Teleporada – Kiedy z niej skorzystać?

teleporada

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania usługą, jaką jest teleporada medyczna. Wpływ na taką sytuację z pewnością miała pandemia koronawirusa i wprowadzane w związku z nią obostrzenia. Jednak pomimo tego, że zagrożenie pandemiczne ustąpiło, pacjenci nadal chętnie korzystają z teleporady, a kontakt telefoniczny z lekarzem zastępuje tradycyjne wizyty w gabinecie lekarskim.

Czym jest teleporada?

W ramach teleporady lekarz może przeprowadzić wywiad medyczny z pacjentem w formie rozmowy telefonicznej lub wideokonferencji, a następnie na jego podstawie określić stan zdrowia pacjenta. Tego typu e-konsultacja może być przeprowadzona nie tylko przez lekarza pierwszego kontaktu, ale coraz częściej udzielają jej także lekarze specjaliści.

Warto wiedzieć, że telemedycyna jest szczegółowo uregulowana przepisami polskiego prawa i skorzystać z niej można w określonych sytuacjach.

Jak wygląda teleporada?

Teleporada odbywa się zdalnie, dzięki czemu nie ma potrzeby wychodzenia z domu, jak w przypadku tradycyjnej stacjonarnej wizyty u lekarza. Przed rozpoczęciem konsultacji medycznej należy zweryfikować tożsamość pacjenta.

W dalszym etapie lekarz dokonuje analizy dokumentacji medycznej pacjenta oraz rozpoczyna wywiad medyczny. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy, w czasie e-wizyty pacjent zobowiązany jest do tego, by odpowiadać na pytania lekarza zgodnie z prawdą. Po krótkiej rozmowie lekarz przez internet może postawić diagnozę oraz zalecić dalsze postępowanie. Lekarz może również wystawić e-receptę oraz e-zwolnienie. Co ważne e-recepta traktowana jest jak tradycyjna recepta i może być zrealizowana w każdej aptece. Jeżeli lekarz nie będzie w stanie postawić diagnozy, pacjent dostanie sugestię bezpośredniej wizyty w przychodni.

Teleporada zamiast wizyty u lekarza specjalisty

Pomimo tego, że teleporada zwykle jest bardzo skuteczna, należy pamiętać, że nie w każdym przypadku będzie możliwe uzyskanie pomocy na odległość. Przykładem jest dentysta, czy ortopeda, których trzeba odwiedzić w gabinecie.

Z jakim lekarzem w takim razie można umówić się na e-wizytę? W ramach teleporady medycznej usługi świadczą przede wszystkim lekarze rodzinni, a także pediatrzy, interniści, kardiolodzy, psycholodzy, czy dietetycy.

Teleporady nie stosuje się u osób z podejrzeniem choroby nowotworowej oraz u osób, które odbywają pierwszą wizytę u pielęgniarki, lekarza lub położnej podstawowej opieki lekarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Farba do szpitali – jakie powinna mieć parametry?
Jakie cechy powinna mieć farba do szpitali Jeśli zamierzasz pomalować...
Prywatna opieka dla dorosłych w Polsce
Zalety prywatnej opieki: Szybkość i specjalizacja Wśród najważniejszych zalet prywatnej...
Glicyna – dawkowanie, właściwości i zastosowanie
Czym jest glicyna, najprostszy aminokwas endogenny? Glicyna to aminokwas, który...
Medyczny lubrykant na suchość pochwy
Czym jest spowodowana suchość pochwy? Suchość pochwy to dolegliwość, która...