były one toksyczne dla tasiemców i glist. Działanie tych olejków polegało na unieszkodliwianiu zagrożeń takich jak pasożyty poprzez uniemożliwienie im przyczepienie się do wnętrza błony śluzowej jelit.

Medycyna alternatywna podaje, że, korzenie narecznicy gotowane w oleju lub smalcu, miały stanowiły dobrą maść do gojenia ran. Zewnętrznie korzeń jest stosowany, jako okład w leczeniu ropnia, wrzodów. A także starych ran, obrzęku gruczołów. Nerecznica samcza sprawdza się także w chorobach reumatycznych w tym w bólach gośćcowych. Natomiast wewnętrznie pomaga na choroby śledziony wspiera organizm w leczeniu grypy.

Korzeń jest również przyjmowany wewnętrznie w leczeniu krwotoków wewnętrznych, krwawień macicy, śwince i gorączkach. Korzeń zbierany jest jesienią i może być suszony do późniejszego użycia.

Substancje zawarte w narecznicy samczej mają pozytywny wpływ na cały układ pokarmowy. Posiada ją one działanie polegające na usuwaniu z organizmu zbędnych składników, które nagromadziły się w niekontrolowany sposób. Ich usunięcie przywraca prawidłowe funkcje trawienne. Między innymi roślina również dba o jelita i odpowiednie działanie wątroby.

Narecznica samcza – sposoby użycia

Narecznicę samczą można stosować w postaci sproszkowanego korzenia, jako wyciąg płynny, w postaci kropli.

Olej z narecznicy samczej

  • 5 liści paproci, dobrze wysuszone
  • 4/5 (200 ml) oliwy z oliwek

Wysuszone łodygi włożyć do naczynia i zalać oliwą. Macerować w oleju przez 1 miesiąc. Ostrożnie. Olej ten może być przechowywany przez 6 miesięcy z dala od światła. To idealny olej do masażu mięśni.

Napar

5 dag suszu ziołowego zalać 300 ml wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem. Po 20 minutach, przecedzić i spożywać.

Narecznica samcza występuje w preparatach farmakologicznych jako składnik kapsułek na odrobaczanie. W związku z zawartością substancji działających trująco należy zachować środki ostrożności przy stosowaniu suszonych ziół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...