Jak działa pomiar ciśnienia w zegarku?

Jak działa pomiar ciśnienia w zegarku

Jedną z przydatnych, dodatkowych funkcji, które może posiadać zegarek jest pomiar ciśnienia krwi. Jak działa ta opcja?

Jak działa pomiar ciśnienia w zegarku?

Najnowszej generacji zegarki są wyposażone w ciśnieniomierze. Żeby skorzystać z tej funkcji należy albo korzystać z instrukcji wyświetlanych na ekranie smartwatcha, albo wykorzystać aplikację zainstalowaną w telefonie. Wielu producentów wyposaża już zegarki nie tylko w ciśnieniomierz, ale również w pulsoksymetr. Jak przebiega badanie? Jest ono zupełnie nieinwazyjne, w kopercie znajduje się sensor, dzięki któremu możliwy jest pomiar już w ciągu kilkunastu sekund.

Dzięki czemu smartwatch może zmierzyć ciśnienie? Zasługi należą do hemoglobiny, która ma zdolność odbijania światła. Zegarek dokonuje spektroskopii, czyli analizy odbitego widma. Robi to za pomocą diod – jedna z nich emituje światło widzialne, druga – podczerwone. Czujnik pozwala z kolei na rejestrację wspomnianego odbitego widma. Procesor zegarka analizuje te dane, badając jak dużo krwi przepływa w danym momencie przez naczynia krwionośne. Żeby sprzęt działał prawidłowo, konieczne jest jego skalibrowanie.

Do czego mogą się przydać dane z zegarka?

Żeby uzyskać naprawdę dokładny pomiar ciśnienia, który jest podstawą diagnostyki medycznej, warto korzystać z ciśnieniomierzy, które stanowią sprzęt medyczny. Dane ze smartwatcha mogą być jednak całkiem dokładne i przydatne w wielu sytuacjach. Przede wszystkim pozwalają one na bieżące mierzeniu tętna i ciśnienia i wyłapanie alarmujących sytuacji, wymagających dalszej diagnostyki. Przydają się też podczas aktywności fizycznej, aby sprawdzić, czy nie jest ona zbyt obciążająca dla organizmu. Modele mierzące ciśnienie dają poczucie bezpieczeństwa osobom, które zmagają się z problemami zdrowotnymi. Często to pomiar z zegarka przypomina o zażyciu zapisanych przez lekarza pacjentowi leków. Tego typu zegarki też wygodne w używaniu – niewielkich rozmiarów zegarek nosimy na co dzień, w przeciwieństwie do ciśnieniomierza, nawet podręcznego. Warto od czasu do czasu porównać wynik uzyskany na zegarku z tym wskazywanym przez tradycyjny ciśnieniomierz i w razie potrzeby dokonać ponownej kalibracji sprzętu.

Dobrze pamiętać o tym, że ciśnieniomierze w smartwatchach są wrażliwe – na wynik może wpływać na przykład ruch ręką, czy mówienie w czasie badania.

Przegląd smartwatchy, które mogą również mierzyć ciśnienie dostępny jest na stronie Zegarownia. Wśród wielu różnych modeli z łatwością znajdziemy ten, który będzie nam odpowiadał także pod względem designu. Dostępne na rynku zegarki z ciśnieniomierzami nie różnią się wyglądem od smartwatchy bez tej funkcji, sensor nie zwiększa rozmiarów gadżetu. Dlatego też producenci prześcigają się w jak najbardziej nowoczesnych, atrakcyjnych wizualnie rozwiązaniach. Smartwatch z ciśnieniomierzem może być typowo sportowy i dopasowany do potrzeb treningowych lub bardziej elegancki, stonowany w designie. Wymienne opaski i paski pozwalają zmienić wygląd smartwatcha w zależności od okazji. Sportowy pasek bez trudu wymienić można na elegancką bransoletę, która w zestawieniu z minimalistyczną tarczą stworzy klasyczny zestaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Rozwód: Jak zadbać o siebie i odbudować życie po rozpadzie małżeństwa
Rozwód: Jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa? Rozwód może być...
Znaczenie zdrowia odbytu i jelita – dlaczego troska o układ odbytniczy jest kluczowa ?
Znaczenie zdrowia odbytu i jelita Zdrowie odbytu i jelita jest...
Jak zapobiegać powstawaniu ran w jamie ustnej?
Rany w jamie ustnej a urazy mechaniczne Pospolitą przyczyną pojawiania...
Czy kwasy omega 3 warto podawać dzieciom?
Omega 3 to substancje, które w ostatnich latach są szeroko...