Usuwanie włókniaków

Usuwanie włókniaków

Włókniaki to dość często występujące zmiany skórne, które na szczęście nie są zagrożeniem dla życia – mimo, że zalicza się je do zmian nowotworowych. Zwykle jednak stanowią poważny problem estetyczny ze względu na swój specyficzny wygląd. Do tego czasu nie stwierdzono przypadku zezłośliwienia włókniaka, ale jeśli w pobliżu zmiany wystąpi zaczerwienienie, świąd lub pieczenie, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak właściwie wygląda włókniak?

Włókniak to nic innego, jak grudkowate narośla na skórze, które powstają z rozrostu tkanki łącznej włóknistej posiadającej nieregularny kształt. Włókniaki mogą przyjmować dwie postaci – miękką i twardą. Zmiana nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych, ale jeśli umieszczona jest w miejscu, które narażone jest na ocieranie o odzież lub bieliznę, może powodować problemy, ponieważ nieregularna struktura włókniaka powoduje, że łatwo o niego zaczepić i oderwać go. Zmiany te najczęściej występują u osób chorych na cukrzycę, otyłych, kobiet w ciąży lub z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Na czym polega diagnoza włókniaków?

Włókniaki wyróżniają się chaotycznym rozmieszczeniem komórek w środku guzka i nieprawidłową morfologią tkanki łącznej. Włókniaki miękkie mają inną proporcję włókien i komórek ich tkanki łącznej, niż włókniaki twarde. W przypadku tych drugich włókien jest więcej. Zdiagnozowanie włókniaków miękkich nie jest trudne i możliwe samodzielnie, ale zawsze należy udać się do dermatologa.

Specjalista dokonując diagnozy bierze pod uwagę takie zmiany, jak brodawczaki, miękkie znamiona komórkowe i tłuszczaki. W przypadku zmian zlokalizowanych na prąciu bierze się pod uwagę także kłykciny kończyste. Przy rozpoznaniu włókniaka miękkiego, lekarz uwzględnia kształt, barwę, wielkość, spoistość, lokalizację, liczebność i czas powstawania zmiany. Rozpoznanie włókniaka twardego wymaga natomiast większej złożoności. Konieczne jest wykluczenie m.in. czerniaka. Dlatego bardzo często w trakcie badania diagnostycznego specjalista pobiera wycinek do badania histopatologicznego, aby mieć pewność, że nie ma się do czynienia z nowotworem.

Jak leczy się włókniaki?

Włókniaki to zmiany, które nie ustępują samoczynnie, dlatego też utrzymują się przez całe życie. Nie ulegają też zezłośliwieniu więc nie trzeba ich usuwać ze względów medycznych. Zwykle wymagają jedynie obserwacji. Wiele osób decyduje się natomiast na usunięcie włókniaka ze względów estetycznych. Szczególnie szpecąco mogą wyglądać zmiany na szyi i powiekach. Bardzo istotne jest, aby w przypadku usuwania włókniaków skonsultować się wcześniej z dermatologiem, który potwierdzi rozpoznanie i zaleci właściwy sposób usunięcia zmian.

W jaki sposób usunąć włókniaki?

Jedną z najpopularniejszych metod leczenia włókniaków, jest zastosowanie lasera. Wiązkę laserową kieruje się na daną zmianę skórną, aby następnie została pochłonięta przez wodę zewnątrz- i wewnątrzkomórkową. W trakcie działania lasera dochodzi do zjawiska koagulacji i odparowywania wody. W efekcie włókniak jest usuwany w sposób bezkrwawy. Dużą zaletą laseroterapii jest także fakt, że nie pozostawia po sobie żadnych blizn i jest bezpieczna dla osób w każdym wieku.

Inną techniką jest usunięcie zmian za pomocą zabiegu chirurgicznego. W trakcie terapii skórę wokół zmiany nacina się, a następnie usuwa z podłoża. Na ranę zakładane są następnie szwy na tkankę podskórną i skórę. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek, a wyciętą zmianę przesyła do badania histopatologicznego.

Efekty usunięcia włókniaka

Efekt jest natychmiastowy – zmiana skórna znika. Miejsce po zabiegu goi się natomiast w ciągu jednego/ dwóch tygodni. W trakcie rekonwalescencji Pacjentowi może towarzyszyć niewielka bolesność skóry i zaczerwienienie wokół strupka. Gdy ten odpadnie, uwidacznia się natomiast delikatny zaróżowiony naskórek, który wraz z upływem czasu zmienia kolor na otaczającą go skórę. Czasem może też występować niewielki ból lub obrzęk w miejscu zabiegu. Należy jednak pamiętać, że objawy te ustępują samoczynnie.

Gdzie usunąć włókniaki?

Choć włókniaki są zwykle niegroźne i nieszkodliwe, to zawsze należy obserwować zmianę. W przypadku wszelkich wątpliwości trzeba jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który pomoże dokładnie określić, czy włókniak wymaga interwencji. Zasugeruje także najodpowiedniejsze postępowanie z uwzględnieniem preferencji Pacjenta.

Aby jednak mieć gwarancję i pewność, że zabieg przebiegnie bezpiecznie i z zamierzonym efektem, należy wybierać odpowiedni, renomowany gabinet, w którym pracują doświadczeni specjaliści. Profesjonaliści posiadają niezbędne doświadczenie oraz wiedzę, które pozwalają na bezbolesne i efektywne usuwanie włókniaków.

Należy także zwracać uwagę na wyposażenie gabinetów. Cenione kliniki posiadają sprzęt najnowszej generacji, który umożliwia sprawne leczenie wszystkich zmian skórnych. Bezbolesne i profesjonalne usuwanie włókniaków w Katowicach oferuje Śląskie Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej, w którym doświadczony personel dba o zadowolenie Pacjentów. Dlatego też placówka ta zyskała uznanie wśród osób na całym świecie.

Jeśli więc poszukujesz sprawdzonej kliniki z doświadczonym personelem, a także chcesz być pewny, że zabieg przebiegnie bezpiecznie, to usuwanie włókniaków w Katowicach spełni wszystkie Twoje oczekiwania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Łuszczyca. Czy może wpływać na nią palenie papierosów?
Łuszczyca a palenie papierosów Wiele wskazuje na to, że istnieje...
Usuwanie włókniaków
Jak właściwie wygląda włókniak? Włókniak to nic innego, jak grudkowate...
Jakie są typowe objawy łuszczycy? Poznaj pierwsze sygnały choroby
Objawy łuszczycy – jak je rozpoznać? Objawem łuszczycy są złuszczające...
Trądzik różowaty – przyczyny, sposoby leczenia rumienia
Co to jest trądzik różowaty? Trądzik różowaty to przewlekłe, nieinfekcyjne...