Medycyna online – jakie ma możliwości?

Medycyna online

Medycyna online to — z perspektywy pacjenta — jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów opieki zdrowotnej. Szybka i wygodna konsultacja lekarska, odbywana za pośrednictwem Internetu, jeszcze kilka lat temu wydawała się odległą przyszłością. Obecnie, stanowi obecny w codzienności standard, doceniany zarówno przez pacjentów, jak i samych lekarzy. Wciąż jednak pewne jej aspekty spowite są „mgłą tajemnicy”. W tym artykule kompleksowo przedstawiamy stwarzane przez nią możliwości. Mówimy również o jej zaletach i — przede wszystkim — sposobach na pełne wykorzystywanie ich.

Medycyna online — jakie korzyści oferuje?

Taki sposób udzielania świadczeń zdrowotnych, posiada długą listę atutów. Przede wszystkim, tą metodą można oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Zapisanie się na wizytę to kwestia kilku kliknięć, a nie — jak w tradycyjnym modelu — dziesiątki prób dodzwonienia się do rejestracji. Nie ma mowy również o czekaniu w kolejce; konsultacja zaczyna się dokładnie wtedy, kiedy została zaplanowana. Z kolei dzięki zlikwidowaniu powyższych kosztów ze strony gabinetu, usługa taka zwykle jest znacznie tańsza, niż wizyta stacjonarna.

Oszczędność czasu łączy się również z większą dostępnością; wizyta internetowa może odbyć się z dowolnego miejsca na świecie, posiadającego dostęp do sieci. Nie ma potrzeby dojazdu; niekiedy dziesiątek czy nawet setek kilometrów. Niezakłócone pozostają również wszelkie plany pacjenta; porozmawiać z lekarzem można w trakcie podróży, długiej przerwy w pracy, czy pomiędzy przygotowaniem obiadu a odebraniem dzieci ze szkoły.

Na uwagę zasługuje również bardzo szeroki wachlarz usług. W wielu mniejszych miejscowościach trudno jest o lekarza o bardziej niszowej specjalności (chociażby hematologa, zajmującego się chorobami krwi czy nefrologa; specjalistę od nerek). Jeszcze większym wyzwaniem, może okazać się dotarcie do prawdziwego eksperta w tej dziedzinie. Szczególnie dotkliwie odczuwają to osoby cierpiące na rzadkie, nietypowe przypadłości. Przy telemedycynie problem ten znika; pacjent zyskuje dostęp do tysięcy lekarzy z całego kraju; w ten sposób może łatwo znaleźć takiego, który w pełni spełni jego wymagania.

Ostatnią kwestią wartą podkreślenia, jest większa prywatność. Wiele osób odczuwa wstyd przed wizytą, chociażby u psychiatry czy seksuologa. Wizyta internetowa daje w tym wypadku poczucie większej dyskrecji. Nie występuje „ryzyko” bycia zauważonym w danym miejscu. Co więcej, między pacjentem a lekarzem nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu, co niekiedy ułatwia przełamanie się i wyznanie swoich przypadłości.

Zdalna wizyta czy tradycyjna konsultacja — co wybrać?

Pacjenci często wahają się, które rozwiązanie będzie w ich sytuacji najlepsze i czy wizyta online zaspokoi wszystkie medyczne potrzeby. W większości wypadków: jak najbardziej! Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy lepiej jest odwiedzić lekarza stacjonarnie.

Konsultacja internetowa to dobre rozwiązanie, jeżeli wizyta ma mieć rutynowy, kontrolny charakter. Przykładowo, jeżeli chory od lat cierpi na grypę w okresie jesienno-zimowym, nie ma potrzeby, by za każdym razem udawał się z tym schorzeniem do gabinetu. Podobnie wygląda sprawa z wizytami odbywanymi przede wszystkim w celu otrzymania nowej dawki leków. Jeśli lekarz chce jedynie omówić wizyty wykonanych już badań; rozmowa z powodzeniem może być przeprowadzona przez internet. Zdalne konsultacje sprawdzają się również w sytuacjach, gdy nie zachodzi konieczność przeprowadzenia badań fizykalnych; na przykład u psychiatry.

Jeżeli jednak pojawiły się objawy, które sugerują gwałtowne, niebezpieczne zachorowanie, lekarz powinien osobiście zobaczyć chorego. Przy syndromach sugerujących, chociażby, zawał serca czy udar mózgu, ryzykowanie wizyty zdalnej jest bardzo nieodpowiednie. W takich sytuacjach chory powinien jak najszybciej znaleźć się w szpitalu! Wizyty zdalne mają również tę słabość, że uniemożliwiają wykonanie specjalistycznych badań (na przykład USG czy EKG). Jeżeli taka procedura jest potrzebna, pacjentowi może zostać zaproponowana wizyta stacjonarna.

Telemedycyna: recepty przez internet.

Za odrębną, a zarazem bardzo cenioną usługę, można uznać uzyskiwanie e-recept. Komentarzem na temat tego rozwiązania, podzielili się z nami specjaliści serwisu e-recepta.net:

„Bardzo wielu pacjentów posiada już „sprawdzone”, w swoim przypadku, środki na receptę. Przykładowo, wiosną często pojawia się zapotrzebowanie na leki łagodzące alergie. Cyklicznie konieczne okazują się również leki na trądzik, grypę czy refluks, a także środki przeciwdepresyjne. Stosunkowo częstą prośbą są również tabletki antykoncepcyjne, w tym tak zwana antykoncepcja awaryjna, oraz medykamenty na problemy z erekcją. Konsultacja online jest w takim wypadku doskonałym rozwiązaniem. Lekarz, poprzez wywiad, ustala czy stosowanie danych leków jest odpowiednie. Zwraca uwagę na, chociażby, istotne zmiany w stanie zdrowia, czy też interakcje z innymi środkami. Jeżeli nie występują żadne przeciwwskazania, lekarz może wystawić e-receptę, błyskawicznie dostępną do zrealizowania w aptece.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Rezerwacja miejsc na turnusie rehabilitacyjnym PFRON w 2024 roku: Kompleksowy przewodnik
Najlepszy moment na rezerwację miejsca na turnusie rehabilitacyjnym Rezerwacji na...
Zalety psychologicznej terapii online: dostępność, dyskrecja i skuteczność w jednym
Jak można umówić się do psychologa online? Jeśli zechcesz umówić...
Masz te objawy? To znak, że Twoja wątroba niedomaga!
Po czym poznać, że wątroba jest chora? Wątroba jest ważnym...
Gojenie ran bez antybiotyków – odpowiedzialne podejście do leczenia
Nadmiar antybiotyków w obecnym świecie Nadmierne i nieodpowiednie stosowanie antybiotyków...