Jak wybrać dobrą polisę na życie?

jak wybrać dobrą polisę na życie

Rozważasz zakupienie polisy na życie, ale nie wiesz do końca, na które kryteria zwracać uwagę? W poniższym tekście postaramy się przybliżyć temat i ułatwić podjęcie dobrego decyzji. Zapraszamy do lektury.

Polisa na życie ochronna lub mieszana

Pierwszym krokiem w wyborze dobrej polisy na życie jest określenie celu, dla którego chcemy się ubezpieczyć. Przykładowo, główny lub jedyny żywiciel rodziny, który chce zapewnić swoim bliskim zabezpieczenie finansowe na wypadek swojej śmierci lub poważnego zachorowania powinien wybrać polisę ochronną. Bardzo często polisę tego typu wykupują osoby spłacające kredyt hipoteczny, które w przypadku problemów zdrowotnych mogą liczyć na pomoc finansową. Dla odmiany ktoś, kto myśli o częściowej ochronie, a przy okazji chce gromadzić kapitał na przyszłość, powinien wybrać polisę mieszaną, w której część składki przeznaczana jest na ochronę, a reszta jest inwestowana. Nie wolno mieszać pojęć: ochrona i gromadzenie kapitału, aby w przyszłości uniknąć nieporozumień, gdyby doszło do konieczności wypłaty środków z polisy.

Wybierając ubezpieczenie na życie dopasuj składkę do możliwości finansowych

Kolejna sprawa to wysokość składki, czyli kwoty, którą będziemy co miesiąc wpłacać do ubezpieczyciela.
Składka zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj i zakres ubezpieczenia, wysokość sumy ubezpieczenia, wiek, stan zdrowia, płeć, zawód, styl życia, czas trwania umowy ubezpieczenia, częstotliwość płatności, umowy dodatkowe.

Tak czy inaczej, wysokość sumy ubezpieczenia będzie rosła wraz ze składką. Nie dajmy się jednak zwieść.
Maksymalna kwota ubezpieczenia np. 1 mln zł na wypadek śmierci może działać na wyobraźnię. Pamiętajmy jednak, że pociągnie to za sobą konieczność płacenia składki w wysokości nawet kilkuset złotych miesięcznie, a to może nadmiernie obciążyć nasz budżet domowy. Sprawdź ranking ubezpieczeń na życie (https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/)

Przeczytaj OWU i zakres polisy, zanim cokolwiek podpiszesz

OWU to dokument, który określa prawa i obowiązki stron umowy, czyli ubezpieczyciela i ubezpieczonego. Zakres polisy to część OWU, która określa m.in.:
– jakie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem,
– jakie są wyłączenia i ograniczenia,
– jakie są warunki wypłaty świadczenia,
– jakie są możliwości zmiany lub rozwiązania umowy.

To, co jest zapisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia jest bardzo ważne, ponieważ stanowi podstawę do ustalenia, czy i kiedy otrzymamy świadczenie z ubezpieczenia. Dlatego należy je dokładnie przeczytać i zrozumieć, zanim zdecydujesz się na zakup polisy. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania, skonsultuje je z agentem ubezpieczeniowym.

Sprawdź warunki rezygnacji z polisy

Przedostatni punkt dotyczy warunków rezygnacji z polisy, na wypadek, gdybyśmy chcieli z niej zrezygnować przed upływem czasu trwania umowy. Rezygnacja może być spowodowana np. zmianą sytuacji życiowej, finansowej lub zdrowotnej, niezadowoleniem z ubezpieczenia, znalezieniem lepszej oferty itd.
Problem w tym, że indywidualne ubezpieczenie może być obwarowane różnymi ograniczeniami, a rezygnacja z niego może nieść ze sobą różne konsekwencje np. konieczność zapłaty kar umownych, utratą części zgromadzonego kapitału z utratę ulg podatkowych.

Skorzystaj z rankingu ubezpieczeń, aby zaoszczędzić na poszukiwaniach

Bogaty wybór polis na życie sprawia, że znalezienie tej jednej stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego chcąc oszczędzić sporo czasu, warto sięgnąć po sprawdzone narzędzia w postaci rankingu ubezpieczeń.
Każdy dobry ranking jest aktualizowany na bieżąco, na podstawie danych dostarczanych przez ubezpieczycieli i opinie klientów. Korzystanie z niego jest proste i intuicyjne, ponieważ wystarczy podać kilka podstawowych informacji, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia, cel ubezpieczenia, suma ubezpieczenia, aby otrzymać dopasowaną ofertę.

Podsumowanie

Zakup polisy na życie to ważna i odpowiedzialna decyzja, która może mieć duży wpływ na nasze życie i życie naszych bliskich. Dlatego warto poświęcić czas i uwagę na wybór polisy, która spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Oto pięć kroków, których warto się trzymać.

– wybór rodzaju polisy
– dopasuj składkę do możliwości finansowych
– przeczytaj dokładnie OWU polisy
– sprawdź warunki rezygnacji z polisy
– skorzystaj z rankingu ubezpieczeń, aby oszczędzić czas

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pomoże nieco w dokonaniu zakupu dobrej polisy na życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Czy kwasy omega 3 warto podawać dzieciom?
Omega 3 to substancje, które w ostatnich latach są szeroko...
Rezerwacja miejsc na turnusie rehabilitacyjnym PFRON w 2024 roku: Kompleksowy przewodnik
Najlepszy moment na rezerwację miejsca na turnusie rehabilitacyjnym Rezerwacji na...
Zalety psychologicznej terapii online: dostępność, dyskrecja i skuteczność w jednym
Jak można umówić się do psychologa online? Jeśli zechcesz umówić...
Masz te objawy? To znak, że Twoja wątroba niedomaga!
Po czym poznać, że wątroba jest chora? Wątroba jest ważnym...