Przygotowanie do rezonansu – o czym trzeba wiedzieć?

Przygotowanie do rezonansu – o czym trzeba wiedzieć?

Rezonans magnetyczny (MR) jest w pełni nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem diagnostycznym, które odbywa się z wykorzystaniem pola magnetycznego oraz fal radiowych. W jego wyniku otrzymujemy szczegółowy obraz tkanek i narządów ludzkiego organizmu. Zazwyczaj czas jego trwania wynosi od ok. 20 do 60 minut i zależy od rodzaju badanej części ciała.

Przed przystąpieniem do diagnozowania należy pamiętać o ewentualnej konieczności przygotowania się do niego i kilku innych, ważnych kwestiach. Należy np. liczyć się z niedogodnością związaną z hałasem generowanym w trakcie pracy maszyny, koniecznością pozostania w nieruchomej pozycji leżącej oraz ograniczoną przestrzenią, w której musi przebywać badany.

Najważniejsze kwestie, o których warto wiedzieć przed wykonaniem MR

Odpowiednio przygotowany i świadomy pacjent zazwyczaj lepiej zniesie ewentualny dyskomfort związany z badaniem diagnostycznym. Oczywiście, w przypadku rezonansu magnetycznego, nie należy obawiać się bólu czy ekstremalnie nieprzyjemnych doznań. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych punktach.

  • Aby uzyskać prawidłowe obrazowanie, w poszczególnych przypadkach badanie będzie wymagało dożylnego podania tzw. środka kontrastowego. Stosowany jest on tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach. Kontrast aplikowany jest na polecenie lekarza, a pacjent każdorazowo może nie wyrazić zgody na jego podanie. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku wartość diagnostyczna badania może znacznie się obniżyć.
  • Przed rezonansem, w którym nie ma konieczności dożylnego podania kontrastu, nie jest wymagane pozostanie przez pacjenta na czczo przed badaniem.
  • W przypadku gdy planowane jest zastosowanie środka kontrastowego, niezbędne jest: pozostanie na czczo na 5 h (w przypadku badania jamy brzusznej, miednicy czy prostaty) przed badaniem, pobranie krwi w celu oceny funkcji nerek (stężenie kreatyniny i poziomu eGFR). Pacjent powinien dostarczyć wyniki kreatyniny wykonane nie wcześniej niż na 2 tygodnie przed rezonansem i mieć je przy sobie w celu okazania ich specjaliście.
  • Picie płynów jest nieograniczone i najlepiej nawadniać się wodą niegazowaną.
  • W dniu wykonania badania ubieramy się w wygodną, luźną odzież, bez metalowych elementów. Należy również zdjąć i odłożyć wszystkie metalowe przedmioty, jak np.: kolczyki, spinki, zegarek, okulary, aparat słuchowy, telefon, karty płatnicze itp.
  • Leki przyjmowane przez pacjenta na stałe należy standardowo zażyć jak zawsze i zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.

Każdorazowo przed podjęciem decyzji o wykonaniu badania za pomocą rezonansu magnetycznego warto skonsultować się z lekarzem-specjalistą. Dokładnie wyjaśni on ewentualne wątpliwości, jakie może mieć pacjent, zwłaszcza w przypadku gdy badanie wykonywane jest po raz pierwszy. Warto także wybrać placówkę, która dysponuje sprzętem najnowszej generacji i gwarantuje indywidualne podejście do każdego badanego.

Pamiętajmy też, że rezonans magnetyczny nadal pozostaje jednym z najbezpieczniejszych i najdokładniejszych badań obrazowych, jakie obecnie możemy wykonać w celu podjęcia ewentualnego leczenia.

Przeczytaj więcej na: https://radiomedica.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Jak zapobiegać powstawaniu ran w jamie ustnej?
Rany w jamie ustnej a urazy mechaniczne Pospolitą przyczyną pojawiania...
Czy kwasy omega 3 warto podawać dzieciom?
Omega 3 to substancje, które w ostatnich latach są szeroko...
Rezerwacja miejsc na turnusie rehabilitacyjnym PFRON w 2024 roku: Kompleksowy przewodnik
Najlepszy moment na rezerwację miejsca na turnusie rehabilitacyjnym Rezerwacji na...
Zalety psychologicznej terapii online: dostępność, dyskrecja i skuteczność w jednym
Jak można umówić się do psychologa online? Jeśli zechcesz umówić...