Jak używać antyperspirantu dla mężczyzn? Nie wszystko jest takie oczywiste

antyperspirant

Antyperspirant różni się od dezodorantu sposobem działania. Zmniejsza lub nawet blokuje ujścia gruczołów potowych, przy czym zwykły dezodorant bez właściwości antyperspiracyjnych jedynie neutralizuje nieprzyjemny zapach. Mówiąc prościej, antyperspirant zmniejsza pocenie i plamy od potu, a dezodorant maskuje lub neutralizuje zapach potu – plamy pozostają. Jak używać antyperspirantu dla mężczyzn, aby jego działanie było skuteczniejsze?

Antyperspirant a dezodorant dla mężczyzn

Antyperspirant dla mężczyzn skutecznie walczy z nieprzyjemnymi zapachami i reguluje wydzielanie potu podczas uprawiania sportu. Może mieć składniki aktywne, takie jak związki glinu czy krzemian magnezowy, które albo zatrzymują powstawanie potu, albo zwężają ujścia gruczołów potowych. Tymczasem dezodoranty są odpowiednie dla osób, które nie mają problemu z nadmiernym poceniem się. Neutralizują nieprzyjemny zapach, mogą działać antybakteryjnie, ale nie zmniejszają wydzielania potu. Dostępne są również antyperspiranty naturalne, bez soli aluminium, choć większość osób twierdzi, że nie są tak skuteczne jak konwencjonalne antyperspiranty.

Jak wybrać męski antyperspirant dla siebie

Jeśli masz wrażliwe pachy, wybierz antyperspirant dla mężczyzn bez alkoholu. Produkty mogą zawierać dodatkowe składniki łagodzące, takie jak alantoinę. Antyperspirant dla mężczyzn z maglezją, czyli węglanem magnezu (CI 77713) zapewnia suchość do 96 godzin. Nie oznacza to jednak, że można się przez ten czas nie myć. Jest to raczej wskazówką określającą skuteczność preparatu. Choć dostępne są również blokery potu, które używa się 1-2 razy w tygodniu i działają nawet po kąpieli. Wskazane są dla osób z nadpotliwością i powinny być używane pod nadzorem lekarza dermatologa.

Jaka forma antyperspirantu będzie dobra?

To zależy od Twoich preferencji. Sztyfty i kulki są kompaktowe, ale nie każdy lubi wrażenie, jakie pozostawiają od razu po użyciu na skórze, która może być początkowo śliska lub wilgotna. Jeśli lubisz dezodoranty, rozpylaj je w odległości około 15 cm od skóry. Odczekaj chwilę i załóż ubranie. Oczywiście ważny jest też sam zapach produktu. Powinien Ci odpowiadać i współgrać z zapachem Twoich perfum. Antyperspirant dobiera się jak jeansy – każdemu pasuje inny fason i wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Podstawowe zasady używania antyperspirantu

  • Zasada używania antyperspirantu jest prosta – aplikuje się go na czystą i suchą skórę, czyli po prysznicu.
  • Dezodorant antyperspiracyjny powinno się używać tylko pod pachami. Są też opcje do stóp i dłoni.
  • Produktu nie powinno stosować się na skórę podrażnioną lub zranioną po goleniu.
  • Pamiętaj, że niektóre składniki dezodorantów mogą powodować reakcje uczuleniowe od słońca, zwłaszcza takie, które zawierają alkohol.
  • Jeśli masz skórę wrażliwą, użyj antyperspirantu dla mężczyzn do skóry delikatnej.
  • Po treningu czy na koniec dnia umyj pachy mydłem lub żelem pod prysznic, zmywając dobrze produkt.

Jeśli tylko będziesz przestrzegać tych zasad, antyperspirant będzie Twoim największym sojusznikiem w najbardziej stresujących sytuacjach i podczas najintensywniejszych treningów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Czy kwasy omega 3 warto podawać dzieciom?
Omega 3 to substancje, które w ostatnich latach są szeroko...
Rezerwacja miejsc na turnusie rehabilitacyjnym PFRON w 2024 roku: Kompleksowy przewodnik
Najlepszy moment na rezerwację miejsca na turnusie rehabilitacyjnym Rezerwacji na...
Zalety psychologicznej terapii online: dostępność, dyskrecja i skuteczność w jednym
Jak można umówić się do psychologa online? Jeśli zechcesz umówić...
Masz te objawy? To znak, że Twoja wątroba niedomaga!
Po czym poznać, że wątroba jest chora? Wątroba jest ważnym...