Przygotowanie do rezonansu – o czym trzeba wiedzieć?

Przygotowanie do rezonansu – o czym trzeba wiedzieć?

Rezonans magnetyczny (MR) jest w pełni nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem diagnostycznym, które odbywa się z wykorzystaniem pola magnetycznego oraz fal radiowych. W jego wyniku otrzymujemy szczegółowy obraz tkanek i narządów ludzkiego organizmu. Zazwyczaj czas jego trwania wynosi od ok. 20 do 60 minut i zależy od rodzaju badanej części ciała.

Przed przystąpieniem do diagnozowania należy pamiętać o ewentualnej konieczności przygotowania się do niego i kilku innych, ważnych kwestiach. Należy np. liczyć się z niedogodnością związaną z hałasem generowanym w trakcie pracy maszyny, koniecznością pozostania w nieruchomej pozycji leżącej oraz ograniczoną przestrzenią, w której musi przebywać badany.

Najważniejsze kwestie, o których warto wiedzieć przed wykonaniem MR

Odpowiednio przygotowany i świadomy pacjent zazwyczaj lepiej zniesie ewentualny dyskomfort związany z badaniem diagnostycznym. Oczywiście, w przypadku rezonansu magnetycznego, nie należy obawiać się bólu czy ekstremalnie nieprzyjemnych doznań. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych punktach.

  • Aby uzyskać prawidłowe obrazowanie, w poszczególnych przypadkach badanie będzie wymagało dożylnego podania tzw. środka kontrastowego. Stosowany jest on tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach. Kontrast aplikowany jest na polecenie lekarza, a pacjent każdorazowo może nie wyrazić zgody na jego podanie. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku wartość diagnostyczna badania może znacznie się obniżyć.
  • Przed rezonansem, w którym nie ma konieczności dożylnego podania kontrastu, nie jest wymagane pozostanie przez pacjenta na czczo przed badaniem.
  • W przypadku gdy planowane jest zastosowanie środka kontrastowego, niezbędne jest: pozostanie na czczo na 5 h (w przypadku badania jamy brzusznej, miednicy czy prostaty) przed badaniem, pobranie krwi w celu oceny funkcji nerek (stężenie kreatyniny i poziomu eGFR). Pacjent powinien dostarczyć wyniki kreatyniny wykonane nie wcześniej niż na 2 tygodnie przed rezonansem i mieć je przy sobie w celu okazania ich specjaliście.
  • Picie płynów jest nieograniczone i najlepiej nawadniać się wodą niegazowaną.
  • W dniu wykonania badania ubieramy się w wygodną, luźną odzież, bez metalowych elementów. Należy również zdjąć i odłożyć wszystkie metalowe przedmioty, jak np.: kolczyki, spinki, zegarek, okulary, aparat słuchowy, telefon, karty płatnicze itp.
  • Leki przyjmowane przez pacjenta na stałe należy standardowo zażyć jak zawsze i zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.

Każdorazowo przed podjęciem decyzji o wykonaniu badania za pomocą rezonansu magnetycznego warto skonsultować się z lekarzem-specjalistą. Dokładnie wyjaśni on ewentualne wątpliwości, jakie może mieć pacjent, zwłaszcza w przypadku gdy badanie wykonywane jest po raz pierwszy. Warto także wybrać placówkę, która dysponuje sprzętem najnowszej generacji i gwarantuje indywidualne podejście do każdego badanego.

Pamiętajmy też, że rezonans magnetyczny nadal pozostaje jednym z najbezpieczniejszych i najdokładniejszych badań obrazowych, jakie obecnie możemy wykonać w celu podjęcia ewentualnego leczenia.

Przeczytaj więcej na: https://radiomedica.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Rezerwacja miejsc na turnusie rehabilitacyjnym PFRON w 2024 roku: Kompleksowy przewodnik
Najlepszy moment na rezerwację miejsca na turnusie rehabilitacyjnym Rezerwacji na...
Zalety psychologicznej terapii online: dostępność, dyskrecja i skuteczność w jednym
Jak można umówić się do psychologa online? Jeśli zechcesz umówić...
Masz te objawy? To znak, że Twoja wątroba niedomaga!
Po czym poznać, że wątroba jest chora? Wątroba jest ważnym...
Gojenie ran bez antybiotyków – odpowiedzialne podejście do leczenia
Nadmiar antybiotyków w obecnym świecie Nadmierne i nieodpowiednie stosowanie antybiotyków...