Kapusta polna – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Kapusta polna

Kapusta polna (łac. brassica rapa) jest to podgatunek kapusty właściwej zarówno ze względu na liście, jak i również nasiona. Nazywana jest także Rzepikiem. Z jej nasion tłoczy się bowiem olej podobny do rzepakowego. Niektórzy botanicy uznają zresztą, iż jest ona podobna do zwykłego rzepaku.  Obszar jej rodzimego występowania Afryka Północna, natomiast rozprzestrzeniła się także w Azji i w Europie.

Kapusta polna znana była od dawnych czasów. Była bardzo rozpowszechniona w starożytnej Grecji i Rzymie. W Polsce uprawiano ją i jadano w XV i XVI wieku, wtedy kiedy na ziemiach polskich panowali Jagiellonowie. W systematyce kapusty polnej istnieją różne klasyfikacje i nazewnictwo. Według najnowszych ustaleń przeprowadzonych przez botaników Germplasm Resources Information Network w obrębie gatunku bassica rapa występuje aż dziesięć podgatunków.

Kapusta polna — charakterystyka

Kapusta polna wytrzymuje ostrzejszy klimat, odpowiadają jej prawie wszystkie gatunki występujących gleb, aczkolwiek najbardziej te próchnicze. Obejmuje wysokość do 170 centymetrów. Liście odziomkowe tworzą rozetę, a u dołu łodygi wyrastają liście ogonkowe, które w kształcie przypominają lirę. Kwiaty natomiast są promieniste, żółte i mają cztery płatki. Skupione są na szczycie łodygi. Owocem natomiast jest łuszczyna.

Kapusta polna kwitnie od kwietnia do maja, więc jest to bardzo krótki okres. Korzeń może być jadalny bądź pastewny i ważyć nawet do około 1,5 kilograma. Ma żółtawy lub biały miąższ, który smakiem przypomina smak ziemniaka. Jest bogaty również w skrobię i cukry. Zawiera również witaminę C i witaminę B, a także wiele soli mineralnych. Jest to smaczne, zdrowe i niskokaloryczne warzywo, w związku z czym powinno o wiele częściej znajdować się w naszym jadłospisie.

Wykorzystywana jest zwłaszcza w kuchni makrobiotycznej. Po dokładnym umyciu kroimy korzeń w kostkę i gotuje w małej ilości wody z dodatkiem tłuszczu. Następnie dodajemy odrobinę soli i cukry do smaku. Po wykonaniu tej czynność można oprószyć ją mąką i posypać pokrojonym koperkiem, bądź natką pietruszki.

Synonimiczne nazewnictwo łacińskie

Do synonimicznego nazewnictwa łacińskiego należy: Brassica rapa, brassica comprestris, brassica comprestris rapa.

Kapusta polna — stosowana wewnętrznie

Stosowana wewnętrznie pomaga w leczeniu przeziębienia, anginy, kataru, zapalenia oskrzeli, łagodzi egzemy i trądzik, zalecana jest chorym na podagrę. Natomiast przy ogólnym wysiłku pomaga zmiksowany koktajl z soku z kapusty polnej, cytryny, natki pietruszki oraz jabłka. Należy dodać do niego odrobinę majeranku i kminku. Tak przyrządzony napój można spożywać raz dziennie.

Wewnętrzne działanie kapusty jest zbawienne przy dolegliwościach gastrycznych, jelitowych, układu krążenia, układu oddechowego, jak również na ogólne osłabienie. Kapusta jest podstawą zdrowej diety i warto mieć na uwadze też to, aby jeść ją na surowo, gdyż wtedy wszystkie składniki odżywcze zostają w pełni przyswojone do naszego organizmu. Wpływa bowiem korzystnie na błonę śluzową naszego układu pokarmowego.

Czasami można pozwolić sobie na dodanie do niej mięsa, natomiast wtedy trzeba pamiętać o tym, iż są to potrawy ciężko strawne i kaloryczne. Specjaliści twierdzą, iż aby dieta z kapusty była w pełni wartościowa należy także pić około litra surowego soku przez około osiem dni.

Kapusta polna — stosowana zewnętrznie

Stosowana zewnętrznie pomaga w leczeniu anginy, jest skuteczna na odmrożenia, jak również czyraki. Natomiast okłady z jej liści mają również doskonałe efekty kosmetyczne, przede wszystkim dzięki dużej ilości występowania siarki, który jest pierwiastkiem korzystnie wpływający na wygląd zewnętrzny skóry, włosów i paznokci. Półgodzinny okład na twarz regeneruje i oczyszcza skórę, poprawia krwiobieg, absorbuje skupiska tłuszczu w tkance podskórnej.

Lista właściwości leczniczych kapusty jest bardzo szeroka, nie sposób zliczyć wszystkich jej zalet, ponieważ większość z nich wciąż jest badana. Warto natomiast w końcu spróbować i samemu ocenić efekty działania naszej swojskiej, polnej kapusty. Należy także pamiętać, iż okłady z liści mogą mieć czasami tak mocne działanie, iż zamiast pomóc mogą zaostrzyć objawy. Dlatego też wszystko należy stosować z umiarem.

Kapusta polna, jako składnik kosmetyków

Kapusta polna, jako składnik kosmetyków staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje właściwości lecznicze. Pozyskiwanie z różnych odmian kapusty, nie tylko z kapusty polej oddziałują bardzo pozytywnie na włosy, skórę, jak również paznokcie. W preparatach kosmetycznych stanowią one składnik regenerujący skórę, działa także korygująco i nawilżająco w stosunku do skóry.

Maska z kapusty sprawia, że skóra tłusta i przetłuszczająca się staje się matowa i witalna, a skóra sucha staje się w pełni nawilżona. Kapustę należy nanieść na skórę na około 15 minut, a następnie przemyć ją chłodną wodą. Aczkolwiek zanim wykona się taki zabieg należy upewnić się, czy nie jesteśmy podatni na uczulenia z jej strony. W przypadku, kiedy dopiero zaczynamy ją stosować, należy nanieść jedynie kapustę na niewielką część skóry.

Kapusta polna — dwuletnia roślina warzywna — co należy o niej wiedzieć?

Kapusta polna, znana również jako kapusta właściwa polna (Brassica rapa L.), jest dwuletnią rośliną warzywną. Jest blisko spokrewniona z rzepą kapustą polną (Brassica rapa subsp. rapa) oraz kapustą pekińską (Brassica rapa subsp. pekinensis), które również są odmianami tego samego gatunku. Istnieje wiele odmian kapusty polnej, a najbardziej popularne to kapusta pekińska i kapusta szatkowana.

Kapusta polna charakteryzuje się szerokimi liśćmi, które tworzą gęstą główkę. Jej liście są zielone lub fioletowe, w zależności od odmiany. Roślina ta preferuje umiarkowane i chłodne warunki klimatyczne. W Polsce kapusta polna jest często uprawiana, zarówno przez rolników jak i w ogrodach amatorskich.

Jedną z ważnych cech kapusty polnej jest jej dwuletni cykl życiowy. W pierwszym roku roślina rośnie i tworzy gęstą główkę liściową, która jest jadalna i bogata w witaminy oraz minerały. W drugim roku kapusta polna kwitnie i wytwarza nasiona. Po zakończeniu tego cyklu roślina zwykle obumiera.

Kapusta polna może być uprawiana z nasion. Ziarenka kapusty polnej można zasiać w odpowiednich warunkach, takich jak wilgotna i żyzna gleba oraz odpowiednie nasłonecznienie. Roślina ta jest również bardzo odporna na mróz i może rosnąć nawet w trudnych warunkach, co czyni ją popularnym wyborem w rolnictwie.

W przypadku uprawy kapusty polnej istotne jest również zwalczanie szkodników i chorób. Istnieją różne metody ochrony roślin, takie jak stosowanie naturalnych środków owadobójczych, systematyczne obserwowanie roślin i usuwanie chorych okazów, oraz odpowiednie nawożenie i podlewanie.

Kapusta polna jest wykorzystywana na różne sposoby w kuchni. Może być spożywana na surowo, dodawana do sałatek lub gotowana jako składnik zup i dań głównych. Kapusta pekińska, będąca odmianą kapusty polnej, jest często używana w potrawach kuchni chińskiej i orientalnej.

Kapusta polna ma także zastosowanie w przemyśle spożywczym. Jest często kiszona, co pozwala na jej dłuższe przechowywanie. Kapusta kiszona jest popularnym składnikiem dań tradycyjnych, takich jak bigos czy gołąbki.

Warto również wspomnieć, że kapusta polna ma różne odmiany, a każda z nich może różnić się smakiem, kształtem i kolorem liści. Cena kapusty polnej może różnić się w zależności od odmiany, sezonu i lokalizacji.

Podsumowując, kapusta polna (Brassica rapa) to dwuletnia roślina warzywna, która jest blisko spokrewniona z rzepą kapustą polną i kapustą pekińską. Może być uprawiana z nasion i jest popularna zarówno w rolnictwie, jak i w kuchni. Jest ważnym źródłem witamin i minerałów oraz jest wykorzystywana na różne sposoby w różnych kulturach kulinarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...