Poród – 10 objawów wskazujących na zbliżający się poród

poród

Poród nie jest ci obcy? Ciąża dla większości kobiet to najwspanialszy okres w życiu, wiele ciekawych i nowych przeżyć. Nie zawsze tylko sielanka, to także wiele obaw naturalnych związanych z macierzyństwem. Im bliżej wyznaczonego dnia porodu tym większa ciekawość i niepokój. Pojawia się wiele pytań takich jak: skąd będę wiedzieć że to właśnie ten moment? Czy mój organizm da mi znać odpowiednio wcześniej? Czy odpowiednio odczytam sygnały mojego ciała i prawidłowo je zinterpretuje?

Dzień narodzin został już praktycznie na samym początku ciąży ustalony z lekarzem specjalistą który prowadzi twoją ciąże. Nie oznacza to w praktyce, że będzie co do dnia tak jak przewiduje lekarz. Każda ciąża rządzi się swoimi prawami i trudno przewidzieć co się będzie działo w kolejnych dniach czy miesiącach jej trwania.

Organizm kobiety zawsze daje znać, że zbliża się czas porodu. Dlatego szczególnie w ostatnim czasie należy wyczulić swoje zmysły i słuchać tego co ma do przekazania kobiece ciało.

Pierwsze znaki porodu

Pierwsze oznaki zbliżającego się terminu porodu możliwe są do zaobserwowania jednego do czterech tygodni przed porodem. Wówczas to dziecko a co za tym idzie brzuch matki obniża się w znacznym stopniu ku miednicy. Pozycja dziecka ulega zmianie, przekierowuje się ono główką w stronę wyjścia. Bardzo często w konsekwencji takiego działania dziecko uciska pęcherz dlatego matka odczuwa częstszą potrzebę oddawania moczu. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki tej zmianie masz trochę więcej miejsca do oddychania, ponieważ dziecko oddala się od płuc.

Poród – znak numer dwa

Szyjka macicy, również rozpoczyna przygotowania do porodu. Zaczyna się rozszerzać stopniowo aż do dnia porodu. Lekarz prowadzący ciąże w trakcie badań w ostatnim czasie powinien stale monitorować stopień rozszerzenia się dróg rodnych przyszłej matki. Nie ma jednego sprecyzowanego tempa rozszerzenia i jest to bardzo indywidualne u każdej kobiety.

Częstsze skurcze i bóle pleców

Zwłaszcza w przebiegu kolejnej ciąży jednym z sygnałów wskazujących na zbliżania się czasu porodu jest ból pleców oraz coraz bardziej i częściej wyczuwane skurcze. Dzieje się tak dlatego, iż twoje mięśnie są rozciągane i przygotowywane do porodu.

Rozluźnienie stawów

Przez cały okres ciąży trwa produkcja hormonu tzw. relaksyny,  im bliżej porodu tym większe jego wydzielanie. Hormon ten odpowiedzialny jest za rozluźnienie stawów. Dlaczego tak się dzieje i czemu jest to tak ważne? Otóż rozluźnienie stawów ma za zadanie efektywne powiększenie kanału rodnego i umożliwienie dziecku przyjścia na świat.

Rozluźnienie stawów może się odbić negatywnie na stawie biodrowym powodując ból, dzieje się tak w konsekwencji dużego nacisku masy ciała dziecka na nieco rozluźnione stawy biodrowe.

Biegunka to początek porodu?

Bardzo prawdopodobnym i często występującym objawem zbliżającego się porodu są znacznie luźniejsze stolce a nawet biegunki. Tak jak mięśnie macicy ulegają rozluźnieniu do porodu, tak samo mięśnie odbytu luzują się. Konsekwencją tego są luźne wypróżnienia.

Waga STOP, czyli objawy porodu

Normalnym objawem i znakiem jednocześnie zbliżającego się rozwiązania jest zatrzymanie przyrostu wagi ciała a niekiedy nawet jego niewielki spadek. To normalne i nie ma to żadnego wpływu na masę urodzeniową dziecka. Dzieje się w wyniku utraty płynu owodniowego którego z dnia na dzień ubywa.

Poród – wyjątkowe zmęczenie

Zbliżasz się do finiszu, twój organizm z pewnością to wyczuwa. Ilość doznań, przeżyć, stresów, huśtawek nastrojów to wszystko powoduje iż zaczynasz odczuwać ogromne zmęczenie. Tym bardziej iż symptomy ostatnich dni przed porodem także dają się we znaki. Coraz niższy brzuch staje się coraz cięższy, potrzebujesz więcej odpoczynku i spokoju. Nie zawsze jest to możliwe bo dziecko powoduje ucisk na pęcherz przez co chwile musisz udawać się do toalety.

Poród – upławy

W ostatnich dniach przed porodem można zauważyć zwiększone upławy. Śluz stanie się nie tylko obfitszy, ale też gęstszy. Wrażliwa, rozpulchniona szyjka macicy może też wydzielać niewielkie ilości krwi w razie kontaktu w czasie badania ginekologicznego czy stosunku seksualnego i zabarwiać śluz na różowo, czerwono lub brązowo.

Poród – częstsze skurcze

Skurcze są objawem nieuchronnie i w szybkim tempie zbliżającego się porodu. W zależności od stopnia ich nasilenia konieczne jest przygotowywanie się do wyjazdu do szpitala. Gdy przychodzi skurcz, z początku jest on mniej intensywny, ale powoli jego siła nasila się, aż osiągnie szczyt i znowu ból powoli ustępuje. Prawdziwe skurcze porodowe będziesz czuć bez względu na pozycję – gdy usiądziesz, staniesz, położysz się oraz gdy zaczniesz chodzić. Jeśli po zmianie aktywności skurcze ustąpiły to był to jedynie fałszywy alarm. Jeśli jednak zmiana aktywności niewiele pomogła, a wręcz przeciwnie skurcze, szczególnie podczas chodzenia, stają się silniejsze niż do tej pory i regularne to znak, że zaczyna się poród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Bliźniacy jednojajowi — ciąża bliźniacza, bliźnięta jednojajowe
Co to jest ciąża bliźniacza jednojajowa? Wciąż fascynujące i intrygujące,...
Witamina B w ciąży — rola witamin z grupy B u kobiet w ciąży
Jakie witaminy z grupy B są ważne dla kobiet w...
Krew z nosa w ciąży: przyczyny, skutki i sposoby radzenia sobie
Dlaczego krwawię z nosa w czasie ciąży? Zrozumienie, dlaczego w...
Ból brzucha w ciąży | ból brzucha i podbrzusza w ciąży
Przyczyny bólów brzucha w ciąży Bóle brzucha w ciąży mają...