Szczepionki na grypę – pozytywne działanie szczepionki na grypę?

szczepionki na grypę

Szczepionki na grypę to najskuteczniejszy sposób, aby uchronić się przed zachorowaniem. Grypa jest poważną chorobą, która może prowadzić do hospitalizacji, a czasami nawet śmierci. Każdy sezon grypy jest inny, a zakażenie grypą może dotyczyć ludzi w różny sposób, ale miliony ludzi przechodzie grypę każdego roku. Natomiast setki tysięcy osób jest hospitalizowanych, a tysiące lub dziesiątki tysięcy osób umiera z powodu przyczyn związanych z grypą.

Nawet zdrowi ludzie mogą być bardzo chorzy na grypę i rozpowszechniać je na innych. Badania oszacowały, że hospitalizacje związane z grypą od roku 2010 wahały się od 140 000 do 710 000, a obliczenia dotyczące zgonów związanych z grypą wahały się od 12 000 do 56 000.

W sezonie grypy wirusy grypy krążą na wyższych szczeblach w populacji na całym świecie. Coroczne szczepienie przeciwko grypie jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozprzestrzeniania jej na inne osoby. Kiedy więcej osób zaszczepia się przeciwko grypie, mniej rozprzestrzenia się ona wśród społeczności?·

Jak działają szczepionki na grypę?

Szczepienie przeciw grypie powoduje, że przeciwciała rozwijają się w organizmie około dwóch tygodni po szczepieniu. Te przeciwciała zapewniają ochronę przed zakażeniem wirusami znajdującymi się w szczepionce.

Szczepionka przeciw grypie sezonowej chroni przed wirusami grypy, które według wskazań przeprowadzonych badań, będą najbardziej popularne w nadchodzącym sezonie. W celu ochrony przed trzema wirusami grypy produkowane tradycyjne szczepionki przeciw grypie (tzw. Trójwartościowe szczepionki); Wirusa grypy A (H1N1), wirusa grypy A (H3N2) i wirusa grypy typu B. Istnieją również szczepionki przeciwko grypie ochraniające przed czterema wirusami grypy (zwane szczepionkami „czterowalnymi”). Szczepionki te chronią te same wirusy, co szczepionka trójwartościowa i dodatkowy wirus B.

Jakie rodzaje szczepionek przeciw grypie są dostępne?

Zalecane jest stosowanie szczepionek przeciwko grypie (w tym inaktywowanych szczepionek przeciw grypie i szczepionek przeciwko grypie) w okresie 2016-2017. W okresie 2016-2017 nie powinna być stosowana szczepionka przeciwko grypie z nosa (żywą atenuowaną szczepionkę przeciwko grypie lub LAIV). Będą dostępne szczepionki przeciw grypie trójwartościowej (trójkątnej) i czterowalentnej (czteroskładnikowe).

Szczepionki przeciw trójwartościowe grypy obejmują:

Standardowe dawki trójwartościowe (IIV3) wytwarzane z zastosowaniem wirusa hodowanego w jajach. Różne szczepienia przeciw grypie są zatwierdzane dla różnych grup wiekowych. Większość gryp jest podana w ramieniu (mięśnie) za pomocą igły. Jedna trójwartościowa formuła szczepionki może być podawana z wtryskiwaczem strumieniowym, dla osób w wieku od 18 do 64 lat.

Wysokiej dawki trójwartościowego wstrzyknięcia, zatwierdzone są dla osób w wieku 65 lat i starszych. Rekombinowany, trójwartościowy strzał, który jest wolny od jaj, zatwierdzony dla osób w wieku 18 lat i starszych.

Trwała szczepionka przeciw grypie wykonana z adiuwantem (składnikiem szczepionki, który pomaga uzyskać lepszą odpowiedź immunologiczną w ciele pacjenta), zatwierdzony dla osób w wieku 65 lat i starszych (nowy w tym sezonie).

Szczepionki przeciwko czterowalentnym szczepionkom przeciw grypie obejmują:

Czterowalentne szczepienia przeciw grypie dopuszczone są do stosowania w różnych grupach wiekowych. Czterorwalna szczepionka przeciw grypie zawiera wirus hodowany w kulturze komórkowej, zatwierdzony dla osób w wieku 4 lat i starszych (nowy w tym sezonie).

W sezonie gry w sezonie 2016-2017 zalecane są coroczne szczepienia przeciwko grypie wszystkimi osobom w wieku 6 miesięcy i starszym z inaktywowaną szczepionką przeciwko grypie (IIV) lub zrekombinowaną szczepionką przeciw grypie (RIV). W okresie 2016-2017 nie powinna być stosowana szczepionka przeciwko grypie z nosa (żywą atenuowaną szczepionkę przeciwko grypie lub LAIV).

Szczepionki na grypę, czyli kiedy należy zaszczepić się?

Szczepienie przeciwko grypie powinno się rozpocząć pod koniec października. Jednakże, dopóki wirusy grypy krążą, szczepienia powinny być oferowane w całym sezonie grypy, nawet w styczniu lub później. O ile sezonowe grypy mogą wystąpić już w październiku, to w większości sezonów pory szczytu w zakresie grypy osiąga się w styczniu lub później.

Ponieważ w organizmie trwa około dwóch tygodni po szczepieniu przeciwciał przeciwko ludzkiej infekcji wirusem grypy, najlepiej jest, aby ludzie zaszczepili się, zanim zaczną rozprzestrzeniać się grypy w ich społeczności. Szczepionka przeciw grypie jest wytwarzana przez prywatnych producentów, a czas ich dostępności zależy od momentu zakończenia produkcji.

W badaniu dotyczącym skuteczności szczepionki przeciwko grypie u kobiet w ciąży stwierdzono, że szczepienie zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrej infekcji dróg oddechowych związanych z grypą o około połowę. Istnieją badania, które wskazują, że szczepionka na  grypę u kobiet w ciąży może zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę u jej dziecka o połowę. To ochronne korzyści obserwowano przez okres do czterech miesięcy po urodzeniu.

Szczepienie na grypę może również powodować łagodniejsze nasilenie choroby, jeśli dana osoba zachoruje. Pierwsze szczepienie chroni również inne osoby, w tym osoby, które są bardziej podatne na ciężką chorobę grypy, jak dzieci, osoby starsze i osoby z niektórymi chronicznymi chorobami.

W Polsce dostępne były następujące szczepionki na grypę (sezon 2016/2017).

VAXIGRIP szczepionka na grypę inaktywowana, zawierająca, jako antygeny wirusa grypy, sporządzony w postaci zawiesiny do podania domięśniowego lub podskórnego. Szczepionka należy do grupy szczepionek II generacji.

Influvac szczepionki na grypę, inaktywowana zawierająca oczyszczone antygeny powierzchniowe wirusa grypy przygotowana w postaci zawiesiny do podania domięśniowego lub podskórnego. Szczepionka należy do grupy szczepionek III generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Małpia ospa — zakażenie, objawy choroby zakaźnej
Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca,...
Gen ostatniej szansy – czym jest gen ostatniej szansy?
Gen ostatniej szansy to nic innego jak gen oporności na...
Różyczka bezobjawowa – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka
Różyczka bezobjawowa występuje w około 20% do 50% zakażeń. W...
Lek na ebolę (ZMapp) – czy ZMapp działa skutecznie w leczeniu Eboli?
Lek na ebolę jest w trakcie opracowywania, ale nie został...