Psychiatra a psycholog – poznaj trzy różnice

Psychiatra a psycholog - poznaj trzy różnice

Psychiatra oraz psycholog to dwa zawody, często mylone lub niesłusznie utożsamiane ze sobą. Chociaż zarówno psychiatrzy, jak i psychologowie zajmują się szeroko pojętym zdrowiem psychicznym i emocjonalnym pacjentów, to ich podejście, wykształcenie, zakres praktyki i metody pracy znacząco się różnią. Poznanie charakterystyki tych zawodów, jest niezbędne do podjęcia świadomej decyzji o wyborze specjalisty, który będzie w stanie najlepiej odpowiedzieć na nasze potrzeby, związane ze zdrowiem psychicznym. Przyjrzyjmy się głównym różnicom między psychiatrą a psychologiem.

Wykształcenie i stopień naukowy

Psychiatra jest lekarzem i ma dyplom ukończenia akademii medycznej. Po studiach przechodzi także specjalizację z psychiatrii, która trwa zazwyczaj kilka lat, a kończy się egzaminem i otrzymaniem tytułu zawodowego lekarza psychiatrii.

Psycholog natomiast posiada tytuł magistra lub doktora psychologii, uzyskany w trakcie nauki na wydziale psychologicznym. Po ukończeniu studiów może się specjalizować w różnych dziedzinach, takich jak psychologia kliniczna, biznesu, psychologia szkolna czy społeczna. Może także ukończyć kilkuletnią szkołę psychoterapii w wybranym nurcie, nabywając uprawnienia do indywidualnej pracy z pacjentami, podczas sesji terapeutycznych.

Zakres praktyki i uprawnień

Psychiatra, jako lekarz jest w stanie diagnozować zaburzenia psychiczne, przepisywać recepty na leki psychiatryczne, prowadzić terapię farmakologiczną i wspierać pacjenta w procesie leczenia. Zdarza się, że psychiatra uzyskał certyfikowany dyplom psychoterapeuty i ma możliwość prowadzenia sesji z pacjentami w wybranym nurcie, jednak, chcąc skutecznie przeprowadzić pacjenta przez proces zdrowienia, nie powinien podejmować współpracy, jako psychiatra i psychoterapeuta z tą samą osobą.

Psycholog kliniczny pracuje głównie w dziedzinie psychoterapii i diagnozy psychologicznej, w oparciu o modele i koncepcje dotyczące funkcjonowania jednostki na różnych etapach rozwojowych. Diagnozuje zdrowie i zaburzenia psychiczne, przeprowadza badania psychologiczne oraz analizuje uwarunkowania społeczno-biologiczne. Po ukończeniu szkoły psychoterapii może oferować różne formy indywidualnej współpracy z pacjentem, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, systemowa, terapia rodziny czy terapia par. Psychologowie nie mają uprawnień do przepisywania leków, chyba że zdobyli dodatkowe kwalifikacje w dziedzinie psychofarmakologii.

Terapia i podejście do pacjenta

Psychiatra często skupia się na aspektach biologicznych i farmakologicznych leczenia. W przypadku wyraźnych wskazań, leczenie psychiatryczne, poza rozmową może być uzupełnione stosowaniem leków korygujących nieprawidłowości chemiczne w mózgu. Decyzja o podjęciu farmakoterapii musi być dokładnie przemyślana i poparta głęboką motywacją, tylko wtedy ma szansę przynieść rezultaty. Nieodłączną częścią leczenia psychiatrycznego są spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą.

Psycholog z uprawnieniami do prowadzenia psychoterapii koncentruje się na rozmowie, pracy nad emocjami, wzorcami zachowań i schematami wyniesionymi z domu pacjenta. Psychoterapia ma na celu zrozumienie źródeł problemów psychicznych i wypracowanie zdrowszych strategii radzenia sobie z nimi. Jest szczególnie efektywna w leczeniu zaburzeń o podłożu psychospołecznym.

Zarówno psychiatra, jak i psycholog, odgrywają kluczową rolę w dbaniu o dobrobyt psychiczny, choć różnią się charakterem pracy. Wybór specjalisty zależy od konkretnych potrzeb pacjenta i charakteru problemu, z którym się boryka. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest współpraca psychiatry i psychologa, która zapewni kompleksową opiekę i powrót do równowagi psychicznej.

Artykuł powstał przy współpracy z Ceglana Cardio – https://ceglana-cardio.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Rezerwacja miejsc na turnusie rehabilitacyjnym PFRON w 2024 roku: Kompleksowy przewodnik
Najlepszy moment na rezerwację miejsca na turnusie rehabilitacyjnym Rezerwacji na...
Zalety psychologicznej terapii online: dostępność, dyskrecja i skuteczność w jednym
Jak można umówić się do psychologa online? Jeśli zechcesz umówić...
Masz te objawy? To znak, że Twoja wątroba niedomaga!
Po czym poznać, że wątroba jest chora? Wątroba jest ważnym...
Gojenie ran bez antybiotyków – odpowiedzialne podejście do leczenia
Nadmiar antybiotyków w obecnym świecie Nadmierne i nieodpowiednie stosowanie antybiotyków...