Masz te objawy? To znak, że Twoja wątroba niedomaga!

Masz te objawy? To znak, że Twoja wątroba niedomaga!

By nasz organizm funkcjonował prawidłowo, musimy o niego dbać każdego dnia. Niestety zwykle przypominamy sobie o konieczności dbania o zdrowie, gdy to zdrowie zaczyna szwankować, czyli w momencie, kiedy zaczynamy się źle czuć i poszukujemy przyczyny wspomnianych dolegliwości oraz sposobu na ich wyeliminowanie. Zwykle jednak, zanim pojawią się poważne objawy choroby, występują objawy sygnalizujące, które często są jednak bagatelizowane przez pacjentów – tak jest właśnie w przypadku chorej wątroby. Gdy narząd ten niedomaga, pojawia się szereg objawów, których nie należy lekceważyć. Po czym poznać, że wątroba jest chora i jakie leki na wątrobę zastosować? Jak zadbać o wątrobę, by nie musieć jej leczyć? Sprawdzamy!

Po czym poznać, że wątroba jest chora?

Wątroba jest ważnym narządem, który pełni w ciele człowieka kluczowe dla jego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania funkcje. Można do nich zaliczyć funkcję metaboliczną i magazynującą, a także funkcję filtracyjną i detoksykacyjną. Na kondycję wątroby wpływa negatywnie wiele czynników – można do nich zaliczyć między innymi złej jakości dietę, niektóre leki, toksyny i infekcje, używki oraz szereg innych czynników. O fakcie, że wątroba nie jest w najlepszej kondycji, pacjenci często nie wiedzą latami. Mogą nie obserwować bowiem żadnych objawów bądź obserwować objawy na tyle niespecyficzne, że przypisują je innym przyczynom. Jakie sygnały daje chora wątroba? Oto wybrane z nich:

  • przebarwienia skórne,
  • świąd skóry,
  • nadwrażliwość skóry,
  • zmiana barwy moczu na ciemniejszą,
  • obrzęki,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • pogorszone samopoczucie.

Czy wątroba boli?

Jedną z dolegliwości, które mogą świadczyć o tym, że nasza wątroba niedomaga, jest ból. W którym miejscu boli wątroba? Dolegliwości bólowe zwykle dotyczą prawej strony brzucha. Ból obejmuje najczęściej obszar pod przeponą, chociaż może mieć też charakter promieniujący, przez co pacjenci odczuwają go również w nieco odsuniętych obszarach brzucha. W tym miejscu należy jednocześnie podkreślić, że sama wątroba nie boli. Narząd ten nie ma unerwienia czuciowego, zatem dolegliwości, które odczuwa pacjent, zwykle są związane z powiększeniem wątroby i jej uciskiem na inne narządy. Ucisk ten może powodować dyskomfort lub właśnie ból. Jak boli wątroba? Dolegliwości odczuwane przez pacjentów mogą mieć różny charakter. Często pacjenci opisują swój ból jako uciskowy, chociaż zdarza się również, że występuje u nich ból o charakterze kłującym. Dolegliwości bólowe mogą być stałe, a mogą też się pojawiać bądź nasilać w konkretnych sytuacjach, w tym po nadmiernym spożyciu alkoholu.

Jak dbać o wątrobę codziennie?

O wątrobę należy dbać regularnie. Jest to co prawda narząd, który ma zdolność do regeneracji, jednak jest ona ograniczona. Podstawą w tym przypadku powinna być oczywiście zdrowa dieta. Należy unikać żywności o wysokim stopniu przetworzenia, a także potraw tłustych, w tym w szczególności bogatych w tłuszcze trans. Unikamy również żywności, w której znajduje się wiele zmodyfikowanych dodatków, gdyż one także stanowią duże obciążenie dla wątroby. Aby dbać o wątrobę, należy też ograniczyć zbędne spożywanie leków i suplementów – pacjenci mają tendencję do przyjmowania medykamentów w nadmiarze, bez konsultacji z lekarzem, co jest bardzo obciążające dla wątroby. Dbanie o wątrobę to też pilnowanie higieny przygotowywania i spożywania posiłków. Jeśli natomiast pojawią się już objawy wskazujące na to, że wątroba niedomaga, mogą pomóc leki na wątrobę dostępne bez recepty – nie stosujmy ich jednak w zamian wizyty u lekarza.

Chora wątroba – kiedy do lekarza?

Dolegliwości ze strony wątroby pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć, gdyż rola tego narządu w organizmie jest ogromna. Jeśli zatem pacjent obserwuje objawy, które mogą świadczyć o problemach z wątrobą, powinien się zgłosić do lekarza. W tym przypadku nie ma co zwlekać z konsultacją medyczną, gdyż poleganie jedynie na domowych sposobach czy wskazówkach z internetu o wątpliwej skuteczności może przynieść więcej szkody niż pożytku. Na początek można się zgłosić do lekarza rodzinnego, jednak w przypadku konieczności bardziej szczegółowych badań czy leczenia pacjent zostanie zapewne skierowany do hepatologa, czyli specjalisty od chorób wątroby. Lekarz, po analizie wyników zleconych badań, zapewne przepisze pacjentowi odpowiednie leki na wątrobę oraz wyda zalecenia dietetyczne, których przestrzeganie jest niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Rezerwacja miejsc na turnusie rehabilitacyjnym PFRON w 2024 roku: Kompleksowy przewodnik
Najlepszy moment na rezerwację miejsca na turnusie rehabilitacyjnym Rezerwacji na...
Zalety psychologicznej terapii online: dostępność, dyskrecja i skuteczność w jednym
Jak można umówić się do psychologa online? Jeśli zechcesz umówić...
Masz te objawy? To znak, że Twoja wątroba niedomaga!
Po czym poznać, że wątroba jest chora? Wątroba jest ważnym...
Gojenie ran bez antybiotyków – odpowiedzialne podejście do leczenia
Nadmiar antybiotyków w obecnym świecie Nadmierne i nieodpowiednie stosowanie antybiotyków...