Barwinek różowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Barwinek różowy

Barwinek różowy (Catharantus roseus) jest rośliną kwitnącą latem, nie straszne są dla niej upały. To tropikalna krzewina, która jest krótkowieczna. Należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae). Uprawiana jest  w strefie tropikalnej oraz subtropikalnej. Jej system korzeniowy jest palowego typu, długość wynosi 25-35 cm, posiada liczne korzenie boczne w kolorze jasnożółtym.

Barwinek różowy charakteryzuje się specyficznym zapachem. Z szyjki korzeniowej wyrasta pęd o wysokości 80cm. Na wierzchołkach gałązek rosną pięciopłatkowe kwiaty w kolorze różu i bieli, najczęściej posiadają ciemne oczko. Są zapylane przez owady oraz mogą również zapylać się same. Opadają zanim zwiędną. Owoce są ukryte pod liśćmi, składają się wąskich oraz cylindrycznych mieszków. W nich znajdują się rowkowane nasiona.

Na Madagaskarze roznoszą je mrówki. Liście są w kształcie owalu o długości 9 cm i szerokości 3,5cm. Są ciemnozielona, bardzo błyszczące. Barwinek różowy wymaga słonecznego i ciepłego miejsca do uprawy. Najlepiej jest, gdy rośliny rosną w miejscu zadaszonym, gdyż po zmoknięciu tworzą się na nich liczne plamy. Barwinek różowy pojawia się w sprzedaży już w maju.

Bardzo szybko rosną, najbardziej, gdy nastaną ciepłe noce. Bardzo długo kwitną i zachowują swój urok. Kwitną, aż do jesieni. Jeśli chodzi o podłoże to chcąc posadzić w pojemniku, należy zastosować ziemię balkonową, czyli próchniczo-torfową z dodatkiem piasku. Odczyn powinien być lekko kwaśno. Jeśli chcemy posadzić na rabatach, musimy pamiętać, że najlepsza będzie ziemia gliniasto-piaszczysta, która jest średnio żyzna. Powinna być wzbogacona w próchnicę.

Barwinek różowy powinien być często podlewany, szczególnie w upalne dni. Warto pamiętać, że należy barwinek odpowiednio nawozić. Gdy mamy do czynienia z barwinkiem w pojemniczku, należy nawozić go przez cały sezon nawozem do roślin kwitnących, zaleca się stosowanie niskich dawek. Jeśli barwinek różowy jest hodowany na rabatach powinno się go nawozić 2-3 razy do połowy sierpnia.

Barwinek różowy jest rośliną, którą się uważa za symbol wiecznej miłości i witalności. Kiedyś uważano, że posiada ona właściwości magiczne. Wielu ludzi suszyło kwiaty barwinka, aby odpędzić złe siły i moce.

W Polsce barwinek różowy jest uprawiany jako pokojowa roślina. Rozmnażanie odbywa się poprzez wysiewanie nasion w marcu lub latem poprzez ukorzenianie niezdrewniałych sadzonek pędowych. Zimą przechowuje się je w jasnym pomieszczeniu w temperaturze około 10 stopni Celcjusza.

W krajach o klimacie ciepłym jest uprawiana jako roślina ogrodowa.

Barwinek różowy – właściwości lecznicze

Barwinek różowy jest stosowany w medycynie, ponieważ posiada właściwości lecznicze, zawiera alkaloidy, czyli wikaminę, wincynę oraz winkanorynę. Obniżają one ciśnienie oraz mają działanie przeciwskurczowe. Winkamina jest odpowiedzialna za polepszenie krążenia mózgowego. Barwinek różowy ma również działanie przeciwcukrzycowe, przeciwkrwotoczne, a także przeciwbólowe.

Barwinek różowy wzmacnia serce oraz działa odtruwająco na organizm. Poprawia pamięć, wspomaga leczenie anemii, a także działa przeciwmiażdżycowo i przeciwbiegunkowo. Barwinek różowy jest zalecany szczególnie w kłopotach z pamięcią, zawrotach i bólach głowy, miażdżycy, nadciśnieniu, niestrawności oraz przy nadmiernych i bolesnych krwawieniach miesiączkowych.

Zawiera on również takie alkaloidy jak johimbina, ibogaina oraz rezerpina. W medycynie chińskiej barwinek był stosowany przy leczeniu takich chorób jak ziarnica złośliwa, malaria oraz cukrzyca. W onkologii zastosowanie znajdują dwa alkaloidy barwinka różowego: winkrystyna ( vincristin) oraz winblastyna (vinblastin). Posiadają one właściwości cytoksyczne, działają antymitotycznie, hamują rozrost tkanki nowotworowej.

Winblastynę stosuje się w leczeniu raka piersi, jądra, chłoniaków. Winkrystynę natomiast stosuje się w terapii ostrej białaczki limfoblastycznej, chłoniaków ziarniczych oraz nieziarniczych. Liście barwinka mają w sobie około 0.0003% winkrystyny oraz winblastyny.  Suma zawartości alkaloidów wynosi od 0.8 do 4%, jest to uzależnione od gleby, wieku rośliny oraz odmiany i regionu.

Barwinek różowy – zastosowanie

Barwinek różowy jest stosowany również przy leczeniu osób, które mają tendencję do słabnięcia, gdyż jest to roślina, która zwiększa podaż tlenu dla mózgowia. Znajduje on swoje zastosowanie również przy leczeniu wrzodów, oparzeń oraz zapaleń migdałków. Są dostępne gotowe preparaty do kupienia w aptece. Poprawiają przepływ krwi, stosowane są przy zaburzeniach ukrwienia mózgu, przy zmianach naczyń oka i błędnika oraz zmianach miażdżycowych.

Barwinek różowy jest stosowany do produkcji leków przeciwzapalnych. Sok uzyskiwany z liści barwinka różowego działa kojąco na ukąszenia owadów oraz przyspiesza gojenie się ran. Wyciągi z rośliny, jeśli są spożywane doustnie są bardzo toksyczne dla organizmu. Należy je stosować tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Przedawkowanie może być trujące dla organizmu, dlatego należy bardzo uważać i stosować tylko według zaleceń lekarza.

Barwinek różowy – sposób użycia

Surowcem leczniczym barwinka jest jego ziele. Można go nabyć w aptece, gdzie są dostępne gotowe preparaty z barwinka. Roślina ta jest objęta częściowo ochroną gatunkową, lecz w aptece możemy ją bez żadnego kłopotu kupić w postaci preparatów na bazie barwinka. Doskonale się on sprawdzi przy zaburzeniach ukrwienia mózgu, które jest spowodowane na przykład udarem mózgu, zmianami miażdżycowymi. Barwinek różowy posiada również działanie odtruwające oraz obniża ciśnienie krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...