Termolezja – zabieg termolezji metodą zwalczania przewlekłych bólów

termolezja

Termolezja jest ciekawą metodą zwalczania przewlekłych bólów.  Sam zabieg polega na uszkodzeniu bądź zablokowaniu struktur nerwowych przez wykorzystanie fal o częstotliwościach rzędu 300-500 kHz powodującym wytworzenie wysokiej temperatury ( około 80/90 stopni Celsjusza). Fale docierają do tkanek nerwowych poprzez odpowiednie elektrody, a następnie powodują rozgrzanie, skutkiem czego jest uszkodzenie sąsiadujących tkanek nerwowych.

Termolezja- istota zabiegu

Sam zabieg polega na wkłuciu igły (elektrody) w okolice nerwu, który ma zostać poddany zabiegowi. Igła wprowadzana jest pod ciągłą kontrolą RTG. Igła ta dobierana jest zależnie od miejsca wkłucia. Najkrótszych igieł używa się do nakłuwania szyji, natomiast najdłuższe są wykorzystywane przy zabiegu na kręgosłupie chorego. Położenie wprowadzonej elektrody jest oczywiście sprawdzane. Sprawdzenie polega na obserwacji czynności ruchowej pacjenta, gdzie czynności te uzyskuje się po odpowiedniej stymulacji prądem o bardzo niskiej częstotliwości od 2 do 5 herców oraz polega na sprawdzeniu stymulacji czuciowej prądem już o większej częstotliwości nie przekraczających 100 herców.

Kiedy już lekarz przeprowadzający zabieg upewni się co do dokładnego położenia igły, następuje przejście do właściwego zabiegu, zwanego neurodestrukcją. Po właściwym wprowadzeniu igły lekarz stosuje znieczulenie. Igła następnie zostaje podłączona do generatora, który ma za zadanie wysłać prąd o odpowiednio zadanej przez lekarza częstotliwości. Podczas tej czynności dochodzi do koagulacji, czyli ścięcia się białka w nerwie, a  tkanki nie zostają zniszczone.

Warto dodać, że podczas całego zabiegu lekarzowi wykonującemu proceder asystuje anestezjolog, po to, aby kontrolować pracę serca chorego. Dzięki temu pacjent otrzymuje większy komfort podczas termolezji.

Kiedy wykonuje się zabieg termolezji?

Jak już wcześniej wspomniano, termolezja sama w sobie służy do ukojenia bólu pacjenta. Może zostać wykonana do złagodzenia bólów nowotworowych, zwłaszcza bólów wywołanych rakiem trzustki, żołądka oraz przełyku. Termolezję wykonuję się również przy bólach nie związanych bezpośrednio z nowotworami. Stosowana jest m.in. do uśmierzenia klasterowego bólu głowy, nietypowych bóli twarzy, zespołów bólowych kręgosłupa, gdzie wyróżniamy zespół bólowy kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowo-krzyżowego.  Wykonuje się także przy silnych bólach zwyrodnieniowych. Termolezja likwiduje również bóle wynikające z chorób naczyniowych oraz bólów nerwu trójdzielnego. Zabieg termolezji wykonywany jest w przypadku, kiedy wszelkie inne metody uśmierzenia bólu zawiodły.

Czy zabieg termolezji jest bezpieczny?

Termolezja jest zabiegiem bezpiecznym jednak czasami występują skutki uboczne m.in. zaburzenia pracy układu pokarmowego . Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Nie ma potrzeby usypania pacjenta na czas trwania zabiegu. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut, wszystko jest zależne od liczebności nerwów, które mają ulec zniszczeniu. Efekty termolezji trwają kilka miesięcy. Zabieg oczywiście może być powtarzany wielokrotnie. Warto również zaznaczyć, że termolezja nie leczy podstawowej choroby pacjenta, jest stosowany jedynie do redukcji bólu.

Jak zostać skierowanym na zabieg termolezji?

Decyzję o skierowaniu na termolezję lekarz nie podejmuje w ciągu jednej wizyty. Pacjenci którzy są zdecydowani na ten zabieg muszą być przygotowani na co najmniej kilka wizyt przed samym zabiegiem. Kilka wizyt ma na celu bardzo dobrze przygotować pacjenta to termolezji, gdzie wykonuje się szereg niezbędnych badań diagnostycznych. Lekarz ma również za zadanie dowiedzieć się, jaki konkretnie ból doskwiera pacjentowi, aby jak najlepiej pomóc mu podczas zabiegu. W tym celu pacjent wypełnia ankietę, która pozwala określić granice bólu pacjenta.

Następnie pacjent zostaje poddany badaniu ogólnemu oraz neurologicznemu, oraz zostaje skierowany na rentgen kręgosłupa. Po tych badaniach następuje tzw. blokada diagnostyczna – pacjent przez okres czterech tygodni musi codziennie notować siłę bólu według określonej skali.

Osoby w podeszłym wieku nie muszą się martwić, czy zostaną dopuszczone do termolezji, ponieważ zabieg ten można wykonywać bez względu na wiek.

Kiedy pacjent nie może zostać skierowany na zabieg?

Niestety pacjenci, którzy przechodzą ostre stadia swojej choroby (lub są zaraz po jego przechodzeniu) nie mogą zostać skierowani na zabieg. Zawałowcy oraz osoby po udarze muszą czekać minimum trzy miesiące, aby można byłoby ich skwalifikować.

Jakie są koszty termolezji?

Średnia cena leczenia bólu kręgosłupa metodą termolezji szacowana jest na około 3 000 zł. Termolezja jest również zabiegiem refundowanym z Narodowego Funduszu Zdrowia, choć w ograniczonym zakresie, ponieważ zabieg ten nie należy do tzw. procedur ratujących życie (a zabiegi te są stawiane przez NFZ na pierwszym miejscu).

Termolezja może okazać się jedynym ratunkiem dla osób, które rozpaczliwie cierpią na różnego rodzaju bóle, a wszelkie inne metody nie zdały egzaminu. Warto zastanowić się nad zabiegiem termolezji, aby ułatwić sobie codzienne życie i nie przechodzić przez codzienne katusze, które spowodowane są ciężką i trudno uleczalną chorobą pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Neuralgia nerwu trójdzielnego – sposoby postępowania, nerwoból
Neuralgia nerwu trójdzielnego, zwana również rwą twarzową, należy do najczęstszych...
Akupresura – czym jest akupresura, czy jest skuteczna, dla kogo jest?
Akupresura skuteczną formą leczenia bólu? Jest wiele metod łagodzenia bólu...
Polekowy ból głowy – objawy i leczenie, przyczyny, diagnoza
Polekowy ból głowy stanowi objaw uboczny przyjmowania różnych leków. Leczenie...
Ból piersi – wszystko o bólu piersi, leczenie, przyczyny, objawy
Ból piersi przeważnie posiada podłoże fizjologiczne. Często takie bóle wcale...