Mięta zielona – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Mięta zielona

Mięta zielona (Mentha spicata) jest to powszechnie znana roślina z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z Egiptu, ale jest obecna w wielu regionach świata o klimacie umiarkowanym. Uprawiana przede wszystkim we Włoszech, we Francji oraz na Bałkanach – głównie jako przyprawa. Od dawna jest bardzo powszechnie dostępna w wielu domach na terenie wielu krajów europejskich, ceniona przede wszystkim za szereg właściwości leczniczych oraz pozytywnie oddziałujących na organizm.

W Polsce jest antropofitem. Rośnie zarówno na łąkach i polach jako roślina dzika, jak i jest uprawiana w przydomowych ogródkach oraz w doniczkach na balkonach.

Mięta zielona – zastosowanie

Roślina osiąga maksymalny wzrost do 120 cm. Przeważnie jednak jest dużo niższa i mierzy od 40 do 60 cm. Posiada przekrój kwadratowy. Pod ziemią roślina wytwarza grube kłącza. Główną częścią rośliny są jej liście, umieszczone w sposób gałęzisty – są one przeważnie podługowate, najszersza ich część to ta przy nasadzie. Ziele mięty zielonej zbierane są dwu bądź trzykrotnie w sezonu.

Mięta zielona jest bardzo powszechnie stosowana w kuchni, jako przyprawę oraz dodatek do wielu dań. Liście mięty mogą być dodawane zarówno do ciast, jak i do warzywnych czy owocowych sorbetów, orzeźwiających soków i kompotów, jak również jako dodatek do sałatki. Miętę zieloną bardzo często wykorzystuje się w wielu alkoholach i do przyrządzania drinków (na przykład popularne Mojito).

Mięta zielona ze względu na to, że jest bogatym źródłem wielu witamin, takich jak na przykład witamina A oraz witamina B3 jest bardzo chętnie wykorzystywana w ziołolecznictwie w leczeniu wielu chorób oraz przejściowych niedyspozycji. Biorąc pod uwagę skuteczność działania tej rośliny, badania wykazują, że nie ma większych różnic pomiędzy sposobem i siłą działania mięty zielonej w postaci świeżej, jak tej, która została odpowiednio ususzona.

Z innych zastosowań mięty zielonej wysuwa się przede wszystkim jej właściwości silnie aromatyczne. Dlatego też bardzo często jest stosowana jako naturalny środek odstraszający różnego rodzaju robactwo – począwszy od moli ubraniowych, jak i pcheł oraz wszy.

Dzięki dużej zawartości olejków eterycznych w mięcie zielonej, z rośliny uzyskuje się mentol. Jest on ważnym składnikiem wielu produktów, takich jak kosmetyki, perfumy oraz wiele lekarstw.

Mięta zielona – właściwości lecznicze

Mięta zielona ma przede wszystkim niezwykle korzystny wpływ na procesy trawienny organizmu. W znaczny sposób wspomaga pracę wszystkich narządów układu trawienia. Liście mięty zielonej zwiększają wydzielanie soku żołądkowego oraz pobudzają wytwarzanie większej ilości żółci. Wszystko to sprawia, że mięta zielona jest polecana wspomagająco przy leczenia schorzeń wątroby. Dodatkowo zawarte w mięcie substancje usprawniają pracę jelit.

Herbata z mięty zielonej bądź zaparzone ususzone liście tej rośliny świetnie działają na wszelkie problemy żołądkowe. Są więc polecane dla wszystkich osób, które mają problemy z trawieniem oraz wiele związanych z tym dolegliwości, na przykład bóle brzucha, czucie zgagi, poczucie ciężkości, wzdęcia, mdłości czy nawet biegunkę.

Dodatkowo mięta zielona posiada nieznaczne działanie uspokajające. Może więc być stosowana jako łagodny środek dla poskromienia nerwów oraz jako środek mający na celu wyciszenie organizmu i pozbycie się stresu. Mięte wskazuje się jako jedno z polecanych ziół przed stresującymi wydarzeniami, celem zapobiegnięcia nieprzyjemnościom ze strony układu pokarmowego – na przykład przed ważnym spotkaniem czy egzaminem.

Mięta zielona posiada także właściwości przeciwbakteryjne. Może więc być stosowana jako środek łagodzący niezbyt duże stany zapalne – na przykład przy problemach skórnych twarzy.

Mięta zielona – sposób użycia

Napar z suszonych liści mięty zielonej

Stosowany przede wszystkim we wszelkich problemach ze strony żołądka i reszty układu pokarmowego. Wystarczy zalać pół garści ususzonych liści mięty zielonej gorącą wodą (nie wrzącą) i parzyć przez około 5 minut. W zależności od upodobań, napar można odcedzić od suszu. Pić do kilku filiżanek dziennie – według aktualnych potrzeb.

Napar ze świeżych liści mięty zielonej

Świeżo zebrane liście mięty zielonej (najlepiej z miejsca, które jest osłonięte od działania szkodliwych substancji, takich jak herbicydy czy spaliny samochodowe – na przykład z osłoniętego przydomowego ogródka bądź z doniczki na swoim balkonie) dokładnie umyć. Wrzucić do szklanki i zalać gorącą wodą – parzyć przez około 5 minut, może być pod przykryciem. Pić do kilku szklanek dziennie.

Nalewka z mięty zielonej – idealna na rozgrzanie się

Składniki – garść świeżych liści mięty, 1 litr spirytusu, szklanka przegotowanej wody, 200 gram cukru (najlepiej brązowego, ale może być również zwykły biały cukier), opcjonalnie – kilka sztuk ziela angielskiego

Liście mięty należy dokładnie umyć oraz porwać na mniejsze kawałki. Wrzucić je do wielkiego słoja bądź sporej wielości butelki. Zalać spirytusem oraz szczelnie zamknąć, a następnie odstawić w ciepłe miejsce na 7 dni. Po tym czasie nalewkę filtrujemy – najwygodniej za pomocą zwykłej gazy.

Kolejno podgrzewamy wodę z cukrem i wlewamy do nalewki. Delikatnie mieszamy i przelewamy do mniejszych butelek, które należy odpowiednio zakorkować. Nalewka jest zdatna do spożycia zaraz po wykonaniu – warto jednak pozwolić jej odstać choć kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Widlicz Zeillera – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Widlicz Zeillera (łac. Diphasiastrum zeilleri), zwany inaczej widłakiem Zeillera lub...
Tobołki przerosłe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Tobołki przerosłe (Thlaspi perfoliatum L.) – świat roślin to nieodzowny...
Róża kutnerowata – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Róża kutnerowata (Rosa tomentosa Smith), będąca jednym z przedstawicieli rodziny...
Sierpik barwierski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia
Sierpik barwierski (Serratula tinctoria L.) jest wieloletnią rośliną zielną, należącą...