Higienizacja zębów – jakie daje efekty?

Higienizacja zębów – jakie daje efekty?

Uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Większość osób bowiem w pierwszej kolejności zwraca uwagę właśnie na ten aspekt naszego wyglądu. Zachowanie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej to pierwsza kwestia w cieszeniu się estetycznym uzębieniem, drugą natomiast jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celach profilaktycznych. Na takich wizytach wykonuje się m.in. higienizację. Czym ona jest i jakie korzyści przynosi?

Higienizacja zębów – co to jest?

Jest to zabieg, który przeprowadza się w celach profilaktyki chorób jamy ustnej. Procedurę tę przeważnie wykonuje wyszkolona higienistka stomatologiczna, rzadziej lekarz dentysta. Higienizacja jest dopełnieniem codziennej higieny wykonywanej w domu – podczas niej usuwany jest osad powierzchniowy oraz kamień nazębny, który stanowi siedlisko bakterii. Kamień ten jest skrystalizowaną płytką nazębną, która nie została prawidłowo oczyszczona w trakcie mycia zębów. Warto wiedzieć, że występuje on u każdego człowieka, a jego tempo powstawania jest kwestią indywidualną i zależy nie tylko od stopnia higieny, ale i również m.in. genetycznych predyspozycji, diety czy korzystania z używek.

Dlaczego warto wykonywać regularnie higienizację?

Ludzka jama ustna jest siedliskiem bakterii – znajduje się w niej ponad 700 ich gatunków. Większość z nich to niezagrażające zdrowiu mikroby, które spełniają wiele pożytecznych funkcji, np. pomagają rozkładać żywność, chronią zęby i tkanki jamy ustnej. Inne natomiast przy zachwianiu równowagi mikrobiomu są szkodliwe dla nas i mogą powodować próchnicę, zapalenie dziąseł oraz choroby przyzębia. Bytują one wówczas w swoim ulubionym środowisku, jakim jest kamień nazębny, który osadza się zarówno na powierzchni uzębienia, jak i w przestrzeniach międzyzębowych oraz pod dziąsłami.

Regularne przeprowadzanie higienizacji pozwala na pozbycie się złych bakterii i zahamowanie ich wzrostu. Zabieg ten wzmacnia szkliwo, dziąsła oraz chroni przed rozwojem próchnicy. Warto tutaj też wspomnieć o efekcie estetycznym, na którym często pacjentom zależy najbardziej. Zęby na skutek usunięcia ciemnych nalotów i osadów stają się jaśniejsze i gładsze, dzięki czemu uśmiech prezentuje się o wiele promienniej.

Jak przebiega higienizacja zębów?

W ramach higienizacji zazwyczaj przeprowadza się kilka etapów, które składają się na jeden zabieg. Poszczególne z nich to: skaling, piaskowanie oraz fluoryzacja. Połączenie tych czynności jest kluczem do osiągnięcia estetycznego uśmiechu i skutecznego zapobiegania chorób uzębienia i przyzębia. Na czym polegają te procedury i jakie efekty jesteśmy w stanie dzięki nim osiągnąć?

  • Skaling

Jest to zwykle początek całego procesu oczyszczania zębów. Zabieg ten polega na usuwaniu kamienia nazębnego, który zgromadził się w przestrzeniach międzyzębowych i w okolicach dziąseł. Do jego wykonywania używa się specjalnego skalera, który wykorzystuje działanie ultradźwięków. Jest on całkowicie bezbolesny, jednakże u niektórych pacjentów może powodować pewien dyskomfort. W takich przypadkach można zastosować znieczulenie miejscowe.

  • Piaskowanie

Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu, które ma za zadanie zlikwidować osady nazębne, przebarwienia i ewentualne pozostałości kamienia. Higienistka stomatologiczna podczas tej procedury przy użyciu dyszy rozpyla w jamie ustnej piasek pod wysokim ciśnieniem. Podobnie jak skaling, jest to zabieg bezbolesny, lecz może niekiedy przyczyniać się do nieprzyjemnych doznań – szczególnie u pacjentów zmagających się z nadwrażliwością zębów.

  • Fluoryzacja

Fluoryzacja jest ostatnim, ale równie istotnym krokiem higienizacji. Polega ona na nałożeniu na uzębienia specjalistycznego preparatu zawierającego dużą dawkę związków fluoru. Jest to pierwiastek, który stanowi niezbędny mikroelement dla zdrowia zębów. Zwiększa on bowiem niewrażliwość uzębienia na próchnicę, ponieważ zwiększa ich mineralizację i wzmacnia szkliwo, dzięki czemu zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów organicznych. Procedura ta nie zawsze jest wskazana, a do przeciwwskazań do jej wykonania należą, m.in.:

  • astma oskrzelowa,
  • zapalenie tkanek jamy ustnej,
  • martwiczo-wrzodziejące zapalenie jamy ustnej,
  • uczulenie na preparat fluorkowy.

Higienizacja zębów w Warszawie – cena

Kompleksowa higienizacja zębów w Warszawie kosztuje około 330 złotych. Cena samego zabiegu skalingu czy piaskowania wynosi mniej więcej 200 złotych, fluoryzacji natomiast – 150 złotych. Warto pamiętać, że pakiety procedur zazwyczaj wychodzą korzystniej cenowo dla pacjenta. Dla przykładu piaskowanie + skaling kosztuje 300 złotych, gdzie wykonanie ich osobno na dwóch wizytach obciążyłoby pacjenta kwotą 400 złotych.

FAQ:

  • Jakie efekty daje higienizacja?

Dzięki temu zabiegowi pacjent może cieszyć się świeżym oddechem oraz zdrowym uśmiechem, którego zdobią jasne i gładkie zęby.

  • Na czym polega higienizacja zębów?

Procedura ta składa się zwykle z trzech etapów, a mianowicie – skalingu, piaskowania oraz fluoryzacji. Podczas nich higienistka usuwa kamień nazębny i jego pozostałości, osady, przebarwienia, a także zabezpiecza uzębienie fluorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Poznajemy korzyści z posiadania implantów zębowych
Oto najważniejsze zalety implantów, które coraz częściej stają się alternatywą...
Higienizacja zębów – jakie daje efekty?
Higienizacja zębów – co to jest? Jest to zabieg, który...
Jak wybrać dobrego dentystę?
Wykształcenie i doświadczenie Kiedy chcesz wybrać gabinet stomatologiczny, zwróć uwagę...
Zęby Mądrości: Co to Jest i Jak o Nie Dbać?
Czym są zęby mądrości? Zęby mądrości, znane też jako trzecie...