Częste infekcje układu moczowego. Jak sobie z tym poradzić?

Częste infekcje układu moczowego

Problemy z trzymaniem moczu nie są rzadkie. Dotyczą znacznej części społeczeństwa. Jakie są częste infekcje układu moczowego i po czym je rozpoznać? Czym leczyć takie schorzenia? W niniejszym artykule przyjrzymy się sprawie bliżej.

Objawy zakażenia układu moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to zjawisko nierzadkie. Jednakże kobiety cierpią z tego powodu częściej niż mężczyźni. W każdym razie główną przyczyną stanu zapalnego są bakterie E. coli (pałeczka okrężnicy), aczkolwiek wirusy, a nawet grzyby również mogą wpłynąć na rozwój choroby. Zjawisko występuje, gdy drobnoustroje zanieczyszczą nienaturalne dla siebie elementy układu moczowego, co może wystąpić w wielu sytuacjach. W przypadku mężczyzn sprawę ułatwia przerost gruczołu krokowego, drożdżaki lub po prostu zła higiena osobista. W przypadku kobiet zaś te częste zapalenia pęcherza moczowego mogą być skutkiem niewłaściwego składu flory fizjologicznej dróg rodnych.

Objawy zakażenie układu moczowego można rozpoznać poprzez wiele znaków ostrzegawczych. Parcie w okolicach cewki moczowej jest jednym z nich. Innym z kolei może być nader częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach. Bywa, że jest to tylko kilka kropel. Swoiste pieczenie lub nawet silny ból to już jawny oznak stanu zapalnego. A co, gdy kolor moczu jest niewłaściwy?

Częste infekcje dróg moczowych objawiają się zmianami w samym moczu. Robi się ciemniejszy, gęstnieje. Również intensywny zapach moczu to wskazówka, że coś się dzieje w naszym organizmie. Niemniej zmiany w moczu mogą być wywołane przez dietę. Choćby szparagi potrafią nagle zintensyfikować nieprzyjemny zapach. Dlatego do oceny sytuacji należy podejść z głową i w razie wątpliwości udać się na konsultacje z lekarzem.

Jak leczyć częste infekcje układu moczowego?

Leczenie infekcji układu moczowego, poprzedzone właściwą diagnozą specjalisty, zwykle odbywa się poprzez stosowanie antybiotyków. Problem może być rozwiązany również za pomocą leku Incontinox na przykład. To skuteczne tabletki na nietrzymanie moczu. Poza tym w grę czasami wchodzą zmiany w stylu życia. Nie bez znaczenia są także powikłania zapalenia pęcherza moczowego.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest jednym z bardziej powszechnych. Stwierdzenie tej choroby ma wpływ na poprawne leczenie zapalenia pęcherza moczowego. W związku z tym potrzebne są stosowne kroki. W najgorszych przypadkach jest to hospitalizacja. Jeśli jednak częste infekcje układu moczowego są rozpoznane zawczasu, ich powikłań udaje się uniknąć. Zwlekanie natomiast zwiększa ryzyko zaostrzenia infekcji i wystąpienia przykrych dolegliwości.

Nietrzymanie moczu u osób starszych

Jak widać powyżej, wiele rzeczy może okazać się przyczyną zakażenia układu moczowego. Seniorzy również są podatni na częste zapalenie pęcherza. Mimo to w przypadku osób starszych niekontrolowane oddawania moczu – w skrócie mówi się na to NTM – może być związane z naturalnym procesem biologicznym. Rzecz w tym, że z wiekiem niektóre mięśnie tracą siłę i kurczliwość. Efektem są kłopoty z oddawaniem moczu właśnie. A gdy do tego dochodzi niewłaściwa higiena osobista, na przykład, zakażenie dróg moczowych może pojawić się szybko.

Aby tego uniknąć, seniorzy z NTM mogą zażywać tabletki na nietrzymanie moczu. Mogą też wykonywać stosowne ćwiczenia wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za pęcherz. Wszystko musi wpierw zostać skonsultowane z lekarzem, oczywiście. Tylko w ten sposób można znaleźć realne źródło problemu, a więc i jego rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Częste infekcje układu moczowego. Jak sobie z tym poradzić?
Objawy zakażenia układu moczowego Zapalenie pęcherza moczowego to zjawisko nierzadkie....
Nerka podkowiasta – szczegółowe zrozumienie zjawiska
Głębokie wnętrze nerki podkowiastej Zaczynając od podstaw, co to właściwie...
Kamica nerkowa – przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
Przyczyny kamicy nerkowej Kamica nerkowa może mieć różnorodne przyczyny, a...