Teleporada – Kiedy z niej skorzystać?

teleporada

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania usługą, jaką jest teleporada medyczna. Wpływ na taką sytuację z pewnością miała pandemia koronawirusa i wprowadzane w związku z nią obostrzenia. Jednak pomimo tego, że zagrożenie pandemiczne ustąpiło, pacjenci nadal chętnie korzystają z teleporady, a kontakt telefoniczny z lekarzem zastępuje tradycyjne wizyty w gabinecie lekarskim.

Czym jest teleporada?

W ramach teleporady lekarz może przeprowadzić wywiad medyczny z pacjentem w formie rozmowy telefonicznej lub wideokonferencji, a następnie na jego podstawie określić stan zdrowia pacjenta. Tego typu e-konsultacja może być przeprowadzona nie tylko przez lekarza pierwszego kontaktu, ale coraz częściej udzielają jej także lekarze specjaliści.

Warto wiedzieć, że telemedycyna jest szczegółowo uregulowana przepisami polskiego prawa i skorzystać z niej można w określonych sytuacjach.

Jak wygląda teleporada?

Teleporada odbywa się zdalnie, dzięki czemu nie ma potrzeby wychodzenia z domu, jak w przypadku tradycyjnej stacjonarnej wizyty u lekarza. Przed rozpoczęciem konsultacji medycznej należy zweryfikować tożsamość pacjenta.

W dalszym etapie lekarz dokonuje analizy dokumentacji medycznej pacjenta oraz rozpoczyna wywiad medyczny. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy, w czasie e-wizyty pacjent zobowiązany jest do tego, by odpowiadać na pytania lekarza zgodnie z prawdą. Po krótkiej rozmowie lekarz przez internet może postawić diagnozę oraz zalecić dalsze postępowanie. Lekarz może również wystawić e-receptę oraz e-zwolnienie. Co ważne e-recepta traktowana jest jak tradycyjna recepta i może być zrealizowana w każdej aptece. Jeżeli lekarz nie będzie w stanie postawić diagnozy, pacjent dostanie sugestię bezpośredniej wizyty w przychodni.

Teleporada zamiast wizyty u lekarza specjalisty

Pomimo tego, że teleporada zwykle jest bardzo skuteczna, należy pamiętać, że nie w każdym przypadku będzie możliwe uzyskanie pomocy na odległość. Przykładem jest dentysta, czy ortopeda, których trzeba odwiedzić w gabinecie.

Z jakim lekarzem w takim razie można umówić się na e-wizytę? W ramach teleporady medycznej usługi świadczą przede wszystkim lekarze rodzinni, a także pediatrzy, interniści, kardiolodzy, psycholodzy, czy dietetycy.

Teleporady nie stosuje się u osób z podejrzeniem choroby nowotworowej oraz u osób, które odbywają pierwszą wizytę u pielęgniarki, lekarza lub położnej podstawowej opieki lekarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Rezerwacja miejsc na turnusie rehabilitacyjnym PFRON w 2024 roku: Kompleksowy przewodnik
Najlepszy moment na rezerwację miejsca na turnusie rehabilitacyjnym Rezerwacji na...
Zalety psychologicznej terapii online: dostępność, dyskrecja i skuteczność w jednym
Jak można umówić się do psychologa online? Jeśli zechcesz umówić...
Masz te objawy? To znak, że Twoja wątroba niedomaga!
Po czym poznać, że wątroba jest chora? Wątroba jest ważnym...
Gojenie ran bez antybiotyków – odpowiedzialne podejście do leczenia
Nadmiar antybiotyków w obecnym świecie Nadmierne i nieodpowiednie stosowanie antybiotyków...