Wężymord niski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Wężymord niski

Wężymord niski (Scorzonera humilis) to gatunek rośliny pochodzenia europejskiego, rosnący z północnej Portugalii przez Francję, Austrii, Węgier i Rumunii na wschód aż do Dźwiny i dorzecza Wołgi. Dalej na południe w środkowych Włoszech, na północ do południowej Norwegii i środkowej Szwecji. Prawie na całym terytorium, ale nieregularnie. W Polsce rośnie na terenach nizinnych oraz niższych obszarach górskich.

Roślina rośnie na wilgotnych łąkach i pastwiskach, rzadziej w liściastych lasach. Preferuje bogate w składniki mineralne, wilgotne gleby piaszczyste, gliniaste o odczynie obojętnym. Wężymord niski kwitnie od maja do lipca.

Wężymord niski to roślina wieloletnia ciemnozielona, posiada wydrążone łodygi rozgałęzione i nierozgałęzione i zawiera jedną główkę kwiatową. Liście są liniowe,ć podłużne i mają gładką krawędź. Kwiaty hermafrodytyczne (kwiat obu płci), jasnożółte lub czasem białawe. Owoce i nasiona są gładkie, rowkowane.

Wężymord niski – właściwości lecznicze

Wężymord niski zatrzymuje komunikacje kworum (ang. Quorum sensing) bakterii gram ujemnych takich jak borrelia dzięki niwelowaniu autoinduktora 1. Elementy czynne rośliny neutralizują wirulencje borrelia poprzez tonuje powstawania błony biologicznej oraz replikację bakterii.

Wężymord niski doskonale wpływa na układ nerwowy dzięki zawartości magnezu. Natomiast odpowiednia ilość wapnia wspiera budowę kości i pomaga podczas odchudzania. Roślina to bogactwo składników mineralnych w tym: fosforu, potasu i żelaza. Witaminy beta – karoten, oraz witaminy z grupy B a także Ci E dobroczynnie działają na prawidłową pracę całego organizmu. Układ immunologiczny dzięki stosowaniu tego zioła zaczyna pracować prawidłowo. Ponadto stwierdzono, że roślina poprawia koncentrację uwagi i jakość skóry.

Osoby pragnące przeprowadzić detoksykację organizmu mogą użyć do tego celu wywaru z rośliny. Badania potwierdzają udział wężymordu w wiązaniu metali ciężkich i eliminowania toksyn gromadzących się w ciele człowieka. Najważniejszą funkcją zioła jest jego niski indeks glikemiczny, dzięki czemu mogą bezpiecznie z niego korzystać diabetycy. Wchłanianie rośliny w organizmie odbywa się wolno, dzięki czemu po jej spożyciu długo nie odczuwa się uczucia głodu.

Wężymord niski – zastosowanie

Wężymord niski był wykorzystywany w tradycyjnej medycynie wielu krajów i okazał się cennym surowcem leczniczym. Korzeń zawiera substancje wpływające na uzdrawianie.

Roślina używana jest w leczeniu takich schorzeń jak:

  • Rany.
  • Stany zapalne.
  • Obrzęki stawów.
  • Jako środek przeciwbólowy.

W średniowieczu wężymord był już stosowany do leczenia takiej choroby zakaźnej jak dżuma, a następnie zauważono, że chroni ludzi po ukąszeniu węża. Zawartość inuliny w roślinie skutecznie obniża cholesterol HDL, chroniąc organizm człowieka przed zmianami miażdżycowymi. Zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka jest wysokie ciśnienie tętnicze, jednak spożywając wężymord niski można w łagodny a skuteczny sposób unormować ciśnienie.

Problemy układu pokarmowego zaburzają prawidłowe trawienie oraz niszczą błonę śluzową żołądka. Dzięki regularnemu spożywaniu tej rośliny leczniczej można doprowadzić do uzdrowienia jego pracy. Takie działanie można osiągnąć właśnie dzięki inulinie, która wpływa na pobudzanie wzrostu dobrej flory bakteryjnej w organizmie. Poprawieniu ulega nie tylko trawienie, ale również metabolizm, niwelując przykre następstwa zaparć.

Roślina jest prawidłowo trawiona przez organizm, wpływając na zwiększenie energii i pomoc w redukcji wagi ciała. Utrzymujące się przez dosyć długi czas uczycie sytości, pozwala zachować odpowiednie odstępy miedzy posiłkami

Wężymord niski może odciążyć serce, oczyścić wątrobę, dzięki nie wystąpią dolegliwości związane z zaburzeniem jej działania. Wato wiedzieć, że roślina oczyszcza także nerki, dzięki czemu sprawniej przeprowadzają filtrowanie, hamując tworzenie się szkodliwych złogów.

Pozytywny wpływ wężymorda niskiego na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego sprawia, że z powodzeniem mogą przyjmować go osoby po przebytych ciężkich chorobach lub w czasie ich trwania. Ponadto ludzie wykonujący pracę wymagającą dużego wysiłku fizycznego i umysłowego, mogą wzmacniać się preparatami z tym zielem.

Wężymord niski – sposoby użycia

Korzeń rośliny poddawany jest suszeniu, albo przeznaczany jest do przygotowania leczniczej nalewki.

Nalewka z wężymorda niskiego

3 porcje korzenia zalać trzema porcjami dobrze podgrzanego alkoholu (30%). Następnie nalewka powinna być odstawiona w chłodne miejsce na około 14 dni, po czym można spożywać ją do trzech razy dziennie po 5 ml.

Korzeń wężymorda niskiego można spożywać w formie sproszkowanej do trzech razy dziennie po jednej łyżeczce.

Wywar z wężymorda niskiego

1 łyżkę pokruszonego korzenia (suszonego) zalać 2 szklankami gorącej wody, gotować na niewielkim ogniu przez około 10 minut. Następnie pozostawić w garnku na 2 godziny do lepszego wydobycia cennych substancji leczniczych. Następnie przecedzić. Spożywanie zalecane przez zielarzy to: pół szklanki do 3 razy dziennie, zawsze przed jedzeniem (około pół godziny).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...